بازدید: 41

مردم، فدراسیون را قضاوت کنند

جنجالي‌ترين مناظره فوتبالي که سه‌شنبه شب از رسانه ملي پخش شد، نشان داد حتي ...
دنیا حیدری

جنجالي‌ترين مناظره فوتبالي که سه‌شنبه شب از رسانه ملي پخش شد، نشان داد حتي مناظره هم هيچ فايده‌اي ندارد زماني كه پاسخ‌ مسئولان فوتبال قانع‌کننده نيست و نمي‌تواند هيچ ابهامي را برطرف کند و برعکس گفته‌هاي ضد و نقيض، ترديدها و بدبيني‌ها را به مراتب بيشتر هم مي‌کند. 
علي کريمي، يک سوي اين مناظره جنجالي حرف‌هاي تازه‌اي براي گفتن نداشت، نه آنکه دستش خالي باشد يا اتهامات فضايي بزند که محلي از اعراب ندارد، نه. حرف‌هايي که پيشتر بارها در صفحات شخصي خود عنوان کرده بود و بار ديگر هم به زبان آورد به اميد گرفتن پاسخي مثبت که اذهان عمومي را قانع کند، اما اين اتفاق نيفتاد و اين را خنده‌ها، شعارها و برخورد مردم در فرودگاه با ساکت زماني که به استقبال تيم ملي فوتسال رفته بود به خوبي نشان داد و يادآور جمله‌اي بود که کريمي در ابتداي صحبت‌هايش با ساکت گفته بود: «تمام اتفاقاتي که مي‌افتد، قضاوت آن برعهده مردم باشد.»
 
خسارت 69 ميلياردي

يکي از بزرگ‌ترين ايرادهايي که به فدراسيون وارد است و کريمي در گام نخست دست روي آن گذاشت، بحث قراردادها بود، نظير قرارداد با ايران نوين براي تبليغات محيطي که در دو سال، از قرارداد ۱۶۰ ميليارد توماني، ۶۹ ميليارد غرامت دادند. او پرسيد كه وقتي سال اول ۲۳ ميليارد خسارت ديديد، چرا اجازه داديد مبلغي که حق باشگاه‌ها بود دو برابر شود؟ چطور از جيب باشگاه‌ها تخفيف داديد و حق آنها را ضايع کرديد، آن هم بدون گرفتن تضمين بانکي، در حالي که هنوز هم 35 ميليارد طلب داريد؟ دبيرکل فدراسيون که سعي داشت بحث را به سمتي ببرد که کمترين آسيب متوجه فدراسيون شود، قبل از هر چيز گفت كه قرارداد با حضور نهادهاي نظارتي بسته شده و تخفيف‌ها را هم کارشناس دادگستري داده‌اند و از عدم اجراي بندهايي در قرارداد مثل عدم برگزاري بازي‌ها در روزهاي پنج‌شنبه و جمعه به دليل بازي‌هاي تيم ملي، بالن‌هاي تبليغاتي، رديف سوم تبليعات يا پشت نيمکت‌ها گفت که دليل کسر قرارداد بود، اما تأکيد کرد که اين شرکت 8 ميليارد پرداخت کرده، 2 ميليارد چک داده و براي 20 ميليارد باقيمانده چند زمين در تهران و ورامين پيشنهاد داده است که سازمان ليگ عنوان كرده كه پول مي‌خواهد نه زمين.» ساکت اما اين را نمي‌گويد كه امضاکننده‌هاي قرارداد مگر خبر نداشتند جز ذوب‌آهن، هيچ باشگاهي اختيارات ورزشگاهي ندارد که متحمل چنين خسارت ميلياردي شدند! او همچنين در پاسخ به سؤال کريمي که مي‌گويد برخي در اين رابطه استعفا داده‌اند و به خانمي اشاره مي‌کند كه منتسب به دبيرکل فدراسيون است، اظهار بي‌اطلاعي مي‌کند!  
  
هزاران دلار ناپديد شده!

با مطرح کردن اين پرسش از سوي کريمي که قرارداد ۷۲ هزار دلاري كه براي پخش بازي‌هاي مقدماتي ايران در همين دوره نخست مقدماتي براي بازي‌هاي ايران بسته شده بود که پولش به حسابي رفته که مشخص نيست کجاست، پاي کميته اخلاق هم به ميان مي‌آيد. البته ساکت با بيان اينکه «اين قرارداد براي سال ۱۳۹۴ بوده و به دوره ما نمي‌خورده»، پاي خود و تاج را کنار مي‌کشد و مي‌گويد که کميته اخلاق شش ماه است که پيگيري مي‌کند، در همين حين کريمي به سرعت مي‌پرسد آيا اين کميته اخلاق به ماجراي باشگاه ملوان و 2/1 ميليارد پولي که گفته مي‌شود يک مدير از بازيکنان گرفته هم ورود مي‌کند؟ مسئله‌اي که ساکت با پاسخي کليشه‌اي آن را از سرباز مي‌کند: «کميته اخلاق براي هر پرونده و تخلفي که برايش سند وجود داشته باشد، ورود مي‌کند.»
  
ضد و نقيض‌هاي فدراسيون‌نشينان

يکي از آيتم‌هاي جالب اما به ميان آمدن پاي هوشنگ مقدسي و مسئله واريز پول‌هاي فدراسيون به حساب شخصي ثالث است. هزينه‌هايي که از جام جهاني قبلي و همين جام جهاني گرفته‌ايد، چه شد؟
پول‌هايي که به حساب آقاي هوشنگ مقدس ريختيد به حساب شخص ديگري رفته و يک نفر ديگر هم به حساب آقاي هوشنگ مقدس پول ريخته که اين اتفاق در سال 92 بوده و پول جام جهاني قبلي است و مراجع ذي‌صلاح ليست اين پرداختي‌ها را خواسته‌اند؟! ساکت در توجيه واريزي‌ها به حساب مقدسي همان حرفي را مي‌زند که کفاشيان در زمان رياست خود مي‌زد: «هيچ پولي در خارج از سيستم مالي فدراسيون پرداخت نشده، کفاشيان به دليل تحريم‌ها اين کار را انجام داده و تدبير آن زمان اين‌طور بوده است»، هرچند که کفاشيان نه فقط گفته‌هاي تاج که حرف‌هاي پيشين خود را هم تکذيب مي‌کند: «يک دلار از طريق فيفا يا  AFC به مقدسي داده نشده و من به عنوان مطلع به کميته اخلاق رفتم» و اين نشان مي‌دهد که تناقضات در فدراسيون تا چه اندازه است. 
  
سفسطه دبيرکل در خصوص تيم ملي و کرش

کريمي از وضعيت تيم ملي هم انتقاد مي‌کند، از مرخصي‌هاي پرتعداد کرش، ضعف فدراسيون در برگزاري بازي‌هاي دوستانه، گرفته شدن پيراهن بازيکنان، از سباستين که بدون مدرک به عنوان بدنساز تيم آمده در حالي که تيم ملي دو بدنساز داشته كه البته ساکت جواب‌هاي جالبي دارد که برخي شبيه توجيه است. او سعي مي‌کند بحث را به جايي بکشاند که با به ميان آمدن عرق ملي، کريمي را رودرروي تيم ملي قرار دهد: «هر بدنساز کار خود را دارد. ما نه رزومه سباستين که کار او را ديده‌ايم. ضمن اينکه مرخصي‌هاي کرش هم با هماهنگي تاج بوده است. او بازيکنان خارج از ايران را از نزديک زير نظر دارد (البته هرگز شنيده نشده که کرش براي تماشاي بازي‌هاي لژيونرها راهي کشورهايي شود که آنها در آن توپ مي‌زنند. حداقل در اين چند ماه اخير که چنين بوده)، اما يادمان نرود ما در مورد کادر فني حرف مي‌زنيم که بهترين عملکرد را داشته است. کريمي در ادامه مي‌گويد کرش علاوه بر قرارداد براي هر مسابقه، پاداش 10 هزار دلاري گرفته، چرا بايد از پاداش فيفا هم درصد بگيرد؟ اما ساکت در پاسخ به اين سؤال با گفتن اينکه قرارداد سرمربي تيم ملي محرمانه است، ترجيح مي‌دهد سکوت کند تا همه چيز مبهم بماند. در اين ميان اما پيام کرش به فردوسي‌پور، اوضاع را تغيير مي‌دهد: «هيچ ترديدي وجود ندارد که استعداد را مي‌توانيد بخريد، ولي شخصيت را نمي‌توانيد. در لحظه‌اي مناسب جواب بي‌احترامي و دروغ‌هاي بزدلانه را خواهم داد. اين شخص (علي کريمي) احترامش را از دست مي‌دهد و 124 بازي ملي خود را از يادها مي‌برد.»
کريمي همچنين در خصوص عدم ميزباني تيم‌هاي ايراني از نماينده‌هاي سعودي و ناتواني فدراسيون در گرفتن حق فوتبال ايران، برکناري دستيارهاي ايراني کرش، دستکاري شدن قرارداد برخي بازيکنان، مشکلات و درآمدزايي باشگاها، تناقض در ارسال اساسنامه فدراسيون به فيفا و مسائلي ديگر را از ساکت كه نماينده تاج بود مورد سؤال قرار مي‌دهد، اما ساکت در پاسخ به اين سئوالات هم گاهي به بيراهه مي‌رود، گاهي داستان پنج ستاره بودن فدراسيون را پيش می‌کشيد و گاهي نيز برخي سؤال‌ها را لا‌به‌لاي ديگر پرسش‌ها پاسخ نمي‌دهد تا بازيکن سابق تيم ملي بگويد: «تا روزي که شماها در اين فوتبال باشيد، ما رنگ خوشي در فوتبال را نمي‌بينيم. شما که حق پخش را براي خودتان مي‌خواهيد نه براي باشگاه‌ها، شماهايي که يک مربي را به جايي مي‌رسانيد که به جاي رئيس فدراسيون تصميم مي‌گيرد. شما که چشم بر خيلي مسائل مي‌بنديد تا فوتبال متضرر شود.»

مردم، فدراسیون را قضاوت کنند
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از فرود هواپیمای ۷۰۷ در باند مرگ

گزارشی از فرود هواپیمای ۷۰۷ در باند مرگ

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش تصویری دیدار تیم‌های لبنان و کره شمالی

گزارش تصویری دیدار تیم‌های لبنان و کره شمالی

ویدیو / گزارش «وال استریت ژورنال» از مراحل آماده شدن ۲۴ نامزد دموکرات علیه ترامپ در ۲۰۲۰ / از «مزه دهان مردم» تا لحظه «من اسپارتاکوس هستم» +زیرنویس فارسی

ویدیو / گزارش «وال استریت ژورنال» از مراحل آماده شدن ۲۴ نامزد دموکرات علیه ترامپ در ۲۰۲۰ / از «مزه دهان مردم» تا لحظه «من اسپارتاکوس هستم» +زیرنویس فارسی

گزارش المانیتور از اعتراف دولت ترامپ به بی ثمری فشار بر ایران

گزارش المانیتور از اعتراف دولت ترامپ به بی ثمری فشار بر ایران

گزارش دولت آمریکا به شکست سیاست فشار به ایران اذعان کرده است

گزارش دولت آمریکا به شکست سیاست فشار به ایران اذعان کرده است