آسیاتل

بازدید: 36

اثر گذاری ۴۰ میلیارد تومانی شرکت‌های دانش بنیان در اقتصاد کشور

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1090277
ستاری گفت: کسب و کارهای دانش بنیان تاثیری ۴۰ هزار میلیارد تومانی در اقتصاد کشور دارد.

به گزارش حوزه فن آوری های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همزمان با دهه مبارک فجر در نشست اقتصاد مقاومتی استان البرز، با تأکید بر ضرورت بدل شدن استان ها به زیست بوم کارآفرینی گفت: مراکز رشد واحد های فناور، شتاب دهنده ها، مراکز نوآوری و پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان مانند یک گلخانه، ضمن پرورش بذر های جوان ایده های خلاق، نهال های استارتاپی را به جامعه تحویل دهند.

ستاری، با بیان این که راه و رسم کارآفرینی و چگونگی رسیدن ایده های خلاقانه به کسب و کار های دانش بنیان و استارتاپی باید در یک محیط مساعد و پویا به جوانان تحصیل کرده آموزش داده شود، اظهار کرد: آموختن راه و رسم کسب و کار دانش بنیان و خلاق با تکیه به فرهنگ پرسابقه کارآفرینی کشور که کسب و کار های موفق بر آن استوار بوده اند، راه توسعه کسب و کار های استارتاپی و دانش بنیان است.

وی، توجه و انگیزه در بافت جامعه نسبت به اقتصاد دانش بنیان و حمایت از کسب و کار های این حوزه را سرآغاز گذار از اقتصاد مبتنی بر نفت به اقتصاد دانش بنیان و ایده محور دانست و گفت: اگرچه برخی از بخش ها هنوز تحرک لازم را برای نقش آفرینی در این عرصه نشان نداده اند، اما حمایت و انگیزه لازم در بخش هایی به یک الگو بدل شده و حرکت آنان انگیزه را برای دیگر بخش ها نسبت به حضور در عرصه دانش بنیان ایجاد کرده است.

ظرفیت پایتخت و کلانشهر ها برای توسعه کسب و کار های فناور

ستاری، ظرفیت های تهران و کلان شهر ها در ارائه خدمات مبتنی بر کسب و کار های دانش ‎ بنیان و استارتاپی را یادآور شد و گفت: ظرفیت تهران برای تبدیل شدن به شهر خلاق و توسعه کسب و کار های استارتاپی و دانش بنیان به خصوص در حوزه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، زمینه مساعدی برای شکل گیری کسب و کار های این حوزه است.

وی افزود: استارتاپ های متعدد حوزه های گوناگون به تدریج به قدرتی قابل اعتنا در عرصه اقتصاد کشور تبدیل می شوند و می توانند توانمندی و اقتدار نرم را برای کشور به ارمغان بیاورند.

ایجاد محیط مساعد کسب و کار های استارتاپی و دانش بنیان

رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رشد و رونق فزاینده شرکت های دانش بنیان را ماحصل شکل گیری تغییر نگرش عمومی از جمله دانشگاه ها در کمک به شکل دادن زیست بوم مساعد کارآفرینی دانست و افزود: قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، با ماهیت مترقی و پویای خود محیطی مساعد برای کسب و کار های مبتنی بر دانش و نوآوری ایجاد کرده است و رشد بیش از ۳۴۰۰ شرکت دانش بنیان و هزاران استارتاپ، ماحصل این محیط مساعد و اثرگذاری ۴۰ هزار میلیارد تومانی این شرکت ها در اقتصاد کشور است.

وی با بیان این که دانش و نوآوری، ضمن تحول ساختار پیشین اقتصادی مهم ترین معیار قدرت های آینده اقتصادی است اظهار کرد: ماهیت کسب و کار های دانش بنیان و نوآور، تکیه به نوآوری و خلاقیت به عنوان دارایی های غیر ملموس در ازای دارایی های فیزیکی است و شرکت های دانش بنیان پارک های علم و فناوری که به طور متوسط رشدی ۲ تا ۳ برابری را تجربه می کنند، بر همین سرمایه استوار هستند.

تغییر نگرش عمومی جامعه نسبت به دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با اشاره به ارائه خدمات کیفی و سهل الوصول به جامعه بر مبنای رقابت فزاینده و تنگاتنگ کسب و کار های دانش بنیان و استارتاپی، بیان کرد: فعالان استاراتاپی بر مبنای نیاز عموم جامعه ایجاد می شوند و بر همین اساس، ضمن حل چالش های جامعه، خدمات و محصولات خود را مبتنی بر خواست مردم با کیفیتی بالا، بهای اندک و دسترسی آسان ارائه می دهند.

ستاری، راه حمایت از این عرصه را مساعد ساختن فضا برای حضور بخش خصوصی ونقش راهبری دولت دانست و گفت: وام های دولتی نه تنها راه کار شکل گیری پژوهش کاربردی و کارآمد که راه حمایت از کسب و کار های دانش بنیان و استارتاپی نیست بنابراین باید ضمن بازنگری دیدگاه های پیشین در حوزه حمایت از کسب و کار های فناور، با ایجاد فضای مساعد نقش آفرینی بخش خصوصی، موانع فراروی شکل گیری این کسب و کار ها برداشته شود.

بازدید از منطقه ویژه اقتصادی پیام

ستاری در ادامه سفر به استان البرز، همراه با محمدعلی نجفی استان دار و جمعی از مسئولان استانی، از فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام دیدن کرد.

منطقه ویژه اقتصادی پیام در محدوده ای به وسعت ۳۶۰۰ هکتار در اراضی ۱۰ هزار هکتاری فرودگاه بین المللی پیام زمینه حضور شرکت های فناور، حمل و نقل بار هوایی و پستی، فرآوری کالا، انبارداری، خدمات سردخانه ای، صنایع مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز زمینه ای برای صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان ایرانی است.

 

انتهای پیام/


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند