بازدید: 51

با بحران صندوق‌های بازنشستگی چه باید کرد؟

منبع : فرارو کد خبر: 1021815
مدیریت صندوق‌ها باید پایدار باشد. تیم مدیریتی قوی و باسواد باید مدیریت این مجموعه‌ها را بر عهده بگیرد که حداقل ۸ سال در مجموعه بماند البته به شرط اینکه پاسخگو باشند. این نیازمند استقلال در مدیریت صندوق است. این‌ها باید از سیطره دولت خارج شوند، از مدیران سناریو مدیریتی خواسته شود که با کمک‌های دولت روند آینده به بحران ختم نشود حداقل شیب کمک‌های دولت به صورت سالانه روبه کاهش بگذارد نه اینکه دولت مجبور باشد به صورت سالانه کمک هایش را به صندوق‌ها افزایش دهد. از طرف دیگر وضعیت بنگاه‌های اقتصادی زیر مجموعه صندوق‌ها بسیار نامناسب است باید این بنگاه‌ها دارای مدیریت تخصصی شوند تا بتوانند از بحران خارج گردند.»

فرارو- با وجود این که بسیاری از تحلیلگران و ناظران معتقدند ناآرامی ها و اعتراضات اخیر در کشور ریشه اقتصادی و سیاسی دارد، اما شواهد نشان می دهد هنوز این امکان وجود دارد که شرایط بدتر هم شود. وضعیت شکننده و نسبتا بحرانی صندوق های بازنشستگی یکی از مواردی است که می تواند در آینده به دامنه اعتراض ها بیافزاید.

با بحران صندوق های بازنشستگی چه باید کرد؟
به گزارش فرارو، در هفته های اخیر بازنشستگان فولاد و ذوب آهن بار ها نسبت به عدم پرداخت حقوق و برخی دیگر از مطالباتشان اعتراض کرده اند. اعتراض هایی که گاهی با شعار های تند همراه بوده است. صندوق فولاد تنها موردی نیست که صدای بازنشستگان و مستمری بگیرانش در آمده است. دیگر صندوق ها هم با مشکلات مشابهی مواجه هستند.

این اعتراض ها در شرایطی رخ می دهد که دولت بار ها از وضعیت نامناسب صندوق های بازنشستگی سخن گفته است.

حسن روحانی می گوید: "هیچ یک از صندوق ها قادر نیستند به تعهدات خود عمل کنند. " علی لاریجانی هم می گوید: "متاسفانه صندوق ها دارای مشکلاتی هستند که شاید بهترین وضعیت را سازمان تامین اجتماعی داشته باشد. "

این در حالی است که مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده است که بحران در صندوق تامین اجتماعی می تواند در آینده زمینه ناآرامی های اجتماعی و اقتصادی را ایجاد کند.

صندوق های بازنشستگی عموما با دو مشکل مواجه هستند، یکی اینکه مجموع مستمری هایی که باید بپردازند افزایش یافته، در حالی که حق بیمه دریافتی به همین اندازه بالا نرفته یا حتی در مواردی پایین آمده است.

مسئله دیگر از نظر کارشناسان این است که کاهش سن بازنشستگی و افزایش سنوات مستمری بگیری باعث شده تا سن بازنشستگی به حدود ۵۲ سال در ایران برسد در حالی که میانگین سن بازنشستگی در جهان حدود ۶۵ سال است.

مشکل دیگر آن ها این است که درآمد های مورد انتظار از سرمایه گذاری هایشان متحقق نشده است.

به عنوان مثال ۵۵ درصد شرکت دخانیات ایران متعلق به صندوق بازنشستگی فولاد است، اما شرکت دخانیات به گفته مقام های مختلف زیانده است و نفعی برای صندوق فولاد ندارد.

حالا اوضاع صندوق بازنشستگی فولاد اینقدر بد شده که در روز های گذشته گزارش هایی درباره فروش اموال این صندوق برای جبران کسری های آن منتشر شده است.

وضعیت برای سازمان بازنشستگی کشوری هم مناسب نیست.

در سال ۱۳۸۲ صندوق بازنشستگی کشوری می توانست ۷۸ درصد از مستمری بازنشستگان را از محل حق بیمه های دریافتی بدهد، اما این نسبت به شدت پایین آمد و در سال ۱۳۹۵، صندوق بازنشستگی فقط معادل ۲۶ درصد از حقوقی که باید به بازنشستگان می داد، حق بیمه از شاغلان تحت پوشش گرفت.

صندوق بازنشستگی لشکری هم شرایط مشابهی دارد. در سال های اخیر بارها پیش امده است که پرداخت حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح با مشکلاتی روبه رو شده است. اواخر سال گذشته این موضوع تا حد تبدیل شدن به یک بحران پیش رفت که با دخالت دولت ماجرا حل و فصل شد.

چرا وضع صندوق های بازنشستگی این طور شده است و برای حل بحران چه باید کرد؟
با بحران صندوق های بازنشستگی چه باید کرد؟
وحید شقاقی کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی در این باره به فرارو گفت: «سال گذشته دولت ۴۰ هزار میلیارد تومان به دو صندق بازنشستگی لشکری و کشوری کمک کرده است. امسال این رقم به ۵۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی ۱۳ هزار میلیارد تومان کمک به این دو صندوق افزایش یافته است. این یعنی کمک دولت به صندوق های بازنشستگی امسال ۳۲ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.»

او افزود: «در ۵ سال اخیر به طور متوسط سالانه ۲۵ درصد کمک دولت به صندوق ها افزایش یافته است. در دو سال پیش حدود ۳۵ درصد این کمک افزایش یافت و امسال نیز ۳۲ درصد. اگر بدبینانه به ماجرا نگاه کنیم و رشد کمک دولت به صندوق ها را در آینده سالانه ۳۵ درصد در نظر بگیریم، با توجه به اینکه رشد بودجه سالانه حدود ۱۳ درصد است دولت در سال ۱۴۰۴ یعنی حدود ۸ سال بعد مجبور است ۵۰ درصد بودجه را فقط به دو صندوق بازنشستگی بدهد.»

این تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار کرد: «به این ترتیب دولت در ۸ سال آینده تبدیل به یک صندوق دریافت و پرداخت می شود و پولی برای حوزه های دیگر از جمله سلامت، فرهنگ، عمران و ... نخواهد داشت. هرآنچه که درآمد از مالیات و نفت خواهد داشت باید به دو صندوق بازنشستگی و حقوق کارمندان بدهد.»

او اضافه کرد: «بودجه امسال کشور حدود ۳۶۷ هزا میلیارد تومان است که ۵۳ هزار میلیارد آن برای کمک به دو صندوق بازنشستگی است. این روند فزاینده است دلیلش هم این است که در سال های آینده میزان بازنشستگان بیشتر می شود. ورودی های دهه ۶۰ به تدریج به سن بازنشستگی می رسند. با این اتفاق نیازمندی صندوق ها به کمک دولت نیز بیشتر می شود. این می تواند فاجعه بار باشد و کشور را با بحران بسیار بزرگی روبه رو کند.»

شقاقی درباره راهکار مبارزه با این بحران گفت: «حاکمیت باید برای حل مسائل صندوق ها اقدامات اساسی کند. این موضوع فقط مربوط دولت نیست، قوای سه گانه باید با همکاری یکدیگر با موضوع روبه رو شوند. اگر اقدام اصلاحی صورت نگیرد ما در سال های آینده با موج اعتراض های بازنشستگان روبه رو خواهیم شد. موجی که از حالا استارتش زده شده است.»

این استاد دانشگاه درباره کار هایی که حاکمیت برای این صندوق ها انجام دهد، گفت: «اولین مسئله وضعیت داخلی صندوق هاست. باید مدیریت این صندوق ها از حیات خلوت خارج شود. هر دولتی آمده است صندوق های بازنشستگی را به حیات خلوت خود تبدیل کرده است. مدیرانی را در ریاست صندوق ها و شرکت های زیر مجموعه آن ها منصوب کرده اند که عمدتا بده بستان های سیاسی داشته اند. پاسخگو هم نبوده اند و حقوق های کلانی هم گرفته اند و رفته اند.»

او افزود: «مدیریت صندوق ها باید پایدار باشد. تیم مدیریتی قوی و باسواد باید مدیریت این مجموعه ها را بر عهده بگیرد که حداقل ۸ سال در مجموعه بماند البته به شرط اینکه پاسخگو باشند. این نیازمند استقلال در مدیریت صندوق است. این ها باید از سیطره دولت خارج شوند، از مدیران سناریو مدیریتی خواسته شود که با کمک های دولت روند آینده به بحران ختم نشود حداقل شیب کمک های دولت به صورت سالانه روبه کاهش بگذارد نه اینکه دولت مجبور باشد به صورت سالانه کمک هایش را به صندوق ها افزایش دهد. از طرف دیگر وضعیت بنگاه های اقتصادی زیر مجموعه صندوق ها بسیار نامناسب است باید این بنگاه ها دارای مدیریت تخصصی شوند تا بتوانند از بحران خارج گردند.»

این تحلیلگر دومین مسئله را مربوط به نظام اداری کشور دانست وگفت: «سیاست های کلی نظام اداری رعایت نمی شود. همین باعث گسترش نظام اداری و بزرگ شدن دولت شده است. برقراری انسجام قوی در ورودی و خروجی استخدام ها در نظام اداری باید در نظر گرفته شود. الان یک نفر بازنشسته می شوند سه نفر وارد دولت می شود. باید یک تناسبی میان ورودی به دولت و ورودی به صندوق ها وجود داشته باشد. باید مشخص شود به ازای هر نفر که بازنشسته می شود، چند نفر باید وارد دولت شوند و حقوق بگیرند. سالهاست که این تناسب رعایت نمی شود.»
 
او همچنین به قوانین و اقدامات غلط در این باره اشاره کرد و گفت: «در کشور ما سن بازنشستگی پایین است، همه جای دنیا دولت ها تلاش می کنند که سن بازنشستگی را بالا ببرند در ایران دولت ها به دنبال پایین آوردن سن بازنشستگی هستند. چند وقت پیش بحث کاهش سن بازنشستگی زنان به 20 سال مطرح شده بود که البته با مخالفت ها به جایی نرسید.»

او در ادامه سومین مسئله را وضعیت اقتصاد کلان کشور دانست و اظهار کرد: «وقتی اقتصاد در وضعیت رکودی قرار دارد، بی ثبات است، سودآوری اش پایین است طبیعتا بنگاه های ذیل صندوق ها هم سوآوری پایینی دارند. به این ترتیب چالش اقتصاد کلان به چالش بنگاه های صندوق های بازنشستگی دامن می زند.»

این کارشناس اقتصادی چهارمین مسئله را بحث نظارت دانست و تاکید کرد: «دستگاه نظارتی باید با جدیت به عملکرد صندوق ها و مدیرتی ان ها نظارت کند تا بخشی از بحران پوشش داده شود.»
 

با بحران صندوق‌های بازنشستگی چه باید کرد؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری از سقوط هواپیما در نزدیکی کرج

گزارش تصویری از سقوط هواپیما در نزدیکی کرج

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر