بازدید: 48

برخی جریان های سیاسی جمهوریت در نظام اسلامی را تزئینی می‌دانند/دموکراسی نباید شعاری برای بالارفتن از نردبان قدرت باشد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1116556

نسبت جمهوریت و نظام جمهوری اسلامیعضو فراکسیون امید مجلس گفت: دموکراسی نباید شعاری برای بالارفتن از نردبان قدرت باشد و هر جریان سیاسی، در پایان حضورش در قدرت، باید حاضر به تمکین آرای مردم باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نشست جمهوریت در نظام جمهوری اسلامی در تالار شهید رجب بیگی دانشگاه تهران برگزار شد؛

در ابتدای این نشست محمد علی وکیلی نماینده مجلس و عضو فراکسیون امید در پاسخ به این پرسش که جریان های سیاسی در ایران چه ارتباطی با جمهوریت نظام اسلامی دارند،گفت: معتقدم دموکراسی نباید شعاری برای بالارفتن از نردبان قدرت باشد و هر جریان سیاسی، در پایان حضورش در قدرت، باید حاضر به تمکین آرای مردم باشد و به  رای مردم همواره احترام بگذارد.

وکیلی با بیان اینکه جریان هایی که تنها بالا رفتن از نربان قدرت را بلد هستند، جمهوریت را قبول ندارند،گفت: گفتمان این جریان ها اگر بر قدرت بود، جمهوریت و اسلامیت نظام را قبول می کنند، اما روزی که قدرتی نداشته باشند به انتقاد از جمهوریت و اسلامیت نظام می پردازند.

عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی جریان اصلاح طلبی را پیروی رای و نظر مردم دانست و افزود: جریان اطلاح طلبی نقش خود را در ارتقای جمهوریت در نظام اسلامی ایفا کرده و در تلاش برای تحقق دموکراسی در کشور است.

جمهوریت متکی بر رای مردم است

در ادامه احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی اسلامی در پاسخ به این پرسش که جریان های سیاسی در ایران چه ارتباطی با جمهوریت نظام اسلامی دارند، گفت: جمهوریت متکی بر رای مردم است؛ مردم به عملکرد ها و اندیشه ها رای می دهند و نمی توان به آسانی یک جریان سیاسی را نماد جمهوریت در نظام اسلامی دانست.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه جریانات سیاسی باید بر مبنای آرا و خواسته های مردم برنامه ریزی و حرکت کنند، افزود: برخی در حوادث پس از انقلاب نشان دادند که نخواستند همراه مردم باشند؛ همانطور که در فتنه ۸۸ نپذیرفتن رای مردم را از سوی برخی افراد شاهد بودیم.

عضو فراکسیون ولایت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم عقد اخوتی با هیچ یک از جریانات سیاسی کشور نبسته اند، گفت: ممکن است مردم در انتخابات فرد یا گروهی را انتخاب بکنند، اما وقتی بی کفایتی ببینند از نشرشان بر می گردند.

برخی از جریان های سیاسی در کشور فهم نادرستی از جمهوریت دارند

در ادامه مهدی اسماعیلی استاد دانشگاه تهران هم با گرامیداشت انقلاب اسلامی و شهدای انقلاب و جنگ هشت ساله در تعریف مقوله جمهوریت عنوان کرد: جمهوریت یک واژه جدید در علوم سیاسی است، اما در ادبیات و فقه دینی به شکل اساسی به آن پرداخته شده است؛ رهبر انقلاب در سالگرد ارتحال امام راحل به این موضع اشاره داشتند که جمهوریت جزئی از دین است که اگر غیر این بود حضرت امام (ره) اصلا این واژه را مطرح نمی کردند، مردم هم امام را قبول داشتند که معترض حذف واژه جمهوریت نشوند.

اسماعیلی تاثیر اراده مردم در تاسیس حاکمیت، انتخاب اجزای حاکمیت توسط مردم، نظارت مردم بر روند حاکمیت و امکان تغییر حاکیمت را چهار شاخص اساسی جمهوریت دانست و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با حضور قریب به اتفاق تمامی مردم ایران به پیروزی رسید، مردم طبق اصل ششم قانون اساسی مستقیم یا غیر مستقیم در انتخاب تمام مسئولان جمهوری اسلامی نقش داشتند و جمهوری اسلامی هم در طول ۴۰ سال فعالیت خود، به طور متوسط هر سال یک انتخابات را برگزار کرده است.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه مردم توانایی تغییر حاکمیت را دارند، گفت: نمی توان حکومت اسلامی را به زور بر مردم تحمیل کرد، برخی از جریان های سیاسی در کشور فهم نادرستی از جمهوریت دارند و آن را مقدم بر دین می پندارند، از سوی دیگر برخی هم جمهوریت در نظام اسلامی را تزئینی می دانند.

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران هم در این نشست در خصوص نقش مردم در وقایع انقلاب اسلامی و تحقق آرمان های انقلاب گفت: نقش مردم، نقش ثابتی در کشور نبوده است، حاکمیت در نظام اسلامی در طی این چهار دهه به یک بخش انتخابی و یک بخش انتصابی تقسیم شده است.

زیباکلام بیان کرد: تا زمانی که اهداف و برنامه های دولت و نظام با رای و خواسته های مردم همراه باشد، جمهوریت نظام اسلامی پابرجاست و مردم باید همواره در عزل و نصب ها دخالت داشته باشند و نظراتشان شنیده شود.

در ادامه نشست سوالاتی در خصوص علت اغتشاشات اخیر مطرح و به آن پاسخ داده شد.

دولت پر هزینه داریم

 وکیلی در پاسخ به این سوال که علت اصلی اغتشاشات اخیر در کشور چه بوده است، گفت: عوامل متعددی از جمله مشکلات اقتصادی و گسترش فاصله طبقاتی دست به دست هم داد تا مردم  به عملکرد دولت و نهاد های حکومتی اعتراض داشته باشند، اما با شروع اعتراضات برخی جریانات معاند از مطالبه خواهی مردم سو استفاده کردند  و بنای چنگ انداختن و تخریب خواسته های مردم را داشتند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولتی پر هزینه داریم که گران اداره می شود، گفت: مهم ترین واکنش مجلس به اتفاقات اخیر مخالفت با کلیات بودجه پیشنهادی دولت بوده است، پاشنه آشیل این بودجه بحث یارانه هاست که در آن دولت اقدام به توزیع سوسیالیستی سرمایه کرده است تا تمامی افراد به صورت مساوی از یارانه استفاده کنند، حدود ۷۰ درصد بودجه کشور صرف بودجه عمومی دولت می شود و تنها ده درصد آن مختص بودجه عمرانی است.

مسئولان باید خواسته های واقعی مردم را بشنوند

قاضی زاده هاشمی در ادامه با تشریح علل اغتشاشات اخیر در کشور گفت: ماهیت اغتشاشات اخیر بر خلاف سال ۸۸ که یک حرکت سیاسی و قدرت طلبانه بود، بحث اقتصادی و اعتراض به عملکرد مسئولان بود، ماه ها بسیاری از مردم در مسئله موسسات مالی و اعتباری متضرر شده بودند، اما کسی صدای آنها را نمی شنید، بیکاری جوانان و گسترش فقر در حالی بود که دولت از حذف ۳۵ میلیون یارانه بگیر خبر داد، یارانه ای که از سال ۸۹ همچنان ۴۵ هزار تومان مانده است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در اعتراضات اخیر کسی دغدغه رفع حصر نداشت، گفت: مسئولان باید صدای مردم و خواسته های واقعی آن ها را بشنوند؛ اگر بحرانی در آینده داشته باشیم بحران بیکاری است، نباید مسئولین با موضوع اشتغال به شکل شعاری برخورد کنند.

زیباکلام هم در ادامه در تشریح علت اصلی اعتراضات اخیر گفت: مشکل اصلی در کشور نبود پاسخگویی برخی از مسئولان  است، شفافیت لازم در خصوص بودجه کشور وجود ندارد و پاسخگویی در بسیاری از موضوعات نظیر مسائل اقتصادی یا هسته ای مشاهده نمی شود که به دنبال آن شاهد نارضایتی مردم هستیم.

انتهای پیام/ 


برخی جریان های سیاسی جمهوریت در نظام اسلامی را تزئینی می‌دانند/دموکراسی نباید شعاری برای بالارفتن از نردبان قدرت باشد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده