بازدید: 134

نابودی اقتصاد آلمان با فروپاشی دیوار برلین

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1117492
اوضاع همیشه به سود آلمان نبوده است. اولا برای کسانی که به اندازه کافی از این که از دوره رایش سوم زنده بیرون آمده اند تا بتوانند شروعی دوباره داشته باشند خرسند بوده اند، ساعت صفر (نقطه شروعی) وجود داشته است. همان طور که در سال‌های بعد عمیق‌تر شدن رکود و نیز بدبینی‌ها همراه شدند با تشدید بیکاری پس از اتحاد در دهه ۹۰ میلادی.

اوضاع همیشه به سود آلمان نبوده است. اولا برای کسانی که به اندازه کافی از این که از دوره رایش سوم زنده بیرون آمده اند تا بتوانند شروعی دوباره داشته باشند خرسند بوده اند، ساعت صفر (نقطه شروعی) وجود داشته است. همان طور که در سال‌های بعد عمیق‌تر شدن رکود و نیز بدبینی‌ها همراه شدند با تشدید بیکاری پس از اتحاد در دهه ۹۰ میلادی.

سرویس بین الملل فردا: نام آلمان، همیشه در طی سال های اخیر مترادف بوده است با اقتصادی قوی و مستحکم، کار و پول و کارخانه های پر رونق. اما چه رازهایی باعث شده که آلمان بتواند به غول اقتصادی تبدیل شود و در این راه چه درس هایی می توانیم از این کشور بگیریم؟ پاسخ این سوالات را می توان در کتابی خواندنی از دیویدآدراتسچ و اریک لمان جستجو کرد که با نام «هفت راز اقتصاد آلمان: مقاومت اقتصادی در جهان پرآشوب» منتشر شده است. فردا نیوز در سلسله مطالبی، ترجمه این کتاب را منتشر خواهد کرد. بخش سوم ترجمه این کتاب در ادامه خواهد آمد.

 

اگرچه ممکن است نرخ رشد، کم شدن نرخ بیکاری و تعداد شاغلان در آلمان پس از جنگ به اندازه دیگر نقاط اروپا و نیز سازمان توسعه و همکاری اقتصادی خیره کننده نباشد، اما همچنان در مقایسه با استاندارد های امروزی، چشمگیر هستند.

به هر حال این مقطع برای آمریکایی ها نیز به عنوان دوران طلایی رشد و کارایی تلقی می شود. سال ۱۹۵۳ نرخ بیکاری در آمریکا به ۲.۹ درصد رسید و تنها در یکی از سال های این دهه بالاتر از ۵.۵ رفت. مشابه آمریکا، در بریتانیا در همان دهه نرخ بیکاری به ندرت بالای ۲ درصد رفت. در واقع نرخ بیکاری نه تنها در کشور هایی مانند فرانسه و ایتالیا بلکه در تمام اروپای غربی حدود ۲ درصد بود؛ بنابراین آلمان مانند دیگر کشور های توسعه یافته از معجزه اقتصادی پس از جنگ سود می برد. آن چه در مورد آلمان امروز متفاوت و قابل توجه است، این می باشد که افزایش کارآیی اقتصادی آلمان که شاید اندکی بیش تر بود، به سادگی آن چه در مورد دیگر کشور های توسعه یافته رخ داد، نبود.

نابودی اقتصاد آلمان با فروپاشی دیوار برلین/ چگونه اتحاد آلمان را به زمین زد

در روند رشد عجیب اقتصادی آلمان، این کشور بر خلاف موج شنا کرد و یا شاید از دید برخی از همسایگان اروپایی اش، موجی از وحشت و ناامیدی اقتصادی پیش رو بود. شگفت انگیزتر آن که آلمان زمانی این کار را انجام می دهد که بسیاری یا حتی اغلب کشور های اروپایی به ورطه ناامیدی و تیرگی چش انداز اقتصادی رسیده اند و با این حال هم چنان خوش بینی، و اعتماد به نفس اقتصادی بر آلمان حکومت می کند.

با این حال اوضاع همیشه به سود آلمان نبوده است. اولا برای کسانی که به اندازه کافی از این که از دوره رایش سوم زنده بیرون آمده اند تا بتوانند شروعی دوباره داشته باشند خرسند بوده اند، ساعت صفر (نقطه شروعی) وجود داشته است. همان طور که در سال های بعد عمیق تر شدن رکود و نیز بدبینی ها همراه شدند با تشدید بیکاری پس از اتحاد در دهه ۹۰ میلادی.

در حالی که در اواخر قرن، نرخ بیکاری دو برابر شد و نرخ رشد نیز سقوط کرد چشم انداز پیش روی آلمان تیره و تار بود. در اواخر قرن درآمد سرانه فرانسه به شدت از آلمان ها جلو بود و هشدارآمیزتر این که ایتالیا در این زمینه تقریبا به آلمان رسیده بود.

اکونومیست، آلمان را بیمار اتحادیه اروپا خوانده بود، در حالی که آلمان ها شگفت زده می پرسیدند: آیا هنوز در لیگ قهرمانان حضور داریم؟! این که چه دقیقا چه زمانی معجزه اقتصادی، معجزه بودن خود را از دست داده موضوع بحث های مناقشه آمیزی است.

اما هیچ شکی نیست که آن چه رئیس موسسه پرنفوذ اقتصاد جهانی کیل، هربرت گیرچ و دو همکارش کارل هاینز پاک و هولگر شمیدینگ آن را «معجزه ای که محو شد» می خوانند رخ داده است. بسیاری از احساسات عمومی، و رهبران تجاری سیاست گذار و حتی اساتید، سقوط معجزه اقتصادی را به زمان فروپاشی دیوار برلین در ۹ نوامبر ۱۹۸۹ و اتحاد دوباره آلمان در ۳ اکتبر ۱۹۹۰ نسبت می دهند.

درست پیش از فروپاشی دیوار برلین، آلمان غربی رشدی خوب داشته است. ۶ درصد در سال ۱۹۸۷ و ۵ درصد در سال ۱۹۸۸. اما در سال ۱۹۹۳ رشد سقوط کرد و به یک درصد رسید. رشد اقتصادی پایین ماند و هیچ گاه در باقی مانده آن دهه به بالای ۲ درصد نرسید. از طرفی نرخ بیکاری بالا می رفت. در حالی که با سقوط دیوار برلین نرخ بیکاری به ۷ درصد رسیده بود، این نرخ پیاپی بالا می رفت و به نرخ هشدارآمیز دو رقمی رسید و درمیانه دهه تا ۱۲ درصد بالا رفت. ارتش کارگران بیکار مدام زیاد می شد و از حدود ۲ و نیم میلیون در زمان اتحاد آلمان به ۵ میلیون در پایان دهه رسید. معجزه حالا دیگر پودر شده و به هوا رفته بود.


نابودی اقتصاد آلمان با فروپاشی دیوار برلین
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها