بازدید: 64

تخم مرغ و خواص آن

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1116990
این روز‌ها که تخم مرغ آبپز، چه رنگ شده و چه رنگ نشده، به عنوان رسمی در سفره هفت سین بسیاری از ایرانی‌ها بیشتر دیده و خورده میشود، خوب است به همین بهانه، با برخی از خواص آن بیشتر آشنا شوید و از چگونگی شناخت تخم مرغ سالم و تازه، از فاسد و ناسالم آن نیز مطلع شوید.

این روز‌ها که تخم مرغ آبپز، چه رنگ شده و چه رنگ نشده، به عنوان رسمی در سفره هفت سین بسیاری از ایرانی‌ها بیشتر دیده و خورده میشود، خوب است به همین بهانه، با برخی از خواص آن بیشتر آشنا شوید و از چگونگی شناخت تخم مرغ سالم و تازه، از فاسد و ناسالم آن نیز مطلع شوید.

جام جم: تخم مرغ غنی از کولین، پروتئین و کاراتیـنوئید های لوتین و زاکسانتین است. کولین موجود در تخم مرغ در حفظ حافظه در دوران پیری موثر است. کاراتینوئید های موجود در تخم مرغ از ایجاد آب مروارید که میتـواند منجر به کوری گردد جلوگیری به عمل میآورد و...

اگرچه بسیاری معتقدند آبپـز، سفت پز، نیمرو و املت تفاوتی نمیکند؛ تـنها از آغشته کردن زیاد تخم مرغ به روغن و کره باید اجتناب کرد، با این حال، اسـم تـخـم مـرغ در یـکـی دو دهـه اخـیـر بد در رفته است. کـارشناسان سلامتی معتقدند برای سلامت قلب مضر اسـت و ضرر کلسترول آن موضوع بحث و انتقاد بسیاری از مـنـتـقدان به شمار میرود. آیـا براسـتی دوست سفیدرنـــگ (و گاهی قهوه ای) ما این قدر که منتقدان میگویند ضرر دارد؟ بتـازگی برخی از سازمان های بهداشتی به دفاع از فواید تخـم مـرغ پــرداخته اند و سردرگمی را بیشتر کرده اند. پس باید کدام نظر را قبول کنیم؟


تصور نادرست
سـابق بر این تصور میشد که تخم مرغ کلسترول خون را افزایش میدهد و همان طور که میدانـیـد کلســـترول بالا باعث ایجاد سکته قلبی میـشود. زرده تخم مرغ بتن هایی شامل ۵ گرم چربی است که برای متخصصان تغذیه کافی است تا ادعا کنند تخم مرغ باعت ایجاد تسدد شراین میشود.

یک تصور نادرست دیگر این است که مردم فکر میکنند کلسترول همان چربی است. کلسترول یک ماده مومی شکل است که از نظر ظاهری کمی شبیه به چربی است، اما خصوصیات متفاوتی با آن دارد. دانشمندان امروزه به این نتیجه دست پیدا کرده اند که کلسترول در بسیاری از غذا ها وجود دارد و کلسترولی که در خون مشاهده میشود با آنچه که قبلا تصور میشد تفاوت های بسیار دارد؛ بنابراین برای حل کردن راز تخم مرغ باید مطالبی درباره کلسترول بدانیم.

کلسترول
پیش از هر چیز باید بدانید که کلسترول لزوما بد نیست. بدن انسان برای حفظ دیواره سلولی، تجزیه بافت اعصاب و تولید ویتامین D. به کلسترول نیاز دارد. ضمنا دو نوع کلسترول وجود دارد: کلسترولی که در غذا ها وجود دارد و دیگری کلسترول خون که هر دو برای بدن اهمیت ویژه ای دارند.

کلسترول غذایی را میتوان در غذا هایی نظیر گوشت قرمز، گوشت سفید، غذا های دریایی، تخم مرغ و لبنیات پیدا کرد. کلسترول نوع دوم (کلسترول خون) در کبد تولید میشود و با جریان خون به تمام نقاط بدن میرسد. کلسترول خون خود به دو زیر مجموعه تقسیم بندی میشود: لیپوپروتئین های متراکم (HDL) و لیپوپروتئین های کم تراکم (LDL).

LDL به این دلیل که به دیواره شریان های خونی میچسبد به عنوان کلسترول بد شناخته میشود. آنچه واقعا بد است میزان لیپوپروتئین های کم تراکمی است که در خون وجود دارد و مصرف مقدار بیش از اندازه آن باعث ایجاد ناراحتی های قلبی میشود. دانشمندان اخیرا به این نتیجه رسیده اند که مصرف غذا های دارای کلسترول، میزان کلسترول خون را افزایش نمیدهند. حداقل میتوان گفت که تعدادی از کارشناسان با این نظر موافقند (مثل همیشه عده ای مخالف وجود دارد).

بر اساس یکی از تحقیقاتی که دکتر وندا هاول به همراه همکارانش در دانشگاه آریزونا انجام داده است، طی یک مطالعه آماری که در طول ۲۵ سال به پایان رسید، به این نتیجه رسیده اند که مصرف کلسترولی که در لبنیات وجود دارد به هیچ وجه کلسترول خون را بالا نمیبرد. این تحقیق همچنین حاکی از آن است که افراد دارای رژیم غذایی کم چربی با مصرف حتی روزی ۲ تخم مرغ نیز هیچ نشانه ای از افزایش کلسترول در خون آن ها مشاهده نشده است. پس چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون میشود؟

یکی از تئوری ها بر این اصل استوار است که چربی های اشباع شده عامل افزایش کلسترولند. از سه نوع چربی موجود (اشباع شده، اشباع حلقه ای و اشباع نشده) تنها نوع اشباع شده آن باعث افزایش کلسترول و در نتیجه افزایش میزان LDL میشود.

تخم مرغ دارای چربی های اشباع نشده است که میتواند میزان کلسترول بد خون را کاهش دهد، به شرط این که مصرف آن را جایگزین غذا هایی با چربی های اشباع شده کنید.

غذا های خوشمزه
تخم مرغ غذایی کاملا مغذی است. فقط از چربی (زرده) و پروتئین (سفیده) تشکیل نشده، بل که مقادیر بسیار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن نیز در آن یافت میشود که از جمله آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ویتامین ها
A: مناسب برای پوست و رشد
D: با تولید کلسیم مقاومت استخوان ها را افزایش میدهد
E: از سلول ها در برابر فرایند اکسایش محافظت میکند
B۱: باعث آزاد شدن انرژی موجود در کربوهیدرات ها میشود
B۲: انرژی موجود در چربی ها و پروتئین ها را آزاد میکند
B۶: سوخت و ساز پروتئین در بدن را بهبود میبخشد
B۱۲: در ساختار بافت های عصبی و سلول های خونی نقش مهمی دارد

مواد معدنی
آهن: در ساخت گلبول های قرمز خون بسیار موثر است
روی: به تعادل آنزیم ها کمک کرده، فرایند بلوغ را تسریع میبخشد
کلسیم: مهمترین ماده معدنی در تقویت استخوان و دندان است
ید: ترشح هورمون ها و تیروئید را کنترل میکند
سلنیوم: مانند ویتامین E. از سلول ها در برابر فرایند اکسایش محافظت میکند

بهترین نوع پروتئین
اگر موارد بالا برای شما کافی نیست باید این را هم اضافه کنیم که در سفیده تخم مرغ انواعی از خالصترین پروتئین ها وجود دارد و آنقدر مغذی است که دانشمندان زمانی که میخواهند پروتئین سایر غذا ها را محاسبه کنند، پروتئین سفیده تخم مرغ را به عنوان استاندارد و مبنا در نظر میگیرند.

«ارزش غذایی» تخم مرغ (مقیاسی است برای تعیین فایده پروتئین رشد) ۳۹.۷ است، حال آن که ارزش غذایی شیر، گوشت و برنج بترتیب ۸۴.۵، ۷۴.۳، و ۶۴ است. هر چه ارزش غذایی بالاتر باشد پروتیین بهتر جذب میشود. به همین دلیل است که بدنساز ها در رژیم غذایی خود از سفیده تخم مرغ استفاده میکنند.

زمانی که شخصی، به عنوان نمونه، گوشت مصرف میکند، تمام پروتئین آن به طور خالص مصرف نمیشود. پروتئین یک ماده مرکب است و به همین دلیل، کارشناسانی که برای بدنساز ها پروتئین مصنوعی میسازند همیشه از سفیده تخم مرغ در فراورده های خود استفاده میکنند.

هر عدد تخم مرغ معمولی حاوی ۶.۳ گرم پروتئین است.

چگونه تخم مرغ بخوریم
کارشناسان معتقدند با اینکه تخم مرغ دارای میزان کمی چربی های اشباع شده است، بیش از روزی ۲ عدد از آن ها را نباید مصرف کرد. همان طور که دانستید، زرده تخم مرغ دارای چربی است و اگر چه این چربی ها باعث بالا رفتن کلسترول خون نیستند، اما اگر بیش از اندازه مصرف شوند مشکلات دیگری را برای فرد ایجاد میکنند.

مسمویت از طریق تخم مرغ هر ساله ۵۰۰۰ نفر را به کام مرگ میبرد. از هر ۱۰۰۰۰ عدد ۱ تخم مرغ به سالمونلا آلوده است و به همین دلیل نباید هیچ گاه آن را به طور خام مصرف کنید یا در شیر مخلوط کرده، یا به طور خام ببلعید.

بهترین روش برای طبخ تخم مرغ بستگی به غذایی دارد که می خواهید بپزید. سازمان غذایی آمریکا اعلام میکند که دمای طبخ تخم مرغ نباید بیش از ۲۵۰ درجه فارنهایت باشد. اگر بر روی تخم مرغ قسمت های آبکی و شلی وجود داشته باشند بدین معناست که پخت به طور کامل انجام نشده است.

تخم مرغ فراتر از غذا
تخم مرغ ماده غذایی شناخته شده ای است که از نظر کیفیت بعد از شیر مادر و در رتبه دوم قرار میگیرد. تخم مرغ نه تنها یکی از با کیفیت ترین منابع پروتئینی است بل که تقریباً دارای تمامی ویتامین ها (بجز ویتامین C) و مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان است. به عبارت دیگر، تخم مرغ بهترین منبع پروتئینی است که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری نیز است. آنچه همیشه در مورد تخم مرغ در ذهن متصور میشود خاصیت تغذیه ای آن است، ولی تخم مرغ دارای اثرات دیگری نیز دارد که این ماده پروتئینی با ارزش را از سایر مواد غذایی مجزا میکند:

- مصرف یک تخم مرغ در روز به حفظ سلامت چشم ها کمک میکند و اگر با ماده «لوتئین» غنی شده باشد میتواند از بروز نابینایی نیز پیشگیری کند‏. ‏ لوتئین یک رنگدانه زردرنگ است که به طور طبیعی در زرده تخم مرغ، ذرت و هویج یافت میشود و از بروز استحاله ماکولای چشم پیشگیری میکند.

- لیزوزیم، آویدین و فسفوتین و سایر مواد شیمیایی را که سودمندی آن ها برای بهبود زندگی انسان شناخته شده است، میتوان از تخم مرغ استخراج کرد.

- ژاپنی ها اسید سیالیک و سیال اولیگو ساکارید ها که از اجزا مهم شیر مادر در انسان بوده و اولین خط دفاعی علیه اجرام بیماریزا، ویروس ها و سموم را ایجاد میکنند، در مقیاس تجاری از تخم مرغ جدا کرده اند. کاربرد سیال اولیگوساکارید های استخراج شده از زرده تخم مرغ، برای ممانعت از عفونت روتاویروس، که یکی از عوامل اصلی گاستروآنتریت نوزادان به شمار میرود، گزارش شده است.

- طبق یافته های جدید، زنانی که در طول دوران نوجوانی خود به اندازه کافی تخم مرغ خورده اند در خطر کمتری از نظر ابتلا به سرطان سینه هستند. طبق نظر پژوهشگران دانشگاه هاروارد تخم مرغ به علت سطح بالای آمینو اسید های ضروری ویتامین ها و مواد معدنی باعث محافظت فرد در برابر سرطان سینه میشود. محققان عنوان کرده اند که دلیل این مساله ممکن است این باشد که تخم مرغ با اتصال به هورمون جنسی استروژن در دستگاه گوارش باعث بروز چنین اثری در کاهش سرطان میشود.

توصیه غذایی

برای زنان باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان در حال رشد، ورزشکاران و بزرگسالان سالم پس از مشورت با پزشک مصرف آن خوب است. مصرف تخم مرغ در کودکان از ۸ ماهگی شروع شده و توصیه میشود تا پایان یکسالگی، ۱ زرده کامل یک روز در میان به کودک داده شود. از ۲ سالگی به بالا مصرف یک تخم مرغ هر سه روز در برنامه غذایی کودکان توصیه میشود.راه های شناسایی تخم مرغ سالم

پوسته باید بدون ترک، تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد. محتویات تخم مرغ نیز باید بوی تعفن ندهد و علائم فساد نداشته باشد. در بسته های دارای مشخصات تولید کننده و تاریخ تولید و در داخل یخچال با برودت صفر تا ۴ سانتیگراد نگهداری و عرضه شود.مشخصات تخم مرغ تازه

دارای اتاقک هوایی کوچک است. سفیده غلیظ و رقیق کاملا از یکدیگر قابل تفکیکند. زرده کاملا گرد و در مرکز تخم مرغ قرار دارد. سفیده دارای ظاهری ابری و غیر شفاف است. از نشانه های تازگی تخم مرغ پخته، این است که پوسته تخم مرغ آبپز بسختی از سفیده جدا میشود و زرده در مرکز سفیده قرار دارد.مشخصات تخم مرغ کهنه
نسبت سفیده غلیظ به سفیده رقیق کم است. ضخامت غشاء زرده کم و زرده خاصیت محکم و ایستادگی خود را از دست داده و پهن میشود. اتاقک هوایی بزرگ میشود. سفیده شفاف نشانه کهنگی تخم مرغ است. پوسته خارجی تخم مرغ کهنه، کدر و بدرنگ است. در تخم مرغ کهنه، زرده در کنار پوسته واقع شده و تخم مرغ براحتی پوست کنده میشود. شناور ماندن تخم مرغ در آب نشانه کهنه بودن آن است.

نکاتی برای نگهداری تخم مرغ
بلافاصله پس از خرید تخم مرغ، آن را به یخچال منتقل کنید.
تخم مرغ بسته بندی شده را با بسته بندی اصلی آن در یخچال بگذارید.
تخم مرغ ها را نشوئید، زیرا راه ورود میکروب از طریق منافذ موجود روی پوسته با شستن آن ها باز میشود و آلودگی به داخل آن راه می یابد.
تخم مرغ از طریق روزنه های موجود در پوسته میتواند بوی سایر مواد غذایی را به خود جذب کند، پس بهتر است تخم مرغ بسته بندی بخرید.
نگهداری تخم مرغ به مدت یک روز در دمای اتاق معادل نگهداری آن به مدت یک هفته در داخل یخچال است.
تخم مرغ پخته را میتوان تا یک هفته در یخچال نگهداری کرد.
برای نگهداری تخم مرغ باید قسمت پهن آن رو به بالا قرار گیرد تا امکان مخلوط شدن سفیده و زرده کم شود.
مواد غذایی حاوی تخم مرغ را حداکثر ۴ روز میتوان در یخچال نگهداری کرد و باید قبل از مصرف مجدد تا دمای ۷۰ سانتیگراد آن ها را حرارت داد.
حلقه سبز اطراف زرده تخم مرغ آبپز شده نشانه پختن بیش از حد آن است و دلیل آن ترکیب گوگرد و آهن موجود در زرده بوده، مصرف آن ضرری ندارد.
مخلوط شدن سفیده و زرده تخم مرغ نشانه فساد آن است.
هرگونه علائم کپکزدگی در پوسته خارجی بسرعت به داخل تخم مرغ سرایت میکند و موجب تشکیل لکه های کپک یا قارچ به رنگ های خاکستری، سیاه و قهوه ای میشود که با چشم قابل رویت است.بنا به آنچه خواندید، اگر قصد رعایت احتیاط در مصرف تخم مرغ را دارید، حداقل هفته ای دو روز، خوردن یک عدد تخم مرغ را چه به صورت آبپز، یا نیمرو از دست ندهید. دقت کنید که تخم مرغ بخوبی پخته شده باشد.

تخم مرغ و خواص آن
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
 • خواص کپسول تاموسین، از خواص تا عوارض


  کپسول تاموسین حاوی ماده ی فعال تامسولوزین هیدروکلرید است، و باعث شل شدن عضلات پروستات و مثانه می شود.
 • ۹ ماده شگفت انگیز که پوستتان را زیبا می‌کند/ خواص باورنکردنی پوست پیاز/ راهکاری ساده برای افزایش وزن کودک/ خواص دارویی گیاه رازک چیست؟


  کسانی که رژیم‌های کاهش وزن می‌گیرند، به علت افت میزان پروتئین‌ بدن دچار افتادگی عضلات صورت و پوست می‌شوند.
 • سردارغیب پرور:برخی خواص در فتنه ۸۸ انقلاب را تا مذبح بردند /برخی خواص همراه امام تبدیل به جبهه منحرف انقلاب شدند


  رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: در فتنه سال ۸۸ بعضی از خواص انقلاب را تا مذبح بردند و به مرحله‌ای رساندند که چیزی از انقلاب نماند.
 • تخم مرغ و خواص آن


  این روز‌ها که تخم مرغ آبپز، چه رنگ شده و چه رنگ نشده، به عنوان رسمی در سفره هفت سین بسیاری از ایرانی‌ها بیشتر دیده و خورده میشود، خوب است به همین بهانه، با برخی از خواص آن بیشتر آشنا شوید و از چگونگی شناخت تخم مرغ سالم و تازه، از فاسد و ناسالم آن نیز
 • همه خواص هویج


 • چای ترش و خواص دارویی آن


  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فنوج گفت: سطح زیر کشت چای ترش در سیستان و بلوچستان ۶۶۰ هکتار است که شهرستان های دلگان، فنوج و ایرانشهر بیشترین سطح زیر کشت این محصول را دارند.
 • خواص ضد سرطانی سیب


 • همه چیز در مورد خواص آلو خشک


 • همه چیز در مورد خواص آلو خشک


  سلامت نیوز: آلو یکی از میوه های مغذی است که بیشتر برای درمان یبوست شهرت دارد، اما در این مطلب به مهم ترین خواص آلو اشاره می شود به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، آلو میوه بسیار مغذی است که فواید زیادی برای سلامت دارد. آلو علاوه بر فیبر و آ
 • خواص هندوانه زرد


 • خواص اعجاب آور چای سبز


  سلامت نیوز-*آذین كریم زاده: تحقیقات نشان می دهد كه تركیبات موجود در چای سبز نقش محافظت کننده در برابر ضعف حافظه و آلزایمر دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، اگر تا به حال خود را به نوشیدن یك فنجان چای سبز وقتی كه از خواب بیدار می شوی
 • خواص چای سیاه


  چای سیاه حاوی پلی‌فنول‌هاست، آنتی‌اکسیدان‌هایی که به بلوک‌های آسیب دیده DNA که ناشی از مصرف تنباکو و یا سایر مواد شیمیایی هستند، کمک می‌کند. آین آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها و سبزیجات نیز یافت می‌شوند بنابراین می‌توانند به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی و شی
 • همه خواص این بد بوی پرخاصیت


  سلامت نیوز: محققان دانشگاه ناتینگهام در انگلیس، اثرات سیر روی سلامت بدن را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که این گیاه ویژگی های سلامتی فراوانی دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان، محققان معتقدند ترکیبات متعددی که در سیر وجود دارد، مانند س
 • همه خواص این بد بوی پرخاصیت!


  محققان دانشگاه ناتینگهام در انگلیس، اثرات سیر روی سلامت بدن را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که این گیاه ویژگی‌های سلامتی فراوانی دارد.
 • خواص خوراکی های هفت سین


  هفت سین ایرانیان رسوم زیبا و منحصر بفردی برای استقبال از سال جدید دارند که نه تنها به عنوان بخشی از فرهنگ تاریخی و تاریخ فرهنگی آنان قلمداد می شود که به عنوان یکی از وجوه جذاب این مرز و بوم در دیدگاه جهانیان جلوه می کند.

گزارش ها

گزارش تصویری تقابل کره جنوبی و بحرین

گزارش تصویری تقابل کره جنوبی و بحرین

آمادگی بالای دروازه‌بان‌ها/ خبرنگار چینی از تمرین تیم ملی گزارش تهیه کرد

آمادگی بالای دروازه‌بان‌ها/ خبرنگار چینی از تمرین تیم ملی گزارش تهیه کرد

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش تصویری از عزاداری شب چهارم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب چهارم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون در مجلس قرائت شد

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون در مجلس قرائت شد

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

انتقاد از عدم توجه قوه قضاییه به گزارشی درباره قانون تسهیل ازدواج

انتقاد از عدم توجه قوه قضاییه به گزارشی درباره قانون تسهیل ازدواج