بازدید: 38

اوراق اجاره چیست؟

منبع : تابناک کد خبر: 1102440

اوراق اجاره یکی از مهمترین انواع صکوک معرفی شده و در حقیقت اوراق بهاداری است که دارنده آن به صورت مشاع، مالک بخشی از دارایی است که منافع آن بر اساس قرارداد اجاره به مصرف کننده یا بانی واگذار شده است.

در اوارق اجاره حق استفاده از منافع دارایی یا مجموعه ای از دارایی ها، در برابر اجاره بها از مالک به شخص دیگری منتقل می شود.

مدت قرارداد اجاره مشخص است و می توان اجاره بها را در ابتدای دوره، انتهای دوره، با سررسیدهای ماهانه، فصلی یا سالانه پرداخت کرد. 

از آن جا که اوارق اجاره اوراق بهاداری است که بیان گر مالکیت مشاع فرد است، می توان آن را در بازار ثانویه و به قیمتی که به وسیله عامل های بازار تعیین می شود، معامله کرد.

به علاوه اوراق اجـاره یک ابزار سرمایه گذاری جدید و اسلامی است که همانند اوراق مشارکت، بازدهـی مشخص و مطمئـن را نصیب سرمایـه گذاران می کند، بنابراین ریسک این اوراق در مقایسه با سهام، بسیار کمتر است.

افرادی که پول مازاد دارند، می توانند با خرید اوراق اجاره که در بورس داد و ستـد می شود، در فواصل زمانی مشخص (مثلا سه ماهه)، سود معینی را دریافت نموده و هر زمان که به پول نیاز داشتند نیز این اوراق را ازطریق بورس، به سایـر متقاضیان بفروشنـد، امروزه حجم بسیار زیادی اوراق اجاره در بازارهای مالی دنیا خرید و فروش می شود.

منبع: میزان


اوراق اجاره چیست؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • اوراق اجاره چیست؟


 • اوراق اجاره چیست؟


  اوراق اجاره یکی از انواع اوراق بهادار است که تفاوت آن با اوراق مشارکت در این است که ، در اوراق اجاره یک نهاد جدیدی به نام نهاد واسط وارد عمل می شود .
 • گشایش نماد اوراق اجاره دولتی/ «سخاب4» پرفروش‌ترین اوراق با درآمد ثابت


  گروه اقتصاد: در معاملات امروز فرابورس در بازار ابزارهای نوین مالی، بیش از یک میلیون ورقه به ارزش افزون بر یک هزار و 112 میلیارد ریال جا به جا شد که نیمی از این حجم ارزش به معاملات انجام شده در نماد «سخاب4» (اسناد خزانه اسلامی بانکی) اختصاص داشت.
 • اوراق بدهی چیست و کدام اوراق را بخریم بهتر است؟


  اوراق بدهی چیست؟ یک سرمایه گذار در چه اوراق بدهی سرمایه گذاری کند بهتر است یا چه اوراقی بخریم بهتر است؟
 • تفاوت اوراق قرضه و اوراق مشارکت چیست؟


 • اجاره خودرو چیست و شرایط اجاره در ایران چگونه است


 • اوراق اجاره دولتي به بورس آمد


  مصباحی مقدم گفت: حاصل کار کميته فقهي اجراي اوراق اجاره دولتي، استصناع، مرابحه و اسناد خزانه است که توانسته آثار مثبتي را بر بازار سرمايه ايران داشته باشد.
 • اوراق اجاره دولتی به بورس آمد


  رئیس کمیته فقهی بازار سرمایه گفت: حاصل کار کمیته فقهی اجرای اوراق اجاره دولتی، استصناع، مرابحه و اسناد خزانه است که توانسته آثار مثبتی را بر بازار سرمایه ایران داشته باشد.
 • اوراق اجاره سایپا در راه بورس


  پذیره‌نویسی اوراق اجاره ۳. ۵۰۰ میلیارد ریالی سایپا امروز با نماد «صایپا ۴۰۳» و «صایپا ۱۴۳» در بورس اوراق بهادار تهران انجام می‌شود.
 • درج اوراق اجاره «صایپا104» در بورس تهران


  اوراق اجاره شرکت سایپا از طریق شرکت واسط مالی اسفند یکم با نماد معاملاتی «صایپا104» در فهرست نرخ‌های بازار اوراق بدهی بورس اوراق بهادار تهران درج شد.
 • بررسی فقهی اوراق اجاره مبتنی بر سهام


  گروه اقتصاد ــ مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، به تازگی گزارشی پژوهشی با عنوان «بررسی فقهی اوراق اجاره مبتنی بر سهام» به قلم مجتبی کاوند را منتشر کرده است.
 • حجم انتشار اوراق اجاره ۱۱۰هزار میلیارد ریال شد


  رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: حجم انتشار اوراق اجاره در بازار سرمایه به ۱۱۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.
 • نگاهی به انواع اوراق اجاره در بازار سرمایه


  گروه اقتصاد: اوراق اجاره همانند اوراق مشارکت، یکی از انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت محسوب می‌شود، زیرا خریدار این اوراق در فواصل زمانی تعیین شده، سود معینی را از ناشر اوراق دریافت می‌کند.
 • توقف نماد معاملاتی اوراق اجاره دولتی


  گروه اقتصاد: در آخرین روز معاملاتی هفته جاری در فرابورس ایران، نماد معاملاتی اوراق اجاره دولت جمهوري اسلامي ايران با عنوان «اجاد 11» متوقف و همچنین اسناد خزانه اسلامی، صدرنشین بازار اوراق با درآمد ثابت شد.
 • اوراق اجاره دولتی مرحله اول بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کرد


  گروه اقتصاد: دهمین روز از مردادماه برای بازار فرابورس ایران با تداوم رشد شاخص کل و در نتیجه صعود آیفکس تا نزدیکی ارتفاع 934 واحدی به پایان رسید و در این روز، در بازار اوراق با درآمد ثابت، اوراق اجاره دولتی مرحله اول بیشترین حجم و ارزش معاملات را در ا

گزارش ها

از شایعه قتل خاوری در کانادا تا گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران + تصاویر

از شایعه قتل خاوری در کانادا تا گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران + تصاویر

گزارش دولت آمریکا به شکست سیاست فشار به ایران اذعان کرده است

گزارش دولت آمریکا به شکست سیاست فشار به ایران اذعان کرده است

گزارش المانیتور از اعتراف دولت ترامپ به بی ثمری فشار بر ایران

گزارش المانیتور از اعتراف دولت ترامپ به بی ثمری فشار بر ایران

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

متن کامل گزارش کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس درباره اصرار بر مصوبه

متن کامل گزارش کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس درباره اصرار بر مصوبه "CFT"

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان