بازدید: 50

غذاهای مفید و مضر برای افراد سرد مزاج

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 1093556
پیشرفت فناوری در کنار آثار خوبی که داشته پیامدهای منفی نیز به‌جا گذاشته است؛ از جمله اینکه استفاده مداوم و بیش از حد از وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، رایانه و تلفن همراه به دلیل امواج الکترومغناطیسی که ایجاد می‌کند، سبب افزایش سودای اندام‌های مختلف بدن و به‌خصوص مغز می‌شود. این افزایش سودا در افرادی که طبع سرد و خشک یا به عبارتی غلبه سودا دارند و همچنین اشخاص بالای 40 سال می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
به گزارش نامه نیوز ، پیشرفت فناوری در کنار آثار خوبی که داشته پیامدهای منفی نیز به‌جا گذاشته است؛ از جمله اینکه استفاده مداوم و بیش از حد از وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، رایانه و تلفن همراه به دلیل امواج الکترومغناطیسی که ایجاد می‌کند، سبب افزایش سودای اندام‌های مختلف بدن و به‌خصوص مغز می‌شود. این افزایش سودا در افرادی که طبع سرد و خشک یا به عبارتی غلبه سودا دارند و همچنین اشخاص بالای 40 سال می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

خصوصیات جسمی و روانی افراد سوداوی مزاج


حیدر عظمایی، محقق و پژوهشگر طب سنتی در خصوص ویژگی‌های ظاهری و تمایلات اشخاص سوداوی مزاج (دارای طبع سرد و خشک) بیان می کند: به طور کلی افراد دارای این مزاج اندامی لاغر، قدی کوتاه و گرایش به مصرف مواد غذایی دارای مزاج گرم و شیرینی دارند. همچنین رنگ چهره آن‌ها نیز سبزه است.

فصل بهار و تا حدودی تابستان برای افرادی که مزاج سرد و خشک دارند، فصل خوبی محسوب می‌شود و فصل پاییز و زمستان برای این گروه از اشخاص نامناسب است.

این گروه از اشخاص در صورتی‌که دچار غلبه سودا نشده باشند، اشخاصی بسیار دقیق، منظم، دوراندیش، محاسبه‌گر و دارای حافظه قوی هستند.

اغلب دانشمندان و فلاسفه دارای طبع سرد و خشک هستند. اشخاصی که این مزاج را دارند باید توجه داشته باشند که بر اثر مصرف غذاهای سوداوی یا تجربه حادثه غم‌انگیز می‌توانند دچار غلبه سودا و علائمی از قبیل افسردگی، گریه کردن، کدر شدن سفیده چشم، سیاهی پوست اطراف چشم، سوزش معده، سوزش ادرار، لاغری، کدر شدن رنگ چهره، یبوست شدید، لجبازی، عصبانیت و در موارد شدید وسواس فکری و عملی، توهم، بوی بد دهان، کابوس دیدن و بی‌حالی شوند.

مواد غذایی مضر برای افراد سوداوی مزاج


قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی، دیر خوابیدن، انجام کارهای فکری خسته‌کننده مانند استفاده طولانی‌مدت از رایانه از جمله رفتارهایی است که سبب سوق پیدا کردن مزاج مغز به سوی طبع سرد و خشک می‌شود

وی تأکید کرد: مصرف مواد غذایی چرب، مانده و شور، گوشت گاو، غذاهای کنسرو شده، ماهی‌دودی، شیرینی‌های قنادی، چای سیاه و ترش، استفاده از داروهای ضدبارداری در زنان، پنیر (به دلیل اینکه موجب ایجاد رسوبات در خون می‌شود)، خیار شور، نوشابه گازدار، آب یخ، عدس، انواع سس‌ها، غذاهای ساندویچی سرد و گرم و بادمجان سبب بروز سودا در بدن می‌شود.

غذاهای مفید برای اشخاص سوداوی مزاج


این محقق و پژوهشگر طب سنتی تصریح کرد: استفاده از مواد غذایی دارای طبع گرم، گوشت گوسفند جوان، شتر، کبوتر و گنجشک، سبزیجاتی از قبیل کرفس و جعفری، عسل، بذرهای ملین مثل قدومه شیرازی، تخم شربتی، لوبیا، شلغم، هویج، کدو حلوایی، گلابی، انگور، خربزه، آناناس، موز، طالبی و انبه در افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هستند، ضروری است.

اشخاص سوداوی مزاج باید برای پخت‌وپز از روغن‌هایی مانند زیتون و کنجد استفاده کنند. همچنین این گروه از افراد باید بدن خود را به وسیله روغن‌های زیتون و کنجد یا بنفشه و بادام ماساژ موضعی دهند.

در شرایط عادی مغز اشخاص دارای طبع سرد و ‌تر است. بر اثر مصرف برخی مواد غذایی یا انجام تعدادی از رفتار‌ها و قرار گرفتن در محیط سودازا مغز از سرد و تری به سمت سرد و خشکی می‌رود.

در چه شرایطی مغز به سمت سرد و خشکی می‌رود؟


این محقق و پژوهشگر طب سنتی افزود: قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی، دیر خوابیدن، انجام کارهای فکری خسته‌کننده مانند استفاده طولانی‌مدت از رایانه از جمله رفتارهایی است که سبب سوق پیدا کردن مزاج مغز به سوی طبع سرد و خشک می‌شود، یعنی فعالیت‌های سخت جسمانی که بر اثر آن‌ها قوای بدن تحلیل رفته و تعریق زیاد روی می‌دهد.

زندگی در آب و هوای سرد و خشک، غم و غصه و استرس زیاد داشتن از دیگر عوامل مؤثر در گرایش مزاج مغز به سمت سرد و خشکی به شمار می‌آیند. قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی وای فای، تماشای تلویزیون، کار با رایانه و استفاده از تلفن همراه و تبلت سبب شده که سودای افراد افزایش پیدا کند.

وسایل الکترونیکی در زمان روشنایی حتی اگر به کار برده نشوند می‌توانند باعث افزایش سودا در افراد مستعد به سودا شده که تأثیر مخرب و مستقیمی بر روی مغز، عملکرد و متابولیسم بدن می‌گذارد.

اشخاصی که مزاج سرد و خشک دارند، باید روزانه یک لیوان شیر گرم به همراه عسل یا یک لیوان آب هویج با کمی روغن زیتون میل کنند

روشن بودن تلویزیون و تماشای بیش از حد آن، خوابیدن اطفال در کنار تلویزیون، خوابیدن در کنار گوشی همراه روشن، وای فای روشن، نصب آنتن‌های تلفن همراه در پشت‌بام منازل یا ادارات از عوامل تأثیرگذار در افزایش سودای مغز محسوب می‌شوند.

راهکارهایی برای کاهش سودا در بدن


عظمایی با بیان اینکه دستگاه مایکروفر در صورتی که روشن و درب آن باز باشد، امواج مضری از خود ساطع می‌کند، یادآور شد: انجام حالت سجده بر روی خاک مثل حالت نماز یا راه رفتن با پای برهنه بر روی چمن، ساحل دریا، سنگ فرش خیابان‌ها و خاک سبب دفع امواج مضر الکترومغناطیسی از بدن می‌شود. ولی راه رفتن با پای برهنه بر روی آسفالت نقشی در خروج امواج مضر الکترومغناطیسی از بدن ندارد.

دیر خوابیدن و بیدار ماندن در طول شب نیز سبب افزایش سودای بدن می‌شود. بنابراین تنظیم خواب در افراد سوداوی بسیار حائز اهمیت است.

اشخاص بالای 40 سال به خاطر ورود به سن سودا باید از تماشای فیلم‌های غم‌انگیز، حوادث دلخراش و برنامه‌های سیاسی اجتناب کنند، زیرا از یک طرف به دلیل امواج منفی الکترومغناطیسی و از سوی دیگر به خاطر احساس غم و غصه سودا در بدن این گروه از افراد افزایش پیدا می‌کند.

سالمندان باید از تماشای زیاد تلویزیون خودداری کرده و اگر قصد دارند تلویزیون نگاه کنند به تماشای فیلم‌های شاد بپردازند. این گروه از افراد باید در مکان‌های دارای آب و هوای خوب و خوش زندگی کرده تا روحیه‌ای شاداب و بانشاط داشته باشند.

استحمام گرم و معتدل (آب گرم معدنی) و در صورت نیاز و داشتن بنیه بدنی حجامت معمولی برای دفع سودا و غم و غصه از بدن ضروری است. اشخاصی که مزاج سرد و خشک دارند، باید روزانه یک لیوان شیر گرم به همراه عسل یا یک لیوان آب هویج با کمی روغن زیتون میل کنند.

افراد سوداوی باید از ترکیب دم‌کرده‌های اسطوخودوس، سنبل‌الطیب، گل گاو زبان، بادرنجبویه، افنستین، برگ سنا و گل سرخ استفاده کنند. برای این منظور اشخاص باید یک قاشق غذاخوری از نیم پودر شده این گیاهان را به مدت حدود 10 دقیقه دم‌کرده و روزانه چهار تا پنج لیوان از این دمنوش را بنوشند. این دم‌کرده سودا را از بین برده و خواب راحت را برای افراد به ارمغان می‌آورد.


منبع: تبیان


غذاهای مفید و مضر برای افراد سرد مزاج
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9
 • غذاهای مفید و مضر برای افراد سرد مزاج


  پیشرفت فناوری در کنار آثار خوبی که داشته پیامدهای منفی نیز به‌جا گذاشته است؛ از جمله اینکه استفاده مداوم و بیش از حد از وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، رایانه و تلفن همراه به دلیل امواج الکترومغناطیسی که ایجاد می‌کند، سبب افزایش سودای اندام‌های مختل
 • تفاوت مصرف شیر برای افراد سرد مزاج یا گرم مزاج


  سلامت نیوز: مصرف شیر روزانه اهمیت زیادی دارد، اما اینکه شیر را با چی و چطور بخوریم هم خیلی مهم است، به علاوه مصرف شیر برای افرادی که دارای مزاج سرد و گرم هستند متفاوت است. در این مقاله به این مسئله می پردازیم به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، س
 • افراد محافظه‌کار سرد مزاج هستند/ از نظر طب سنتی کدام مزاج بهتر است؟


  متخصص طب سنتی گفت: افرادی که دارای مزاج سرد و تر هستند روابط عمومی بهتری دارند، افرادی که دارای مزاج گرم و خشک هستند برای کارهای نظامی مناسب‌تر هستند و افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هستند دقیق‌ترند.
 • 10 مورد برای تشخیص مزاج سرد و گرم افراد


  از کجا می فهمیم طبیعتمان سرد است یا گرم؟
 • غذا و نوشیدنی‌های مناسب برای افراد صفراوی‌مزاج


  اصولی‌ترین روش برای اصلاح مزاج، شناخت نوع مزاج و تطابق دادن تغذیه با آن است تا بیماری سرکوب و سیستم ایمنی بدن تقویت شود.
 • رژیم غذایی مناسب برای افراد دموی‌مزاج


  افراد با مزاج گرم و‌ تر (دموی) حجم خون بالا و اشتهای زیادی برای غذا خوردن دارند و به همین علت معمولاً دچار اضافه‌وزن و چاقی هستند.
 • باید و نباید‌های تغذیه‌ای برای افراد سوداوی‌مزاج


  سوداوی‌مزاج‌ها اندامی لاغر و خواب کمی دارند همچنین این افراد به شیرینی و گرمی‌ها نسبت به سردی‌ها تمایل بیشتری نشان می‌دهند.
 • فواید مصرف «ارده و شیره» برای افراد با مزاج‌های مختلف


  از کنجد و ارده علاوه بر درمان لاغری در درمان اختلالات کبد و کلیه استفاده می‌شود و برای درمان استخوان‌درد و درد مفاصل هم مفید است.
 • غذاهای مفید برای کودکان،


  کودکان در حال رشد به انرژی و مواد مغذی فراوانی نیاز دارند و استفاده از مواد غذایی مفید و سرشار از مواد معدنی و طبیعی می‌تواند نیاز آنان را برطرف کند.
 • غذاهای مفید برای پسردار شدن


  تغذیه یکی از عوامل کلیدی و قابل کنترل در تعیین جنسیت قبل از بارداری است.
 • غذاهای مفید برای پروستات، این شش مورد


  مصرف مواد غذایی مناسب در کنترل انواع بیماری ها، تاثیر دارد. پرهیز غذایی برای پروستات هم می تواند مشکلات مربوط به آن را قابل کنترل کند.
 • مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است


  سلامت نیوز:علیرغم طعم تند فلفل، برخی افراد به خاطر عدم تحمل تندی آن کمتر تمایلی به مصرف فلفل دارند، اما برخی هم بر این باورند که باید برای حفظ سلامت این ادویه در رژیم غذایی گنجانده شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، به گفته محققان تاکنون اثبا
 • مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است


 • غذاهای مفید برای دستگاه گوارش


 • غذاهای مفید برای دستگاه گوارش


  سلامت نیوز: بسیاری از ما گاه و بی گاه مشکلاتی را با معده ی خود داریم. نکاتی را آماده کرده ایم تا بتوانید بهتر از دستگاه گوارش خود مواظبت کنید. برای پیشگیری از یبوست فیبر زیاد استفاده کنید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، استفاده زیا

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸