بازدید: 69

چگونه کودک را به مهد علاقه مند کنیم؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1062869
کودک از 3 سالگی آماده ورود به مهد کودک می شود. اما در این بین نگرانی والدین و وابستگی کودک ، مشکلاتی پدید می آورد . به عبارتی از یک طرف والدین هنوز مطمئن نیستند کودکشان آمادگی لازم را دارد و از طرفی دیگر کودک هنوز خود را وابسته حس می کند.


بیتوته: کودک از 3 سالگی آماده ورود به مهد کودک می شود. اما در این بین نگرانی والدین و وابستگی کودک ، مشکلاتی پدید می آورد . به عبارتی از یک طرف والدین هنوز مطمئن نیستند کودکشان آمادگی لازم را دارد و از طرفی دیگر کودک هنوز خود را وابسته حس می کند و ممکن است نخواهد از خانواده جدا شود . البته این امر برای همه بچه ها یکسان نیست و بعضی به راحتی محیط مهد را می پذیرند و به آن دلبستگی پیدا می کنند . اما در مورد کودکان وابسته ، کارشناسان توصیه می کنندکه والدین برای حل این مشکل قاطعیت داشته باشند . اول فکر کنند چه چیزی به صلاح فرزندشان است ، بعد تصمیم آخر را بگیرند . در این مورد نباید والدین احساساتی شوند ، باید بتوانند گریه های کودک را موقع ورود به مهد تحمل کنند ، مانند زمانی که گریه های کودک را موقع واکسن زدن تماشا می کنند . چرا که به گفته محققین" واقعاً مهدکودک مانند واکسن عمل می کند و می تواند فرزند ما رادر برابر آسیب های بسیاری واکسینه کند ."
در مورد بچه های وابسته ، برخی از کارشناسان معتقدند بهتر است ورود آنها را به مهدکودک ، جلوتر بیندازیم.در این باره تابستان زمان مناسبی است ، چرا که کلاس پیش دبستانی تعطیل است و مهدکودک خلوت تر و مربی ها می توانند برای هر کودک زمان بیشتری را صرف کنند تا کم کم به محیط آنجا خو بگیرند از طرفی بچه ها می توانند از برنامه های تفریحی نیز بیشتر لذت ببرند .


چگونه بچه هاییراکه تمایلی به مهد کودک ندارند ، متقاعد کنیم؟
در این مورد والدین نباید انعطاف داشته باشند . چرا که اگر کودک بفهمد می تواند هر وقت که نخواست از رفتن به مهد کودک امتناع کند، دیگر قاطعیت و نفوذ شما از بین خواهد رفت . در حقیقت این کودک است که شما را تربیت می کند و فرمان می دهد . اما بهتر است از قبل ، برایش مشخص کنید که او" باید" با شما همکاری کند و اگر به مهد نرود ، مثلاً تنها می ماند . در روزهای نخست ورود کودک به مهد ، والدین باید به هر ترتیب که شده از غیبت او خودداری کنند تا به تدریج،کودک با همه برنامه های آنجا آشنا شود و کم کم رابطه عاطفی با دوستانش پیدا کند .
چطور ساعت خواب کودکان را تنظیم کنیم؟
اغلب خانواده ها در بیدار کردن فرزندانشان برای رفتن به مهدکودک یا مدرسه مشکل دارند . کارشناسان معتقدند خردسالان را می توان روزانه ده دقیقه تا یک ربع زودتر بیدار کرد تا به تدریج شب ها زودتر بخوابند. البته هیچگاه نباید برای زود خوابیدن آنها از اعمال زور و فشار استفاده کرد . چرا که این امر موجب تنش و استرس می شود . نباید کودکی را که به آسانی از خواب بر نمی خیزد تنبل نامیدو یا کودکانی که هنگام صبح بشاش و چابک نیستند را مورد تمسخر قرار داد . کودک از این که مادر به اتاق او بیاید و پتو را از روی او بردارد و بگوید" بلند شو ، دیر است" وحشت دارد . اگر کودک با صدای ساعت زنگ دار بیدار شود بهتر است تا با صدایزنگ دار مادر.
به جای این که با کودک وارد جنگ شویم و به زور او را بیدار کنیم ، بهترین کار این است که بگذاریم ده دقیقه طلایی دیگر را به خواب و خیالبافی اختصاص دهد ، و از آن لذت ببرد،این را می توان با تنظیم ساعت عملی کرد .
اهمیت مهد کودک
یافته های علمی در زمینه های مختلف نشان می دهند که پشتیبانی از رشد و تکامل اولیه کودک نه تنها نتایج سرشار فوری برای کودک و والدینش در بر دارد ، بلکه در بلند مدت موجب توانایی برای ایفای نقش در جامعه نیز می شود . پرداختن به تربیت کودک در سال های اولیه زندگی موقعیت بسیار مناسبی برای جلوگیری و یا کاستن از اشکالات یادگیری است و منافع ماندگاری برای خانواده و اجتماعدارد. پس می توان گفتکه توجه به کودکان خردسال منافع زیررابرای جامعهدر بردارد :

بهره وری اقتصادی
توجه هایی که موجب افزایش ظرفیت های بدنی و ذهنی کودک می شوند باعث افزایش تعداد دانش آموزان مدارس و پیشرفت و موفقیت در مدرسهوبه نوبه خود موجب بهره وری بیشتر اقتصادی می شود .
صرفه جویی در مخارج
کودکانی که آمادگی بدنی و ذهنی و اجتماعی بهتری دارند مرحله انتقال خانه به مدرسه را بهتر می گذرانند. از این رو ترک تحصیل و مردود شدن بچه ها کمتر دیده می شود و به برنامه های جبرانی کمتر هم نیاز هست و این باعث کاهش مخارج می شود .
تقویت ارزش های اخلاقی و اجتماعی
ما ارزش های خود را از طریق کودکان منتقل می کنیم . برای نگهداری ارزش های اخلاقی و اجتماعی ، باید از کودکان شروع کرد . ارزش هایی مانند همکاری ، تعاون ، رعایت حقوق دیگران ، دفاع از حقوق خود و مراقبت از محیط زیست در سنین قبل از دبستان در کودک ریشه می دواند .


کمک به مراقبین کودکان و مادرها
با حضور کودکان در مهد کودک ، بچه ها چند ساعتی در روز تحت نظارت و مراقبت افراد متخصص قرار می گیرند ، آموزش های لازم برای شروع مدرسه را در می یابند ، رفتار اجتماعی را می آموزند ، از بازی با همسالان لذت می برند ، محرک های لازم برای شکوفایی خلاقیت را دریافت می کنند . از سویی دیگر مادرها می توانند برای کسب در آمد فعالیت کنند و نیز به تحصیل و فراگیری دانش امروزی بپردازند و زمینه های لازم را برای رشد و تکامل مطلوب فرزندان فراهم کنند .
بسیج اجتماعی
همان قدر که کودکان از بزرگسالان تأثیر می گیرند ، گاهی نیز بعضی رفتار کودکان ، تأثیر بسزایی بر بزرگترها می گذارد . پس کودکان می توانند نقطه جهشیبرای اقدامات اجتماعی و سیاسی باشند که باعث ایجاد هماهنگی و سازماندهی یک امر اجتماعی می گردد .
اجتماعی شدن کودکان
کودکبا ورودبهمدرسه ، یکباره اجتماعی نمی شود ، بلکه پایه های روابط کودک با مدرسه در 2 یا 3 سال قبل پی ریزیمیشود. در مهدکودک بچه ها با همسالان خود ارتباط مستمر دارند ، و فرصت دارند تا مشکلات ارتباطی خود را حل کنند و در مدرسه مشکل دوست یابی نداشته باشند .

 


چگونه کودک را به مهد علاقه مند کنیم؟
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11
 • چگونه کودک را به مهد علاقه مند کنیم؟


  کودک از 3 سالگی آماده ورود به مهد کودک می شود. اما در این بین نگرانی والدین و وابستگی کودک ، مشکلاتی پدید می آورد . به عبارتی از یک طرف والدین هنوز مطمئن نیستند کودکشان آمادگی لازم را دارد و از طرفی دیگر کودک هنوز خود را وابسته حس می کند.
 • چگونه کودک را به درس علاقه مند کنیم؟


  هر پدر و مادری برای فرزند خود زمان مشخصی را صرف می‌کنند و کسی در آن شریک نیست مدت این زمان هم در دست خود پدر و مادر است. این زمان به هیچ وجه جنبه آموزشی و تربیتی ندارد، اما در نهایت دستاوردهای بسیار سودمندی حاصل می‌شود که غیرمستقیم و درازمدت است مثل
 • علاقه مندی کودک به درس، چگونه؟


  با دختر 9 ساله ام بر ای انجام تکالیف مدرسه اش مشکل دارم.
 • علاقه مند کردن کودک به درس، چگونه؟


  دخترم علاقه زیادی به درس و تحصیل ندارد
 • علاقه کودک به مادر، چگونه ابراز می‌شود؟


  بچم از زمانی که از شیر خودم گرفتمش عادت داره، دست توی یقه من می بره و می خوابه.
 • چگونه بچه ها را به مطالعه علاقه مند کنیم؟


  انتظار نداشته باشید کودک زیر دو سال شما عاشق کتاب و کتاب خواندن باشد. او در این سن بیشتر از شما تقلید می‌کند و وقتی شما را ...
 • چگونه بچه ها را به نماز علاقه مند کنیم؟


  اهمیت دادن خود خانواده به نماز به صورت عملی تاثیر زیادی در کودکان دارد. وقتی کودک از سنین بسیار پایین می بیند هنگام نماز پدر و مادر به نماز می ایستند تاثیر زیادی بر وی خواهد داشت.
 • چگونه کودکان را به مدرسه علاقه مند کنیم؟


  مدرسه شروع یک دوره جدید در زندگی کودک است. این فضا با بازی و سرگرمی و پیدا کردن دوستان جدید و همکاری و صحبت کردن با دیگران، شروع یک زندگی اجتماعی برای کودک است.
 • چگونه کودکان را به مطالعه علاقه مند کنیم؟


  تحقیقات نشان داده بیشتر کسانی که به کتاب و کتابخوانی علاقه دارند والدینی داشته اند که در دوران کودکی لحظات شیرین و گرمی را هنگام خواندن داستان ها برای آنها ساخته و پرداخته اند. اگر دوست دارید فرزند شما نیز کتابخوان بار بیاید باید کاری کنید تا مطالعه
 • چگونه کودکان را به مطالعه علاقه مند کنیم؟


  تأثیر تلویزیون‌ بر تـوانایی خواندن و دیگر‌ مهارت های‌ تحصیلی نه تنها به مـیزان وقت‌ صـرف‌ شـده برای تماشای تلویزیون بلکه به نوع بـرنامه‌ای کـه کودک تماشا می‌کند هم بستگی‌ دارد‌.
 • چگونه کودکان را به کتابخوانی علاقه مند کنیم؟


  کتاب خواندن را برای کودک باید از سالهای نخستین تولد، آغاز کنیم، زیرا در سنین پایین، کنجکاوی کودک برای شنیدن و درک مطالب زیاد است.
 • چگونه کودکان را به ورزش علاقه مند کنیم؟


  گاهی کودک بعد از دیدن یک برنامه ورزشی یا تماشای برنامه ویژه کودکان که آن ها را به ورزش تشویق می‌کند، میل به ورزش پیدا می‌کند.
 • چگونه کودکان را به نماز علاقه مند کنیم؟


  برای این که فرزندان به نماز خواندن علاقه پیدا کنند باید زمینه علاقه را از راه‌های مختلف در آنها ایجاد کرد...
 • چگونه کودکان را به درس خواندن علاقه مند کنیم؟


  سبک زندگی جدیدی که می توان آن را مولود پیشرفت فناوری و صنعت دانش در دنیای ماشینی امروز دانست؛ زندگی بچه درس خوانی.
 • چگونه مرد مورد علاقه مان را راضی به ازدواج کنیم؟


  اگر ماهها و سالها از رابطه عاطفی شما با مرد مورد علاقه تان می گذرد اما هنوز هم او اقدامی برای جدی تر کردن رابطه شما نکرده است، راههایی که ما در ادامه پیشنهاد داده ایم را برای راضی کردن او به ازدواج امتحان کنید.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم