بازدید: 64

آمریکا و ترکیه در عفرین درگیر می‌شوند؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1032839
کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: هدف ترکیه از حضور در عفرین از بین بردن گروه‌های کُرد مخالف دولت خود در این منطقه است تا مبادا از این منطقه برای انجام کار‌های تروریستی در ترکیه استفاده کنند و هدف بالا‌تر نیز گوشزد کردن این نکته به آمریکایی‌ها است که اجازه نمی‌دهند آمریکا گروه‌های ُکرد در این منطقه را تقویت کند.

آمریکا و ترکیه در عفرین درگیر می شوند؟جعفر قنادباشی در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، درباره هدف ترکیه از انجام عملیات نظامی در عفرین سوریه اظهار کرد: هدف ترکیه،  تصرف شهر عفرین برای همیشه نیست. موانع و مشکلات زیادی برای اشغال آن وجود دارد و بقیه کشور های منطقه هم با تصرف شهر، شهرک یا منطقه ای از خاک یک کشور دیگر مخالفند.

کارشناس مسائل غرب آسیا اضافه کرد: هدف ترکیه از حضور در عفرین از بین بردن گروه های کُرد مخالف دولت خود در این منطقه است تا مبادا از این منطقه برای انجام کار های تروریستی در ترکیه استفاده کنند.

قنادباشی در عین حال افزود: هدف بالا تر ترکیه  در عملیات نظامی در عفرین گوشزد کردن این نکته به آمریکایی ها است که اجازه نمی دهند آمریکا گروه های ُکرد در این منطقه را تقویت کند.

وی عنوان کرد: مقامات ترکیه با انجام عملیات عفرین، قبل از اجرای عملیاتی که تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا وعده داده بود مبنی بر آموزش ۳۰ هزار نیروی کرد در مناطق مرزی ترکیه و سوریه، در واقع به آمریکایی ها نشان دادند که با حضورشان در این مناطق مخالفند. البته نکته جالب اینکه ترکیه به عنوان یکی از اعضای اصلی ناتو به عضو اصلی دیگر آن یعنی آمریکا هشدار می دهد. کمتر اتفاق می افتد که دو کشور عضو ناتو باهم در گیر شوند.

قنادباشی اضافه کرد:  آمریکایی ها هم اکنون در موقعیتی نیستند و نمی خواهند که با ترکیه درگیر شوند یعنی هم ابزارش را ندارند و از نظر سیاسی به ضررشان است لذا ترکیه با علم به این موضوع،  ریسک حمله به عفرین را پذیرفته است و اگر احساس می کرد آمریکایی ها پاسخ این اقداماشان را می دهند، وارد این عرصه نمی شد.
 
کارشناس مسائل غرب آسیا عنوان کرد: هم اکنون یک خصومت جدی بین واشنگتن و آنکارا به وجود آمده است که در صحنه تبلیغات هر دو کشور یک جنگ روانی علیه یکدیگر به راه انداخته اند و مقامات هر دو کشور از اتباعشان می خواهند که به کشور مقابل، نروند.

وی در ادامه اضافه کرد: البته اختلافات آمریکا و ترکیه به کودتای سال قبل در ترکیه برمی گردد که  از آن زمان ترک ها به آمریکایی ها بدبین شدند چون احساس می کنند آمریکا در پشت صحنه آن کودتا حضور داشته است.

 قنادباشی با بیان اینکه هم اکنون هدف آمریکایی ها با حضورشان در مرزهای مشترک سوریه و ترکیه، به هیچ وجه تضعیف ترکیه نیست، گفت: آمریکا فعلا درصدد است در خلاء نبود داعش که موجب تقویت سوریه، حزب الله و ایران در منطقه و در کنار مرز های اسرائیل شده است راپرکند و عملاً هم این را گفته اند؛ زمانی که تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت بنادارند ارتش مرزی کرد با ۳۰ هزار نیرو  را ساماندهی کنند،چراکه با حضور ایران مخالفند و می آیند که با ایران و بشار اسد بجنگند.
 
 کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه آنچه آمریکا را به عفرین می کشاند تشویق های رژیم صهیونیستی است، گفت: اگز ترامپ چنین کاری را انجام ندهد ممکن است در سطح کنگره منجر به استیضاحش شود. البته آمریکایی ها خواستار رودررویی نظامی با ایران نیستند و برای جلب رضایت رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب منطقه این اقدام را می کنند.
 
انتهای پیام/

آمریکا و ترکیه در عفرین درگیر می‌شوند؟
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

امارات ۱ -۱ تایلند/ گزارش لحظه به لحظه

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»