بازدید: 112

بهتر است دوباره ویدئوی همان مناظره را نگاه کرد

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1037830
بهتر است به جای هر بحثی، دوباره ویدئوی همان مناظره را نگاه کرد، البته اگر دیگر نگاه کردنش مصداق تشویش اذهان عمومی تلقی نشود!

بهتر است به جای هر بحثی، دوباره ویدئوی همان مناظره را نگاه کرد، البته اگر دیگر نگاه کردنش مصداق تشویش اذهان عمومی تلقی نشود!

روزنامه وطن امروز؛ محمد سلامتی: من معتقدم پس از مناظره اخیر در برنامه ثریا در ۲ سالگی برجام، دیگر نیازی به حرف زدن پیرامون برجام نیست. بهتر است به جای هر بحثی، دوباره ویدئوی همان مناظره را نگاه کرد، البته اگر دیگر نگاه کردنش مصداق تشویش اذهان عمومی تلقی نشود! چه می توان کرد، اما وقتی تئوری گوبلزی بر بخش زیادی از حامیان رسانه ای برجام مستولی است و زمان ناگزیر در حرکت است! گذر زمان و تکرار یک دروغ مکرر در بستر آن، می تواند واقعیات را کاملاً وارونه نمایی کند، لذا سکوت چندان معقول نیست. بگذارید وارد اصل ماجرا شویم. ما همه خوب می دانیم یک راز تا زمانی راز محسوب می شود که آن را به کسی نگفته باشیم. این را حتماً خانم موگرینی هم بخوبی می داند. مهم تر اینکه خانم موگرینی بخوبی می داند افشای راز دیگران، عملی بسیار غیراخلاقی است.

اینجا، اما یک استثنا وجود دارد. استثنایی که دیگر لزوماً خانم موگرینی قادر به تشریح آن نیست و برای شرح آن باید به پدران فکری ایدئولوژی لیبرالیسم در غرب رجوع کرد! عقل غربی می گوید واقعیتی به نام «منافع»، می تواند دگرگون کننده تمام اصول اخلاقی در هر موقعیتی باشد، لذا اینکه وزیر صنعت فرانسه روی آنتن زنده از ارسال سلاح به عربستان به دلیل رشد اقتصاد فرانسه دفاع می کند، اصلاً چندش آور نیست، بلکه مطلبی کاملاً علمی را بر زبان رانده است! لازم است کمی بیشتر توضیح دهم. «جان لاک» انگلیسی، پدر فکری ایدئولوژی لیبرالیسم که در میان روشنفکران غربی و دنباله رو های ایرانی آنان به دفاع از تساهل و تسامح و عدم خشونت معروف است، همانند «فرانسیس بیکن»، دیگر معبود روشنفکران ایرانی، از مدافعان سرسخت استعمار کشور های آسیایی و آفریقایی بود.

لاک جایی در دفاع از سرکوب مسیحیان مؤمن (پاپیست ها) می گوید: «با هر عقیده دینی تا زمانی می توان مدارا کرد که اعتقاد به آن، امنیت پادشاهی را سست نگرداند!» به بیان دیگر، لاک می گوید اصول اخلاقی که ما ظاهراً خود را به آن پایبند می دانیم، در صورت تضاد با منافع خودمان، از کشک هم بی ارزش تر خواهد بود! حالا هم خانم موگرینی کار عجیبی نکرده است. موگرینی همزمان با ادعای آمریکا مبنی بر نقض برجام از سوی ایران، آن هم به دلیل فعالیت های منطقه ای و موشکی، طی سخنانی در پارلمان اروپا می گوید: «در بخش مقدمه این توافق ۱۰۴ صفحه ای، یک ارجاع در حد یک نیم جمله با این مضمون وجود دارد؛ این توافق می تواند مسیر را برای نوع دیگری از تعامل یا تعاملی سازنده تر در منطقه فراهم کند و زیربنای آن را ایجاد کند. آن جمله- شاید الان دارم یک راز را افشا می کنم- به درخواست ایران گنجانده شد».

متن دقیق آن جمله چیست که حالا محل اصلی بهانه گیری ترامپ و کنایه های موگرینی و اروپا به فعالیت های موشکی و منطقه ای ایران شده است؟ با هم بخوانیم: «آنها- اعضای ۱+۵- اﻧﺘﻈﺎر دارﻧﺪ اﺟﺮای ﮐﺎﻣﻞ ﺑﺮﺟﺎم در جهت ﻣﺜﺒﺖ ﺑﻪ ﺻﻠﺢ و اﻣﻨﯿﺖ ﻣﻨﻄﻘﻪ ای و ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ ﮐﻤﮏ کند». اینکه خانم موگرینی به عنوان نماینده اروپای خوب، از کجای این جمله و با کدام فرمول اعجازآمیز، لزوم محدودیت فعالیت های موشکی و منطقه ای ایران را نتیجه می گیرد، شاید فقط روح سرگردان جان لاک بتواند پاسخ دهد، ولی ما به عنوان افرادی که هنوز به جرگه ارواح نپیوسته ایم، از این شیطنت ها حداقل باید بفهمیم که موگرینی با ما نیست، همچنان که اوباما با ما نبود! اینجا، اما ظاهراً با خودمان هم تعارف داریم.

مثلاً در حالی که چند روز است نشریه فایننشال تایمز خبر داده وزیر خارجه آلمان در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود از توافق کشور های اروپایی برای برگزار شدن گفت وگو های فشرده و جدی درباره برنامه موشکی و نفوذ منطقه ای تهران سخن گفته است، سخنگوی محترم وزارت امور خارجه تنها به تکذیب خبر این نشریه آمریکایی بسنده می کند. آن طرف، اما در حالی که سفیر آلمان عکس های آموزش پخت آبگوشت را از تهران توئیت می کند، ظاهراً هیچ ارتباطی با ادعای وزیر خارجه کشورش درباره مساله موشکی ما ندارد و خیالش کاملاً از مسائلی، چون احضار به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی جهت ارائه توضیحات راحت است.

مساله وقتی پیچیده تر می شود که بدانیم مسؤولان دولتی پیش از این، مکرراً برجام را نه سقف همکاری با غرب که زیربنایی برای شروع همکاری ها معرفی کرده اند.

ما الساعه، اما داغدار همین همکاری پرسود هستیم و با آنکه قرار بود تحریم ها در همان روز اجرای توافق لغو شود، هر ۱۲۰ روز یکبار برای تعلیق- و نه لغو- بخشی از آن ها هم شیر یا خط می اندازیم. غرب، اما مایل است در سطح منطقه نیز چنین معامله ای با ما انجام دهد. اینجا البته دیگر پای توتال، بوئینگ و ایرباس در میان نیست و اصل جنس و طرف معامله، در ظاهر هم خیلی لوکس نیست! به بیان دیگر، مذاکرات منطقه ای در سطح میدانی، بیش از آنکه تماس با آمریکا باشد، تغییر میدان و نوع مواجهه با سعودی ها خواهد بود. چنین است که آن ها برای رفتن به پیشواز مذاکرات، ظاهراً همین چند وقت پیش، ماموران متجاوز به ۲ نوجوان ایرانی در فرودگاه جده را مشمول عفو ملوکانه قرار داده اند! غرب، اما با وقاحت توقع دارد ما در چنین فضایی نیز میدان را به سعودی ها واگذار کنیم تا آن ها با خیال راحت تری جنگ را به پشت مرز ها و داخل کشور ما بیاورند.

کسانی که این روز ها همچون آقای رحمانیان، مدیرمسؤول روزنامه شرق قصد دارند بدون ارائه هیچ دلیل منطقی و عقلانی، اروپا را دوست ما و دشمن آمریکا جا بزنند، بد نیست به این فکر کنند که اولاً تفاوت بین حرف تا عمل، فرق زمین تا آسمان است و اروپا تاکنون به عنوان مثال در زمینه بانکی اقدام عملی درخوری برای بهره مندی ایران از منافع «اقتصادی» برجام در مقابل آمریکا صورت نداده است که هیچ، اکنون در حال بررسی تحریم های جدیدی علیه ایران برای به دست آوردن دل ترامپ و عدم خروج (!) آمریکا از برجام است!

ثانیاً اروپا در تقابل بین ما و سعودی ها نیز سعودی را به ما ترجیح خواهد داد. صورت مساله ساده است، کسانی، اما تمایل دارند آن را پیچیده کنند و بگویند به شرط بقای برجام، با همان دست فرمان قبلی باید در موضوعات منطقه ای نیز امتیاز داد. گیرم که طرف مقابل، سعودی باشد. چه فرقی خواهد داشت؟! مهم، امتیاز دادن است! در این میدان ظاهراً منطق جوابگو نیست. شاید لازم باشد روح جناب جان لاک را احضار کنیم تا دوباره مسائل را برای همگان روشن کند!

بهتر است دوباره ویدئوی همان مناظره را نگاه کرد
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

گزارش ها

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش