بازدید: 660

توزیع سبد جدید کالا به مشمولان بهزیستی و کمیته امداد

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1026640
سرپرست دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت رفاه با اعلام جزئیات توزیع سبد جدید کالا گفت: ظرف یکی دو ماه آینده تا قبل از عید سبد جدید توزیع می‌شود و مشمولان با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد، می‌توانند کالا‌های خود را خریداری کنند.

صراط: مریم السادات میرمالک ثانی در رابطه با توزیع سبد حمایت غذایی گفت: تا کنون سبد حمایتی و کالا در ۸ مرحله توزیع شده و از تیرماه ۹۳ به طور متوسط سالی یک تا ۲ بار انجام شده است.

به گزارش فارس وی ادامه داد: در سال ۹۶ سبد کالا در ماه رمضان توزیع شد و در ماه های آینده که البته زمان دقیق آن مشخص نیست ظرف یکی دو ماه آینده تا قبل از عید سبد جدید داده می شود.

میرمالک ثانی گفت: در دهه ۶۰ توزیع کوپن یا کالابرگ را داشته ایم و در سال ۹۲ وزارت بازرگانی اقدام به ارائه سبد کالا کرد که با مشکلاتی همراه بود به طور مثال سیستم توزیع کارآمد نبود، تعادل عرضه و تقاضا وجود نداشت افراد از دریافت سبد جا می ماندند و اختلاف حساب وجود داشت. مثلا دولت برای تأمین اعتبار ۱۶ هزار میلیارد ریال اختصاص داده بود، اما مجموع ارزش کالا ها ۱۵ هزار میلیارد ریال بود.

سرپرست دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت رفاه ادامه داد: به همین منظور دستورالعمل اجرایی جدیدی در سال ۹۳ از سوی وزارت رفاه تقدیم دولت شد و از همان سال کار آن آغاز شد، در دوره های قبل شناسایی دقیقی از افراد وجود نداشت به همه کالابرگ داده می شد، اما در حال حاضر برای هدفمند کردن، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که در دهک های پایین درآمدی قرار دارند مشمول دریافت این سبد هستند البته هر فردی که به عنوان قشر نیازمند شناسایی شده باشد و تحت این دو نهاد هم نباشد چنانچه به تأیید وزارت رفاه برسد مشمول دریافت سبد خواهد شد.

وی گفت:در شهریور ۹۶ و در توزیع سبد قبلی ۳۰۰ هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزی مناطق محروم که تحت پوشش نهاد های حمایتی نبودند شناسایی شده و با پایگاه رفاه ایرانیان وزارت رفاه مرتبط بوده و این مبالغ به کارتشان واریز شد.

میرمالک ثانی در مورد نحوه دریافت این سبد گفت: افراد مشمول به بهزیستی و کمیته امداد مراجعه کنند و اگر شرایط را داشته باشند می توانند تحت پوشش این نهاد ها قرار گرفته و سبد را بگیرند البته افرادی که مستمری بگیر این نهاد ها نیستند و فقط یک مورد خدمت دریافت کرده اند هم می توانند سبد کالا بگیرند.

سرپرست دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت رفاه تصریح کرد: در پی مشکلات دوره قبل وزارت رفاه برای طرح جدید فرآیند الکترونیکی ایجاد کرد به این صورت که معادل سبد به کارت یارانه سرپرست خانوار، مبالغ واریز می شود این مبالغ از کف ۳۰ هزار تومان تا سقف ۱۲۰ هزار تومان است برای خانوار تک نفره ۲۰ هزار تومان، دو نفره ۶۰ هزار تومان، سه نفر به بالا به ازای هر نفر ۱۰ هزار تومان تا سقف ۱۲۰ هزار تومان پرداخت می شود.

وی اظهار کرد: کارت یارانه سرپرست خانوار ها شارژ می شود این افراد می توانند به فروشگاه ها طرف قرارداد ما که در تهران ۹ فروشگاه انتخاب شده در قالب رفاه، شهروند، اتکا و ... مراجعه و کالا های خود را خریداری کنند. افراد در خرید کالا آزادی عمل دارند، اما باید به این فروشگاه های طرف قرارداد مراجعه کنند.

میرمالک ثانی در مورد اینکه گفته می شود تزریق نقدی باعث تورم خواهد شد گفت: درحالی سبد به شکل کالا در دوره قبل داده می شد که فساد این اقلام غذایی را داشتیم، تاریخ مصرف آن ها می گذشت، مرغ ها فاسد می شد و پرت منابع زیاد بود، اما اکنون با واریز نقدی خیلی از مشکلات رفع شده و تورمی هم ایجاد نکرده است. از طرفی دستگاه های کارت خوان هم تحت کنترل هستند.

سرپرست دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت رفاه افزود: مشمولان دریافت سبد کالا بدانند اینگونه نیست که چنانچه کالای خود را خریداری نکنند پولشان در کارت اعتبار سوخت می شود بلکه تا دریافت سبد بعدی می تواند در حساب آن ها بماند.

وی ادامه داد: شهریور امسال ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر یا به عبارتی ۳ میلیون و ۲۰۰ خانوار سبد کالا دریافت کرده اند و کارت سرپرست خانوار آن ها شارژ شده است. اطلاعات اسامی افراد تحت پوشش دو نهاد حمایتی به همراه کد ملی آن ها در بانک رفاه ایرانیان کنترل می شود، این اسامی به سازمان هدفمندی یارانه ها ارسال می شود و شماره حساب به همراه شماره یارانه و بعد خانوار را زمانی که دریافت می کنیم دوباره داده ها را کنترل می کنیم.

وی افزود: در این فرآیند بسیار از همپوشانی ها رفع می شود چرا که در گذشته افرادی بودند که از هر دو نهاد حمایتی سبد کالا گرفتند به طوریکه سرپرست فوت کرده و سازمان حمایتی اطلاعات آن ها را دیر وارد سامانه می کرد.

میرمالک ثانی گفت: در گذشته سامانه پیامکی به مشمولان اطلاع می داد که برای دریافت سبد کالا مراجعه کنند، اما اکنون سامانه مدیریتی طراحی کرده ایم که توسط مددکاران اداره کل بهزیستی و کمیته استان ها به همراه اداره کار استان ها وضعیت مدیریت می شود و افراد می توانند با مراجعه به این ادارات در جریان اطلاعات این سبد قرار گیرند.

وی افزود: ارزش ریالی حداقل سبد کالا مطلوب است هرچند شاید ۱۰۰ درصد نیاز خانوار ها را تأمین نکند.

سرپرست دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت رفاه گفت: ۱۸ هزار میلیارد تومان توسط دولت برای توزیع ۶ مرحله ای سبد کالا اختصاص داده شده، تأمین منابع آن انجام گرفته و در بودجه ۹۷ هم دیده شده است.

وی گفت: طرح های زیادی در این رابطه روی میز وزارت رفاه قرار دارد، در حال بررسی آن ها هستیم تا بتوانیم شیوه اثربخش تر را ارائه کنیم، اما اگر بتوانیم با همین روال پیش برویم مشکلی در تأمین اعتبار نداریم.


توزیع سبد جدید کالا به مشمولان بهزیستی و کمیته امداد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

گزارش ها

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش