بازدید: 65

حال زلزله‌زدگان کوهبنان وخیم است؛ حال مسئولان وخیم‌تر!

منبع : تابناک کد خبر: 1041876
زلزله‌زده باشی، بی امکانات و در شرایط برفی باشی و به چشم هم نیایی! این حال و روز اهالی کوهبنان است که شانس دیده شدن مانند زلزله زدگان کرمانشاه را نداشتند و از این رو، مجبورند سردترین روز‌های عمرشان را با سوز و سرما و لرز و غم سپری کنند.
زلزله زده باشی، بی امکانات و در شرایط برفی باشی و به چشم هم نیایی! این حال و روز اهالی کوهبنان است که شانس دیده شدن مانند زلزله زدگان کرمانشاه را نداشتند و از این رو، مجبورند سردترین روز های عمرشان را با سوز و سرما و لرز و غم سپری کنند.

به گزارش «تابناک»، کوهبنان، ساعت ٨ و ٣٤ دقیقه ٣٠ آذر ماه ١٣٩٦، ٣ ساعت و ٢٦ دقیقه پیش از نیمه شب، ٥ و ٢ دهم ریشتر لرزید؛ لرزشی مخرب در شب یلدا که خوش بختانه جان هیچ کدام از اهالی این دیار را مورد گزند قرار نداد، اما سقف و در و دیوار خانه بسیاری را آوار کرد. آواری در سکوت!

کوهبنان در حالی لرزید و تخریب شد که چند روز پیش تر از آن کرمانشاه لرزیده بود و تخریب و خسارات جانی، چشم ایرانیان را به خود خیره کرده بود. اتفاقی که موجب شد کوهبنان و خساراتش را کسی نبیند، در حالی که هشتاد نود درصد خانه های این دیار تخریب شده است. این را حسنی، فرماندار کوهبنان می گوید و می افزاید:

«١٥٠٠ خانه تخریب شده و بیشتر تخریب ها، خیابان طالقانی بوده و دهستان جور. دهستان جور که ۱۷۰۰ نفر جمعیت دارد و یک کیلومتر با کانون زلزله فاصله داشته،٥٠٠ کانکس می خواهد. خانه هایی که فرو نشسته که هیچ، اما آن هایی هم که از بیرون سالم هستند و سرپا، دیوارهایشان ترک خورده و پای سازه، سست شده، طوری که مردم جرات نمی کنند داخل خانه بروند.»

همه این ها در حالی است که برف زمستانی باریده و زندگی در چادر های امدادی یکی از مشقت بارترین کار های ممکن است. وضعیتی که اهالی این خطه چاره ای ندارند جز تن دادن به آن. مردمانی که کمتر مسئولی راهی دیارشان شده و می شود و از این رو امیدی به گلایه کردن به مسئولان بابت کمبود ها هم ندارند.
 

این گزارش را که ساعاتی پیش مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان در این خصوص داده، بخوانید: «تا کنون ۹۶ کانکس در شهر کوهبنان و ۵۰ کانکس در روستای جور شهرستان کوهبنان تحویل مردم شده است و روند توزیع کانکس به افرادی که نسبت به آوار برداری منازل خود اقدام می کنند ادامه دارد.

تاکنون بیش از ۳۰۲ واحد تخریب شده در مناطق زلزله زده شهرستان کوهبنان آوار برداری شده اند و حدود ۴۳۱ متقاضی به شهرداری برای صدور پروانه معرفی شده اند. همچنین تاکنون ۵۵۶ متقاضی به بانک های عامل جهت در یافت تسهیلات ویژه معرفی شده اند و بیش از ۲۷۷ نفر با بانک های عامل با ضمانت سفته زنجیره ای قرارداد بسته است و این روند همچنان ادامه دارد.»

این گزارشی از برخی خدمات ارائه شده به زلزله زدگان کوهبنان در یک ماه و چند روز اخیر است. گزارشی که نشان می دهد هنوز کار آواربرداری از خانه های تخریب شده هم صورت نگرفته و توزیع کانکس هم به یک سوم آنچه نیاز است، نرسیده. کانکس هایی که تنها به قدر تامین حداقل مورد نیاز برای زندگی کارایی دارند، اما تا این لحظه اغلب زلزله زدگان کوهبنان از دریافت شان محروم مانده اند.

حال و روز مردمانی که بسیاری شان کشاورز و معدن کارند و وسع خرید کانکس و ساختن سقف بر سر خود را ندارند. مردمانی که حتی حال و روزشان به چشم خیرین نیز نیامده که اگر این گونه شده بود، بعید بود در این شب های برفی در چادر شب را به روز و روز را به شب بدوزند و از کمبود ارزاق و ده ها مشکل ریز و درشت دیگر احساس نومیدی و یاس کنند.
 
هموطنانی که به مصیبتی گرفتار آمده و از فرط دیده نشدن، حالشان روز به روز وخیم تر می شود. دیده نشدنی که حکایت از حال وخیم تر مسئولان و نهادهای امدادی در کشورمان دارد. مسئولانی که می بایست در این دست مواقع به یاری مردم بشتابند و مشکلاتشان را مرهم بگذارند اما ظاهرا تنها زمانی پا پیش می گذارند که کسی جان به جان آفرین تسلیم کند، نه مثل زلزله کوهبنان که به رغم تخریب های وسیعش، تلفات جانی به دنبال نداشته!

حال زلزله‌زدگان کوهبنان وخیم است؛ حال مسئولان وخیم‌تر!
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

گزارش ها

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات