بازدید: 223

افزایش سبوس نان در قم/ نان تیره سالم‌تر است

منبع : مهر نیوز کد خبر: 1059221
قم - مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم با بیان اینکه سبوس‌گیری نان در قم از ۲۱ درصد به ۱۲ درصد رسیده است، گفت: نان سنگک هم اکنون با سبوس‌گیری استاندارد به دست مردم می‌رسد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: سبوس تأثیرات فراوان بر روی سلامت بدن دارد و از آنجایی که نان قوت غالب ایرانی‌ها است افزایش سبوس می‌تواند متضمن بخشی از سلامت در خانواده‌ها باشد.

خواص سبوس و بخصوص سبوس گندم با توجه به مطالب فراوانی که در رسانه‌ها و توسط پزشکان و متخصصان تغذیه گفته شده بر کسی پوشیده نیست.

بر اساس آنچه که مورد تأکید متخصصان تغذیه قرار گرفته است سبوس تأثیرات بسیار زیادی بر روی رفع بیماری‌های دستگاه گوارشی مانند یبوست دارد و حتی در زمینه کنترل چربی خون، اضافه وزن و کنترل کلسترول هم تأثیرگذار است.

بر اساس آنچه که گفته شده و با توجه به اینکه قوت غالب در میان مردم ما نان است، می‌توان این ماده مغذی را از طریق کاهش سبوس‌گیری آرد در کارخانه وارد سبد مصرفی خانوار کرد. اگرچه هم اکنون درباره میزان سبوس نان و حتی ارزش غذایی آن اما و اگرهای فراوانی وجود دارد اما در نهایت مردم با وجود باورهای مختلفی که در زمینه نان وجود دارد این محصول را خریداری کرده و مصرف می‌کنند و قطعاً هر گونه تصمیم‌گیری در مورد این کالا بر روی سلامت و سبد تغذیه مردم تأثیرگذار است.

اقدامی مثبت برای تأمین سلامت مردم

در این راستا مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح فواید سبوس گندم از تمهیدات صورت گرفته در زمینه کاهش سبوس‌گیری آرد در این استان خبر می‌دهد. اقدامی که قطعاً می‌تواند بر روی سلامت مردم قم تأثیرگذار باشد.

بهزاد رادمنش که به گفته خودش حدود ۱۴ ماه است که مدیرکل غله بودن در قم را تجربه می‌کند در این گفتگو از دغدغه‌هایش برای نان سخن می‌گوید. اینکه از همان ابتدای تصدی در این مقام افزایش سبوس آرد نانوایی را جزو اولویت‌های خود قرار داده است.

وی در این زمینه به نان سنگک اشاره می‌کند اینکه سبوس‌گیری آرد این نان در کارخانه‌های ابتدا ۲۱ درصد بوده که به نظر وی نان سنگک را عملاً فاقد ارزش غذایی کرده بود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم در ادامه از تلاش‌های صورت گرفته سخن می‌گوید اینکه موضوع افزایش سبوس نان در شورای سیاست‌گذاری آرد و نان قم مطرح و مورد اتفاق نظر قرار گرفته است.

وی همچنین از تلاش‌ها برای جلب نظر مدیران کارخانه‌های آرد هم سخن می‌گوید، به گفته وی هم اکنون پنج کارخانه آرد در قم وجود دارد که همگی آنها پذیرفته و موظف شده‌اند که سبوس‌گیری آرد را کاهش دهند تا بتوان بخشی از سبوس را از طریق نان وارد سبد مصرف خانوار کرد.

به گفته رادمنش میزان سبوس‌گیری آرد در ۱۴ ماه قبل ۲۱ درصد بود که به تدریج با پیگیری‌ها و تلاش‌های صورت گرفته به ۱۵ درصد رسیده و هم اکنون و به عبارتی از ابتدای بهمن‌ماه سال جاری به ۱۲ درصد رسیده است و این بدان معناست که نان سنگک در قم هم اکنون با سبوس‌گیری استاندارد به دست مردم می‌رسد. مردمی که قطعاً تغذیه سالم جزو حقوق اولیه آنهاست و البته مسئولین هم در این زمینه باید تلاش داشته باشند.

بسیاری از سرطان‌های دستگاه گوارش با مصرف سبوس قابل پیشگیری است

وی با اشاره به اینکه قطعاً افزایش سبوس در نان موجب می‌شود که نان رنگ تیره‌تری به خود بگیرد بر لزوم فرهنگ‌سازی در هم تأکیدمی‌کند. به گفته وی مردم که سالهاست به مصرف نان سفید و درخشان عادت دارند قطعاً هم اکنون با دیدن نانی که رنگ کدری دارد بلافاصله بحث کیفیت را پیش می‌کشند و این در حالی است که زنگ تیره در نان بر خلاف تصوراتی که وجود دارد نشان دهنده کیفیت و سلامت بیشتر این ماده غذایی است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم هم در ادامه از فواید فراوان سبوس در نان می‌گوید به آهن و فسفر و منگنز و ویتامین‌های گروه ب اشاره می‌کند و سخن از سلامتی دستگاه گوارش با وجود سبوس می‌گوید که اینکه بسیاری از سرطان‌های دستگاه گوارش با مصرف سبوس قابل پیشگیری است.

گندم وارداتی به قم از مرغوبترین نوع گندم‌هاست و حتی یک دانه گندم آلوده وارد استان نمی‌شود

وی از مصرف میزان گندم در استان قم هم سخن به میان می‌آورد. به گفته رادمنش قم سالیانه چیزی حدود ۲۵ هزار تن گندم تولیدمی‌کند و این در حالی است که میزان مصرف این استان در سال ۱۲۰ هزار تن است و این امر می‌طلبد که گندم از سایراستان‌ها وارد شود وی البته بر این نکته هم اشاره دارد که به‌اندازه حداقل ۶ الی ۹ ماه گندم ذخیره در استان قم موجود است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم در سخنانش تأکید می‌کند که گندم وارداتی به استان قم از مرغوبترین نوع گندم‌هاست و بر این امر هم اصرار دارد که حتی یک دانه گندم آلوده نه تنها وارد استان نمی‌شود بلکه در سیلوها هم مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از آلودگی گندم‌ها به خوبی صورت می‌گیرد.

از آنجایی که نان سنگک قم سالیان طولانی است که رتبه یک کشور را دارد رادمنش این امر را دلیلی برای ادعاهای خود مطرح می‌کند و می‌گوید چنانچه گندم در استان قم مرغوب نبود قطعاً نان سنگک این استان نمی‌توانست رتبه اول را در کشور داشته باشد و افزایش سبوس این نان را هم از لحاظ کیفی در کشور معتبر می‌کند.


افزایش سبوس نان در قم/ نان تیره سالم‌تر است
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14
 • افزایش سبوس نان در قم/ نان تیره سالم‌تر است


  قم - مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم با بیان اینکه سبوس‌گیری نان در قم از ۲۱ درصد به ۱۲ درصد رسیده است، گفت: نان سنگک هم اکنون با سبوس‌گیری استاندارد به دست مردم می‌رسد.
 • خوراکی‌های سبوس‌دار عمر را افزایش می دهد


 • نان سبوس دار مانع افزایش ناگهانی قندخون می شود


  سلامت نیوز:یک کارشناس نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی همدان عنوان کرد: مصرف نان های سبوس دار مانع افزایش ناگهانی قندخون می شود.به گزارش  سلامت نیوز به نقل از آنا، حجت اله کمکی گفت: سبوس شامل پوسته خارجی گندم است که در فرآیند آرد سازی با ت
 • واکنش وزارت بهداشت به افزایش سبوس گیری از آرد


  سلامت نیوز:   مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، از افزایش سبوس گیری از آردها خبر داد و گفت: در حال حاضر با آردی که ۱۸ درصد و ۲۱ درصد سبوس گیری شده ، نان پخته می شود و این اقدام خلاف جهت تامین سلامت مردم است.به گزارش سلامت نیوز به
 • خواص سبوس و نان سبوس‌دار


  نان سبوس دار نانی است تهیه شده از آرد سبوس دار که پس از فرآیند تخمیر اسیدفیتیک آن تخریب و کلیـه املاح و ویتامین‌های مغذی موجود در آن آزاد و جذب بدن می‌گردد. انواع نان سبوس د. ار شامل نان سبوس گندم و نام جو سبوس دار میباشد که هریک خواص مختص به خود را
 • افزایش خرید نظامی ترکیه از آلمان علی‌رغم روابط تیره دو طرف


  برخلاف روابط تیره آنکارا و برلین، میزان خرید‌های نظامی ترکیه از این کشور افزایش یافته است.
 • نان سبوس دار آری یا خیر؟


  سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: یکی از مباحثی که به صورت اشتباه در میان مردم این استان تبدیل به فرهنگ شده آن است که نان هرچه سفیدتر باشد باکیفیت تر است.
 • افزایش جذب کلسیم در بدن با ۷ گام سالم!


  کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی ضروری برای افزایش سلامت بدن است. کلسیم به میزان زیاد برای رشد و استحکام استخوان ها و به میزان کم برای خون و سیستم عصبی اهمیت دارد.
 • افزایش جذب کلسیم در بدن با ۷ گام سالم!


  سلامت نیوز: کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی ضروری برای افزایش سلامت بدن است. کلسیم به میزان زیاد برای رشد و استحکام استخوان ها و به میزان کم برای خون و سیستم عصبی اهمیت دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آوای سلامت ازsteptohealth حتی ثابت شد که کل
 • روش های سالم افزایش اشتها


  همانطور که خیلی از افراد به دنبال راهی برای کاهش اشتها و کاهش وزن خود هستند، بسیاری از افراد نیز به دنبال افزایش وزن هستند و از لاغری رنج می‌برند. شاید باورتان نشود اما افزایش وزن نیز می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد و افرادی باشند که برای افزایش وزن
 • نان سبوس دار بخوریم؟


  سلامت نیوز: اخیرا برخی صاحب نظران و متخصصان در مورد نان های سبوس داری که در برخی نانوایی ها به صورت ویژه تهیه و عرضه می شود واکنش هایی نشان داده اند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، دکتر زهرا عبداللهی، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهد
 • نان سبوس‌دار نخرید!


  معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که آرد باید مستقیما در تولید نان مورد استفاده قرار گیرد و هرگونه افزودنی مانند سبوس، غیرقانونی و غیربهداشتی بوده و مردم نباید بخرند، چراکه گاهی اوقات از سبوس دامی در پخت نان استفاده می‌شود.
 • قصه نان، سبوس و سلامت


  سلامت نیوز: بنابر آمار نهادهای رسمی، میزان سرانه مصرف نان در ایران سالانه 150 کیلوگرم است در حالی که در دنیا در برخی آمار 25 کیلوگرم و در برخی آمار 50 کیلوگرم در سال عنوان می شود که نشان می دهد مصرف نان در ایران تقریبا سه برابر میانگین جهانی است. ب
 • پلاکت های خون را با 7 گام سالم افزایش دهید


  سلامت نیوز:پلاکت خون باید بین ۱۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار در هر میلی متر مکعب خون برای بزرگسالان باشد. البته پلاکت خون در کودکان و نوزادان کمی بیشتر است. زمانی که پلاکت زیر ۵۰ هزار و یا این که بیشتر از یک میلیون باشد، اتفاق غیر طبیعی رخ داده است و حتما بای
 • افزودن سبوس به نان ممنوع است


همراهان

گزارش ها

گزارش از مدرسه ای که با مصرف مواد مخدر چند دانش آموزش، خبر ساز شد

گزارش از مدرسه ای که با مصرف مواد مخدر چند دانش آموزش، خبر ساز شد

محصص:گزارش عملکرد تیم امید با حضور کرانچار بررسی شد/ صعود به المپیک نیازمند برنامه‌ریزی و تدارکات گسترده است

محصص:گزارش عملکرد تیم امید با حضور کرانچار بررسی شد/ صعود به المپیک نیازمند برنامه‌ریزی و تدارکات گسترده است

افت شدید محبوبیت ترامپ بعد از انتشار گزارش مولر

افت شدید محبوبیت ترامپ بعد از انتشار گزارش مولر

گزارش گاردین از ابعاد دیگر آتش سوزی در کلیسای نوتردام

گزارش گاردین از ابعاد دیگر آتش سوزی در کلیسای نوتردام

حسن‌زاده: گزارش بازی تراکتورسازی و پیکان به دست ما رسید/ مقررات انضباطی فدراسیون به آیین نامه فیفا نزدیک‌تر شده است

حسن‌زاده: گزارش بازی تراکتورسازی و پیکان به دست ما رسید/ مقررات انضباطی فدراسیون به آیین نامه فیفا نزدیک‌تر شده است

پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه: از ايران خارج نشده ايم

پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه: از ايران خارج نشده ايم

مقصران حادثه سیل اخیر را معرفی می‌کنیم/ ارتقا سازمان مدیریت بحران به سطح «معاونت رئیس جمهور» / گزارش مقدماتی کمیسیون عمران از سیل آماده است/ وزارت نیرو تعلل داشت

مقصران حادثه سیل اخیر را معرفی می‌کنیم/ ارتقا سازمان مدیریت بحران به سطح «معاونت رئیس جمهور» / گزارش مقدماتی کمیسیون عمران از سیل آماده است/ وزارت نیرو تعلل داشت