بازدید: 61

سرطان پستان در زنان، بهترین راه درمان

منبع : نی نی بان کد خبر: 1035714
در سراسر جهان، سرطان پستان شایع ترین سرطانِ تشخیص داده شده در زنان و اولین علت مرگ ناشی از سرطان در میان زنان است.
راحله مهرآئین در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به شیوع بالای سرطان پستان، اهمیت روش‌های غربالگری در تشخیص مراحل اولیه و درمان سریع تر و در نتیجه بقا و کیفیت عمر بهتر قابل توجه است.

وی بیان کرد: در سراسر جهان، سرطان پستان شایع ترین سرطانِ تشخیص داده شده در زنان و اولین علت مرگ ناشی از سرطان در میان زنان است.

این متخصص هدف اصلی غربالگری را یافتن یک توده سرطانی قبل از اینکه توان گسترش داشته باشد، عنوان کرد و گفت: در عمده مبتلایان به سرطان پستان، با افزایش اندازه تومور، خطر درگیری غدد لنفاوی و همچنین خطر دست اندازی دوردست افزایش می یابد.

رئیس واحد رادیولوژی بیمارستان آیت الله روحانی(ره) بابل اظهار کرد: تومورهایی که در بدو تشخیص کوچکترند، شانس بقای بیشتری برای بیماران ایجاد می کنند.

وی با ذکر این نکته که بهترین سلاح علیه سرطان پستان تشخیص در مراحل اولیه است، گفت: در زنان بالای ۳۰ سال هر سال توسط پزشک معاینه پستان انجام شود.

وی بیان کرد: سونوگرافی و ماموگرافی تا حدود زیادی در غربالگری سرطان پستان و درجه بندی خوش خیم و بدخیم ضایعات کشف شده کمک کننده است.

این متخصص ادامه داد: در حال حاضر ماموگرافی روش غربالگری ارجح در زنان بالای ۴۰ سال بوده که توصیه به انجام سالانه آن شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل شایعترین علامت سرطان پستان را وجود یک توده یا ضخیم شدگی پستان عنوان کرد و گفت: بانوان در صورت مشاهده چین‌خوردگی، ‌تورم، تورفتگی، قرمزی یا دردناکی پوست پستان، تغییر شکل و یا پوسته شدن نوک پستان، درد پستان، خارج شدن هر نوع مایع از نوک پستان حتما به پزشک معالج مراجعه کنند.

رئیس واحد رادیولوژی بیمارستان آیت الله روحانی(ره) بابل یادآور شد: در صورت وجود توده قابل لمس و یا تودۀ غیرقابل لمس در ماموگرافی غربالگری، چالش اصلی تعیین خوش خیم و یا بدخیم بودن آن است که چندین روش به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرد و شامل ماموگرافی، سونوگرافی، نمونه برداری بافتی و MR پستان است و خوشبختانه در حال حاضر تمامی این روش های تشخیصی در بخش رادیولوژی این  بیمارستان  قابل انجام است.

وی بیان کرد: مراجعه به بخش رادیولوژی این مرکز را از زمان تاسیس تاکنون ۳۰۰ هزار مورد عنوان کرد که از این تعداد ۱۷۰۰ مورد ماموگرافی بوده است.

رئیس واحد رادیولوژی بیمارستان آیت الله روحانی(ره) بابل گفت: این بخش از دستگاه های پیشرفته و به روز بهره می گیرد که شامل ام ار آی ۱.۵ تسلا، ۳ عدد دستگاه سونوگرافی داپلر، ماموگرافی دیجیتال و دو دستگاه رادیولوژی دیجیتال و سی تی ۱۶ اسلایس است.

سرطان پستان در زنان، بهترین راه درمان
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها