بازدید: 31

قهرماني به صرف سيب‌زميني و كاهو!

دوازدهمين جشن قهرماني فوتسال در آسيا، بار ديگر اين رشته ورزشي مهجور را به صدر خبرها برده است؛ رشته‌اي كه تنها وقتي روي سكو مي‌رود، روي جلد روزنامه‌ها مي‌رود و مسئولان فدراسيون از رئيس گرفته تا...
سعيد احمديان
دوازدهمين جشن قهرماني فوتسال در آسيا، بار ديگر اين رشته ورزشي مهجور را به صدر خبرها برده است؛ رشته‌اي كه تنها وقتي روي سكو مي‌رود، روي جلد روزنامه‌ها مي‌رود و مسئولان فدراسيون از رئيس گرفته تا دبير براي گرفتن عكس يادگاري با جام قهرماني فوتسال سر و دست مي‌شكنند؛ بر خلاف روزهاي قبل از قهرماني كه تنها چيزي كه مي‌شنوند و توجه مي‌كنند فوتبال است. همين مي‌شود كه فوتسالي‌ها با مشكلات هزار و يكرنگ راهي مسابقات مي‌شوند و البته با همين شرايط آماده‌سازي سخت و كم‌توجهي‌ها قهرماني هم مي‌آورند تا مانند اين روزها دوباره تلويزيون و روزنامه‌ها به طرفشان بروند. اين حكايت قهرماني تيم ملي فوتسال در پانزدهمين دوره جام ملت‌هاي آسيا هم هست، مسابقاتي كه يك‌شنبه در چين تايپه با قهرماني ايران به پايان رسيد.
   مدال جهاني هم نگاه‌ها را تغيير نداد
حتي مدال برنز جهاني كه اولين مدال رشته‌هاي گروهي در قهرماني جهان بود هم سبب نشد تا نگاه به فوتسال تغيير كند. تابستان سال گذشته بود كه شاگردان محمد ناظم‌الشريعه در جام‌جهاني براي اولين بار روي سكو رفتند تا اولين رنگ مدال رشته‌هاي گروهي كشورمان برنزي باشد. در حالي ملي‌پوشان فوتسال در كلمبيا توانستند اين افتخار را به نام خودشان ثبت كنند كه با مشكلات زيادي در جريان اين رقابت‌ها مانند هميشه روبه‌رو بودند؛ مشكلاتي كه آنقدر شايد پيش پا افتاده بود كه اگر در رسانه‌هاي جهان منعكس مي‌شد، خيلي‌ها از اينكه تيم سوم جهان چنين مشكلاتي مانند لباس دارد، انگشت به دهان مي‌شدند. در اين رقابت‌ها بي‌كيفيتي لباس‌ها به جايي رسيد كه ملي‌پوشان فوتسال ايران مجبور شدند با نخ و سوزن لباس‌هاي پاره خودشان را بدوزند و آنها را براي بازي بعدي آماده كنند!
مشكلاتي كه البته پيش از اين هم سابقه داشت، سال 94 و در جريان آماده‌سازي تيم ملي براي بازي با روسيه و ايتاليا، بازيكنان از كمبود امكانات مناسب و نداشتن گرمكن و لباس مناسب گلايه داشتند. آن روزها تيم ملي در حالي در سرماي تبريز به مصاف روسيه رفت كه بعضي از بازيكنان گرمكن مناسب نداشتند. چنين مصائب پيش پا افتاده‌اي جدا از نداشتن سالن استاندارد  و مناسب نبودن اردو و بازي تداركاتي ، همواره گريبانگير فوتسالي‌ها بوده است.
تيم ملي فوتسال در حالي اواسط بهمن براي شركت در جام ملت‌هاي 2018 آسيا به چين تايپه رفت كه شاگردان ناظم‌الشريعه با همان مشكلات تكراري اردو و امكانات و البته بازي‌هاي تداركاتي روبه‌رو بودند، به طوري كه تيم ملي با كمترين بازي تداركاتي تيمش را به مسابقات چين تايپه برد. اين بي‌توجهي‌ها سبب شده تا ملي‌پوشان فوتسال هم ديگر به اين وضعيت عادت كنند. جاويد، مهاجم ملي‌پوش كشورمان در مصاحبه‌اي درباره كمبودها گفته بود:« اين موضوع براي ما فوتسالي‌ها تازگي ندارد. ما با كمترين امكانات به جام‌جهاني رفتيم و به كمبود امكانات عادت كرده‌ايم. »
  قهرماني با اعمال شاقه
كمبود امكانات حتي در چين تايپه هم تيم ملي فوتسال را رها نكرد، آن هم تيمي كه مدعي اول قهرماني آسيا بود. با اين حال اگر در جام‌جهاني كلمبيا با لباس‌هاي وصله پينه شده به ميدان ‌رفتند، در پانزدهمين دوره جام ملت‌ها كه يك‌شنبه به پايان رسيد، مشكل غذايي داشتند و با توجه به عجز فدراسيون در تهيه غذاي مناسب براي فوتسالي‌ها، آنها تنها با كاهو و سيب‌زميني آماده بازي‌ها ‌شدند.
سرمربي تيم ملي فوتسال در واكنش به مشكلات تيم در هنگام برگزاري بازي‌ها گفت: «شرايط غذايي در چين تايپه خيلي بد است و كادر فني و بازيكنان تيم ملي به جاي تمركز روي مسابقات و بازي‌ها، مدام در حال رفت و آمد به بيمارستان هستند. بازيكنان نمي‌توانند با سبزي، كاهو، سيب‌زميني و كنسرو آن هم در مسابقات به اين بزرگي در سطح آسيايي تغذيه كنند.» در حالي غذاي ارائه شده توسط ميزبان نامناسب با ذائقه ايراني‌ها بود كه مسئولان فدراسيون مي‌توانستند با به همراه بردن يك آشپز و مواد غذايي اين مشكل را حل كنند، با اين حال همان نگاه تبعيض‌آميز فدراسيون فوتبال به فوتسال سبب شد تا شاگردان ناظم‌الشريعه با چنين مشكل پيش افتاده‌اي روبه‌رو شوند!
   آينده روشن فوتسال با وجود تبعيض‌ها
با وجود چنين كمبودهايي تيم ملي فوتسال در جام ملت‌هاي آسيا توانست نتايج درخشاني بگيرد، شاگردان ناظم‌الشريعه پس از پيروزي مقابل ميانمار، عراق و چين در مرحله مقدماتي، در يك چهارم نهايي تايلند را شكست دادند و با پيروزي مقابل ازبكستان به فينال رسيدند. ملي‌پوشان فوتسال در بازي پاياني 4 بر صفر ژاپن را شكست دادند تا دوازدهمين قهرماني را در آسيا جشن بگيرند. به رغم تمامي مشكلات، تيم ملي فوتسال كشورمان پس از رفتن خسوس اسپانيايي و آمدن يك مربي داخلي در دو سال اخير توانسته دوباره به روند صعودي كه با حضور مربي اسپانيايي مختل شده بود، برگردد. در حالي محمد ناظم‌الشريعه سال 94 هدايت تيم ملي فوتسال را بر عهده گرفت كه در اين مدت، دو قهرماني در آسيا و يك برنز جام‌جهاني كارنامه وي روي نيمكت فوتسال بوده است.
تيم ملي فوتسال كشورمان هم با پوست‌اندازي و بازنشستگي ستاره‌هايي مانند محمد طاهري و محمد كشاورز، هم خالي از ستاره نشده، مسئله‌اي كه نشان از پتانسيل بالاي فوتسال كشورمان دارد. مهدي جاويد، اصغر حسن‌زاده، فرهاد توكلي، حسين طيبي و ... ستاره‌هايي هستند كه با درخشش‌شان فوتسال توانسته در آسيا همچنان قدرت بلامنازع باشد و در جهان هم بتواند براي اولين بار روي سكو برود.

قهرماني به صرف سيب‌زميني و كاهو!
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از فرود هواپیمای ۷۰۷ در باند مرگ

گزارشی از فرود هواپیمای ۷۰۷ در باند مرگ

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش تصویری دیدار تیم‌های لبنان و کره شمالی

گزارش تصویری دیدار تیم‌های لبنان و کره شمالی

گزارش دولت آمریکا به شکست سیاست فشار به ایران اذعان کرده است

گزارش دولت آمریکا به شکست سیاست فشار به ایران اذعان کرده است

ویدیو / گزارش «وال استریت ژورنال» از مراحل آماده شدن ۲۴ نامزد دموکرات علیه ترامپ در ۲۰۲۰ / از «مزه دهان مردم» تا لحظه «من اسپارتاکوس هستم» +زیرنویس فارسی

ویدیو / گزارش «وال استریت ژورنال» از مراحل آماده شدن ۲۴ نامزد دموکرات علیه ترامپ در ۲۰۲۰ / از «مزه دهان مردم» تا لحظه «من اسپارتاکوس هستم» +زیرنویس فارسی

گزارش المانیتور از اعتراف دولت ترامپ به بی ثمری فشار بر ایران

گزارش المانیتور از اعتراف دولت ترامپ به بی ثمری فشار بر ایران