بازدید: 65

مصرف ٣برابری خودروهای داخلی

منبع : فرارو کد خبر: 1037299
روی کاغذ مردم ایران بنزین را لیتری ‌هزارتومان می‌خرند و اما در واقعیت برای هر لیتر ٣‌هزار تومان هزینه می‌کنند.

خودروهای ایرانی بیشتر از استاندارد جهانی سوخت مصرف می کنند فربد زاوه، کارشناس خودرو: ایرانی ها ٢٠ تا ٥٠ درصد بیشتر از استاندارد بنزین مصرف می کنند زاوه: مصرف بالای سوخت در ایران تنها به دلیل استانداردهای خودرو نیست و فرهنگ مصرف هم دخیل است

به گزارش شهروند، روی کاغذ مردم ایران بنزین را لیتری هزارتومان می خرند و اما در واقعیت برای هر لیتر ٣ هزار تومان هزینه می کنند. بهرام پارسایی رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ٩٠ مجلس با اشاره به این موضوع گفته است که صنعت خودروی کشور بیش از حد تاوان سوءمدیریت و عدم توان رقابت را پس می دهد.

پارسایی با بیان این که مردم چندین دهه است که بار خودروهای داخلی را به دوش می کشند، به این امید که این خودروها با صنایع خودروسازی دنیا رقابت کند، تأکید کرده است: متاسفانه صنعت خودروسازی کشور به سمت و سوی رقابت نرفته و از صنعت خودروسازی خارجی بسیار عقب است و از لحاظ ایمنی خودرو، میزان سوخت و حتی طراحی خودرو از دنیا عقب است. او معتقد است؛ مردم بهای بنزین را به واسطه عدم کیفیت خودروهایشان بیشتر می پردازند.

این درحالی است که کارشناسان و فعالان صنعت خودرو اگرچه ضعف خودروسازان داخلی را رد نمی کنند اما معتقدند که این قیاس، قیاس کارشناسی شده نیست و مبنای فنی ندارد.

فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو به «شهروند» می گوید که اگر حرف آقای پارسایی را مبنا قرار دهیم، با توجه به این که در کشور ما روزانه بین ٣,٥ تا ٤ لیتر بنزین مصرف می شود، این به این معناست که در کشورهای مورد بحث ایشان روزانه بین یک تا یک ونیم لیتر بنزین مصرف می شود که این قابل قبول نیست.

کاظم محمدی نیکخواه هم به «شهروند» می گوید: قیاس ما با کشورهای توسعه یافته اشتباه است؛ چراکه سایه تحریم ها و جنگ تحمیلی مدت ها بر سر خودروسازی کشور ما بوده است.

سخنگوی کمیسیون اصل ٩٠چه می گوید؟
پارسایی با اشاره به مطرح بودن پرونده تعرفه خودروهای وارداتی در کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی گفته است: یکی از مباحث حساس کنونی در جامعه بحث خودرو چه خودروهای داخلی و چه خودروهای وارداتی است که البته درحال حاضر پرونده خودروهای وارداتی در کمیسیون اصل ٩٠ مجلس مطرح است.

او ادامه داد: عده ای ساز گرانی قیمت بنزین را سر دادند، به این بهانه که بنزین در کشورهای حاشیه خلیج فارس به فلان قیمت فروخته می شود، اما در ایران هزارتومان فروخته می شود، لذا قیمت سوخت باید افزایش یابد، اما مسئولان این سر موضوع را درنظر نگرفتند که صنایع خودروسازی کشور نتوانسته مصرف سوخت خود را همانند دنیا کاهش دهد یا خودروهای هیبریدی بسازد که نیازی به مصرف سوخت نداشته باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که مصرف سوخت خودروهای ایرانی تقریبا سه برابر خودروهای جهانی استاندارد است، یادآور شد: صنایع خودروسازی کشور در این رقابت عقب مانده اند و در واقع درحال حاضر مردم کشور بنزین را لیتری ٣ هزار تومان می خرند؛ یعنی با این مصرف بالای سوخت خودروهای داخلی بنزین را هزارتومان نمی خرند.

او با اشاره به این که دولت تعرفه خودروهای وارداتی که مصرف سوخت کمی دارند را همانند خودروهای هیبریدی بشدت و به صورت تصاعدی افزایش داده است، افزود: ما با قید دو فوریت خواستار لغو این مصوبه هستیم و از دولت می خواهیم که منطقی بر این تعرفه حاکم باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان این که صنعت خودروی کشور بیش از حد تاوان سوءمدیریت و عدم توان رقابت را پس می دهد، ادامه داد: اگر فضا بسته باشد و صنعت خودروسازی کشور به صورت انحصاری در دست دو خودروساز باشد و فضای بازار خودرو رقابتی نباشد، طبیعی است که این خودروسازان درصدد تغییرات و سنجش ذائقه مشتریان نباشند.

هیچ کشوری از دنیا خودرو را پیش فروش نمی کند
سخنگوی فراکسیون امید با تأکید بر این که در هیچ کشوری از دنیا خودرو را پیش فروش نمی کنند، اظهار داشت: در کشورهای مختلف دنیا خودرو را به صورت شرایطی در اختیار شهروندان قرار می دهند، اما صنایع خودروسازی کشور سایت خود را باز کرده و پیش فروش می کنند و از چند روز پیش سایت خود را بسته اند و می گویند ظرفیت نداریم، لذا دوگانگی بین صنعت خودروی کشور و حق و حقوق شهروندان وجود دارد.

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این که از وزیر صنعت درخواست شده که تعرفه خودروهای وارداتی تعدیل شود، تصریح کرد: براساس تفاهمات قبلی مقرر شده بود که تعرفه خودروهای وارداتی سالانه کاهش یابد تا صنعت خودرویی کشور خود را به استانداردهای جهانی برسد، لذا ما طرح دو فوریت برای لغو مصوبه افزایش سرسام آور تعرفه واردات خودرو به صحن علنی ارایه می کنیم.

یک مشکل و هزار علت
مردم ایران، روزانه ٩٠ میلیون لیتر سوخت مصرف می کنند. این موضوعی است که فربد زاوه در گفت وگو با «شهروند» به آن اشاره کرده و می گوید: یکی از عوامل مصرف سوخت بالای کشور فاصله با استانداردهای جهانی است. نمی توان این موضوع را تنها عامل دانست و براساس آن نتیجه گیری کرد.

زاوه ادامه می دهد: برای مثال وقتی هزار متر از سطح دریا بالاتر می رویم توان موتور ٢٥ درصد افت کرده و مصرف سوخت آن افزایش پیدا می کند. از طرفی تقاضای سفر در ایران به علت دیوان سالاری و بروکراسی بسیار بالاست. اگر اداره ها به دور کاری روی می آورند، چقدر از مصرف بنزین کشور کاسته می شود؟

زاوه می گوید ما بین ٢٠ تا ٥٠ درصد بیشتر از استاندارد سوخت مصرف می کنیم اما این مازاد مصرف فقط معطوف به خودروها نیست. اگر همین امروز همه پراید ها را با ارزان ترین خودروی هیبريدی که بین ١٧ تا ٢٥ هزار دلار قیمت دارد، عوض کنیم، آیا تعداد سفر در کشور ما پایین می آید؟ خیر

او ترافیک مدیریت نشده را یکی دیگر از عوامل دانسته و می گوید: ساعت ها در ترافیک می مانیم و سوختی که با قیمت ارزان تهیه می کنیم، هدر می رود.

اقتصاد ما بیمار است
در صنعت خودروسازی زودتر از کره شروع کردیم. کاظم محمدی نیکخواه به «شهروند» می گوید: وقفه های ناخواسته در صنعت کشور ما موجب شد با این که زودتر از کره آغاز کرده ایم، امروز این جا بایستیم.

این کارشناس صنعت خودرو می گوید: سوخت در ایران ارزان است اما متناسب با سطح درآمد مردم نیست. مشکل اصلی اقتصاد بیمار کشور ماست. نمی توانیم خود را با کشورهای توسعه یافته مقایسه کنیم.

نیکخواه با اشاره به این که قیمت بنزین در آمریکا یک دلار و ٤٥ سنت است می گوید: داشته های کشور ما همین است و نمی توان بیشتر از این انتظار داشت. از طرفی قیمت یک بطری آب معدنی با یک لیتر بنزین برابری می کند و از طرف دیگر همین نرخ کنونی با توجه به قدرت خرید مردم، نرخ گرانی محسوب می شود و همه اینها یعنی مشکل کشور ما ریشه دار از این تحلیل هاست. ما فقط از افغانستان و هند برتریم.


مصرف ٣برابری خودروهای داخلی
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است