بازدید: 142

نمایشگاه کوچه‌های بنی هاشم و سوگواره یاس نبوی به همت اوقاف ورامین آماده شد

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1071112
نمایشگاه کوچه‌های بنی هاشم و سوگواره یاس نبوی به همت اداره اوقاف و امور خیریه ورامین آماده شد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، نمایشگاه کوچه های بنی هاشم و سوگواره یاس نبوی در امامزاده ابراهیم قرچک به همت اداره اوقاف و امور خیریه ورامین آماده شد. 

 

اداره اوقاف ورامین برنامه ریزی گسترده ای برای برگزاری سوگواره یاس نبوی و اقامه عزا در امامزاده های تحت مجموعه صورت داده است. 

امامزاده بی بی زبیده(س) قرچک و امامزاده جعفر (ع) پیشوا از امامزادگان مهم زیر مجموعه اوقاف و امور خیریه ورامین است. 

بقعه متبرکه امامزاده بی بی زبیده سلام الله علیها یکی از بقاع متبرکه شهرستان قرچک است و این بانوی گران قدر از نوادگان امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظم (ع) به شمار می رود.

طبق شجره نامه به دست آمده از کتابخانه آستان قدس رضوی و به تألیف و تحقیق حجه الاسلام فلسفی این چنین آمده است: بی بی زبیده بنت یحیی، نسب حضرت موسی بن جعفر علیه السلام با این واسطه این امامزاده واجب التعظیم نوه امام موسی کاظم (ع) بوده و عموی ایشان امام رضا علیه السلام و عمه بزرگوارشان خانم حضرت معصومه سلام الله علیها می باشد.

بی بی زبیده سلام الله علیها، در مسیر مشهد به همراه پدر بزرگوارشان سید یحیی برادر امام رضا (ع)،  در سن حدود ده سالگی در قرچک به شهادت می رسد و جسد مطهره ایشان در محل کنونی زیباشهر قرچک به خاک سپرده می شود.

طرح توسعه بنا و مرمت و اجرای تزئینات این بقعه با زیربنای 500 مترمربع زیر نظر اداره اوقاف در سال 1381 آغاز شد،
 بنای اصلی بقعه که 700 سال قدمت دارد، در سال 1376 مرمت شد و دارای ایوانی است که بعداً یک رواق محقر به آن ملحق شده است و گنبد کوتاه بقعه با پوشش سبز فام، با دهانه باز به ارتفاع 5/2 متر است و اطراف بقعه را قبرستان عمومی فراگرفته است و دارای مزار شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم شهرستان قرچک است، داخل حرم گچ کاری و رنگ آمیزی شده و ضریح مطلای بسیار مجلل در سال 1374احداث و نصب شده است.

آرامگاه امامزاده جعفر الخواری فرزند بلافصل موسی کاظم (امام هفتم شیعیان) و برادر علی بن موسی الرضا (امام هشتم شیعیان) است و صحن وی در شهرستان پیشوا و 45 کیلومتری جنوب شرقی تهران قرار دارد.

امام زاده جعفر بن موسی الکاظم که وی را «خواری» و اولاد او را «خواریون» نیز می خوانند، پس از رشد و نمو، به یاری برادرش علی بن موسی الرضا پرداخت.

انتهای پیام/ 


نمایشگاه کوچه‌های بنی هاشم و سوگواره یاس نبوی به همت اوقاف ورامین آماده شد
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها