بازدید: 58

فقط تشکیلات اقتصادی را زیاد می‌کنیم

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1025143
موانع سرمایه‌گذاری و آمدن سرمایه خارجی به داخل بیش از آنکه درگیر تعاملات بین‌المللی باشد گرفتار قوانین و موانع کسب و کار داخلی است، آنچنانکه بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان از آن‌ها به عنوان خودتحریمی یاد می‌کنند.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس روزنامه «جوان» در یادداشتی از «مهران ابراهیمیان» نوشت:

معاونت اقتصادی وزیر امور خارجه عملاً دومین دستگاه دولت دوازدهم برای حوزه اقتصادی و به خصوص در بخش تعامل اقتصادی با خارج بعد از معاونت اقتصادی ریاست جمهوری است. 
 پیش از این در بخش تعاملات بین المللی در حوزه اقتصادی بخش اعظم وظیفه بر عهده معاون وزیراقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و سازمان توسعه تجارت بوده که هر یک به نوعی در جذب سرمایه ها و تشویق صادرات نقش مهمی را ایفا می کردند. هر چند درمعاملات نفتی وزارت نفت، در توسعه فعالیت های بانکی بانک مرکزی و در برخی همکاری ها وزارت جهاد کشاورزی هم نقش ایفا می کردند، با این حال بعد از گذشت چند ماه از عمر دولت دوازدهم به رغم تشکیل دو معاونت اقتصادی در ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه هنوز معلوم نیست که تا چه اندازه بزرگ کردن شکلی حوزه اقتصادی در دولت می تواند در حل مشکلات و موانع اقتصادی در داخل و خارج و تعاملات اقتصادی مؤثر باشد.
 
وزیر امور خارجه در توضیح برنامه هایش در دولت دوازدهم از نقش محوری وزارت خارجه در دولت آینده به ویژه در حوزه هماهنگی برنامه های اقتصادی خبر داده بود. همچنین ضرورت توسعه اقتصادی، اهمیت اقتصاد برای کشور و همچنین موضوع برجام و بهره وری از آثار و مزایای آن و ایده های مطرح شده برای ایجاد معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه مطرح شده و معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه با اشاره به مأموریت های اقتصادی این وزارتخانه مبنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی مأموریت های این معاونت را صادرات مرتبط با نفت، انتقال دانش و فناوری و انتقال سرمایه خارجی عنوان کرده بود. به این ترتیب معلوم نیست که این معاونت در شرایطی که همواره مسئولان مرتبط با تجارت خارجی از وضعیت بوروکراسی داخل می نالیده اند تا چه حد در حوزه جذب سرمایه، صادرات فرآورده های نفتی و انتقال دانش و فناوری موفق تر از متولیان قبلی عمل کند و آیا اساساً تداخل مأموریت های این معاونت جدید به آنها اجازه خواهد داد که در این حوزه ورود کنند. 
این موضوع از این جهت حایز اهمیت است که کارکشتگان قبلی رقیبی جدید پیش روی خود می بینند که به نوعی بوروکراسی بیشتر را در حوزه تعاملات بین المللی ایجاد خواهد کرد. در حالی که موانع سرمایه گذاری و آمدن سرمایه خارجی به داخل بیش از آنکه درگیر تعاملات بین المللی باشد گرفتار قوانین و موانع کسب و کار داخلی است، آنچنانکه بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان از آنها به عنوان خودتحریمی یاد می کنند؛ موانعی که در صورت رفع شدن آنها تجار و فعالان اقتصادی را به داخل کشور هدایت می کنند. جمله ای معروف است که تجار راه خود را می روند و سیاستمداران راه خود را اما آن که در نهایت به مقصد می رسد تجار هستند. 
به عبارت دیگر این جمله به ما گوشزد می کند که به جای رفتن به سمت تطبیق این ضرب المثل: « آفتاب و لگن هفت دست، شام و ناهار هیچ چی!» و افزایش شکلی نهادهای تصمیم ساز در حوزه روابط اقتصادی به سمت رفع موانع اقتصادی در داخل و موانع سرمایه گذاری برویم؛ مشکلاتی که بارها هم از طریق مسئولان توسعه تجارت از زیر مجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان شده و هم به شکل سیستماتیک تری از طریق سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران دنبال و درخواست شده است اما در عمل رفع موانع و راه حل آن در میان بوروکراسی های داخلی گم شده اند! البته برخی در این میان براین باورند که چون بعد از برجام اکثر توافقات انجام شده میان دولت ها و در جهت دستگاه های دولتی بوده (اعم از خرید هواپیما، فروش 144هزار خودرو فرانسوی در ایران، سرمایه گذاری در صنعت برق و...) احتمالاً تصمیمات پسابرجام درحوزه بین الملل بیش از آنکه اقتصادی باشد بیشتر سیاسی بوده و بر مبنای تعاملات سیاسی انجام شده است، لذا ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه به رغم وجود دستگاه های متعدد در وزارتخانه های دیگر خود اقدامی سیاسی است که در این صورت باید منتظر عواقب یا برکات عمق بخشی نگاه سیاسی و تسری بیشتر آن به حوزه تعاملات اقتصادی بود!  
 

انتهای پیام/ز


فقط تشکیلات اقتصادی را زیاد می‌کنیم
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی