بازدید: 92

«عبور» از «ترامپ»هم کلید خورد / آماده باش بایدن و سندرز برای ورود به کاخ سفید / جمهوری خواهان ناراضی در جستجوی نامزد جدید/ شانس بالای دموکرات ها برای انتخابات کنگره

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 1074205
هر اندازه زمان می گذرد، منازعه جمهوریخواهان و ترامپ وارد فاز تازه تری می شود. منازعه ای که در صورت شکست جمهوریخواهان و پیروزی دموکراتها در انتخابات میاندوره ای کنگره به نقطه اوج خود خواهد رسید و تا سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کرد.
سعید سبحانی : آخرین نظرسنجی ها در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که ترامپ از محبوبیتی 36 درصدی در بین شهروندان این کشور برخوردار است. به عبارت بهتر، حداقل 14 درصد از طرفداران ترامپ نسبت به سال گذشته ریزش داشته اند. این بدترین نتیجه ممکن برای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا محسوب می شود. بی توجهی ترامپ نسبت به مسائل اجتماعی از جمله مسائل بهداشتی و درمانی در آمریکا از یک سو و سیاست خارجی تنش آمیز وی با کشورهای دیگر دنیا سبب شده است تا روز به روز عدم محبوبیت وی در نزد رای دهندگان آمریکایی بیشتر شود. با این حال سوال اصلی اینجاست که آیا ترامپ قادر خواهد بود وضعیت نا به سامان سیاسی و اجتماعی خود را در سال 2018 میلادی مدیریت نموده و از بحران "عدم محبوبیت مردمی" عبور کند؟ واقعیت امر این است که رئیس جمهور ایالات متحده روزهای سختی را سپری می کند. تعطیلی دولت فدرال آمریکا نشان داد که علاوه بر سناتورهای حزب دموکرات، برخی سناتورهای حزب جمهوریخواه نیز با وی مخالف هستند. به عبارت بهتر، کاهش محبوبیت ترامپ ، صرفا اختصاص به افکار عمومی ندارد و سیاستمداران جمهوریخواه را نیز شامل می شود. سناتورهایی مانند جف فلیک و جان مک کین و حتی لیندسی گراهام نسبت به سیاستها و رفتارهای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ناراضی به نظر می رسند. آنها به خوبی می دانند که استمرار حضور ترامپ در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده می تواند منجر به شکست جمهوریخواهان در انتخابات کنگره( سال ۲۰۱۸) و از دست رفتن قدرت جمهوریخواهان در سنا شود. در این صورت، سناتورهای دموکرات بر سنا تسلط پیدا خواهند کرد.تسلط سناتورهای حزب دموکرات به معنای ایستادگی تمام عیار سنا ( و متعاقبا مجلس نمایندگان ) در مقابل کاخ سفید خواهد بود. در این صورت، تصویب بسیاری از لوایح دولت با مشکلات عدیده ای همراه خواهد شد. همان گونه که اشاره شد، در حال حاضر و در شرایط که سنای آمریکا دارای اکثریتی جمهوریخواه می باشد، شاهد تعطیلی دولت فدرال هستیم. بدون شک این روند در صورت تسلط دموکراتها بر سنا تسریع خواهد شد. 
بسیاری از تحلیلگران معتقدند که رئیس جمهور آمریکا قادر به عبور از بحران" عدم محبوبیت مردمی" نمی باشد و در سال 2018 میلادی این روند( کاهش محبوبیت ترامپ) تقویت خواهد شد. از آنجا که نظرسنجی ها نشان می دهد که دموکراتها پیروزی بی دردسری را در انتخابات میاندوره ای کنگره خواهند داشت،‌ترامپ در در موضع ضعف بیشتری در مقابل سنا قرار خواهد گرفت. اما مسئله به این نقطه ختم نخواهد شد!‌نکته مهم دیگر اینکه پیروزی دموکراتها در انتخابات کنگره امسال مقدمه ای برای پیروزی آنها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ محسوب می شود. از این رو جمهوریخواهان تصمیم گرفته اند در مقابل رویکرد منفی ترامپ، واکنشی جدی تر نشان دهند. در نظرسنجی هایی که در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی صورت گرفت، مشخص شد که ۳۱ درصد از طرفداران حزب جمهوریخواه دیگر حاضر نیستند در انتخابات ریاست جمهوری بعدی به ترامپ رای دهند. همین مسئله منجر به خوشحالی دموکراتها و خصوصا افرادی مانند جو بایدن و برنی سندرز شده است. از بایدن و سندرز به عنوان نامزدهای احتمالی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ یاد می شود. در این انتخابات ممکن است بار دیگر شاهد حضور دموکراتها در کاخ سفید باشیم. 
بسیاری از تحلیلگران مسائل آمریکا معتقدند اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند،‌ترامپ دیگر نمی تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بر رقیب خود از حزب دموکرات پیروز شود. نباید این حقیقت را فراموش کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نیز ترامپ در مجموع آرا نتوانست بر هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات پیروز شود اما با استناد به ساختار رای گیری الکترال توانست وارد کاخ سفید شود. هم اکنون آرای ترامپ در ایالاتی مانند فلوریدا ( که نقش موثری در پیروزی وی در سال ۲۰۱۶ ایفا کردند) نیز کاهش پیدا کرده است. بسیاری از جمهوریخواهان معتقدند که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا برای تغییر شرایط موجود و فرار از شکست در انتخابات،‌باید رویکرد سیاسی و اجتماعی خود را تغییر دهد. با این حال به نظر می رسد دونالد ترامپ همچنان سعی دارد به رویکرد سرسختانه خود ادامه دهد.
هر اندازه زمان می گذرد، منازعه جمهوریخواهان و ترامپ وارد فاز تازه تری می شود. منازعه ای که در صورت شکست جمهوریخواهان و پیروزی دموکراتها در انتخابات میاندوره ای کنگره به نقطه اوج خود خواهد رسید و تا سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کرد.بنابراین، ما در آینده ای نزدیک شاهد بروز دو نوع منازعه میان سیاستمداران آمریکایی خواهیم بود:
نخست منازعه ای که میان دموکراتهای سنا و دونالد ترامپ رخ خواهد داد و متعاقب آن، کنگره در مقابل بسیاری از لوایح دولت ایستادگی خواهد کرد. همچنین امکان دارد کنگره و خصوصا سنای آمریکا طرح هایی را ارائه نماید که با اصول و اهداف سیاست داخلی و خارجی ترامپ در تعارض باشد. همان گونه که اشاره شد، محصول این منازعه تضعیف موقعیت رئیس جمهور فعلی آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 و عدم حضور دوباره وی در قدرت خواهد بود.
منازعه دوم که به مراتب جدی تر است، منازعه ایست که میان جمهوریخواهان ناراضی و رئیس جمهور فعلی آمریکا رخ خواهد داد. پس از شکست احتمالی جمهوریخواهان در مقابل دموکراتها در انتخابات میاندوره ای این منازعه تشدید خواهد شد. لازم به ذکر است که چندی پیش چند تن از سناتورهای حزب جمهوریخواه اذعان کردند که اگر روند فعلی در حزب جمهوریخواه ( در تقابل با ترامپ) ادامه پیدا کند احتمال دارد که این حزب نامزد دیگری را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 2020 معرفی کند و به عبارت بهتر، انتخابات درون حزبی برگزار نماید. از این رو تضمینی وجود ندارد که ترامپ از اکنون خود را نامزد نهایی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 بداند. لازم به ذکر است که در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده آمریکا، ترامپ بارها حزب جمهوریخواه را تهدید کرد که اگر تن به پذیرش وی به عنوان نامزد نهایی این حزب ندهد، به صورت مستقل در کارزار انتخابات حضور خواهد یافت. همین تهدید در نهایت موجب آن شد تا ترامپ پس از برتری در مقابل رقبایی مانند تد کروز در انتخابات درون حزبی، به عنوان نامزد نهایی جمهوریخواهان معرفی شود. 


«عبور» از «ترامپ»هم کلید خورد / آماده باش بایدن و سندرز برای ورود به کاخ سفید / جمهوری خواهان ناراضی در جستجوی نامزد جدید/ شانس بالای دموکرات ها برای انتخابات کنگره
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد