بازدید: 32

حکایت دنباله‌دار خرید و فروش پایان‌نامه‌ها

منبع : تابناک کد خبر: 1011463

بدون اغراق باید گفت اکثر پایان نامه های ارائه شده از سوی دانشجویان حاصل تلاش آنان نیست، در ازای مبلغی آن را خریده یا از سایت یا پایان نامه ای دیگر کپی کرده اند اما مشکل اصلی تنبلی دانشجویان است یا ریشه در سیاست های آموزش عالی دارد؟

به گزارش فارس، فصل امتحانات دانشگاه ها چند روزی است که فرا رسیده اما دانشجویان ترم آخری علاوه بر امتحانات پایان ترم در تب وتاب موضوع دیگری نیز هستند، تکمیل و ارائه پایان نامه، مسئله ای که این روزها به یکی از پرحاشیه ترین موضوعات نظام آموزش عالی تبدیل شده و افراد زیادی در این خصوص اظهار نظر می کنند.

با افزایش تعداد و ظرفیت دانشگاه ها و همچنین تب مدرک گرایی، تعداد دانشجویان در سال های اخیر افزایش قابل توجهی داشته که سبب شده تهیه و ارائه پروژه، پروپوزال، مقالات ISI، پایان نامه دانشجویی و... به یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان تبدیل شود که به موجب آن شغلی کاذب به نام فروش پایان نامه ایجاد شده و میدان انقلاب تهران که زمانی به عنوان بزرگترین مرکز فروش کتاب در کشور شناخته می شد این روزها لقب دومی به نام مرکز فروش پایان نامه را هم کسب کرده است.

طبق مصوبه مجلس کپی کردن و خرید و فروش پایان نامه جرم محسوب می شود اما با کمی قدم زدن اطراف میدان انقلاب می بینید که فروشندگان پایان نامه و مقالات دانشجویی از پستوها خارج شده و بازاریاب های آنان به طور علنی به دنبال جذب مشتری برای کسب سود بیشتر هستند.

چند تن از فروشندگان این آثار در گفت و گو با فارس ضمن اعتراف به درآمد بالای شغل خود مدعی شدند: دلیل بی رغبتی دانشجویان به نوشتن پایان نامه بنابه اعتراف خود آن ها بی توجهی دانشگاه ها و اساتید در دریافت یک پایان نامه حرفه ای بوده و صرفا می خواهند چند صفحه ای از دانشجویان به عنوان پایان نامه دریافت کنند.

این افراد با اشاره به اینکه اکثر تدوین کنندگان این پایان نامه ها و مقالات فارغ التحصیلان دانشگاه ها برتر کشور هستند که به دلیل نبود کار مناسب به این شغل روی آورده اند، تاکید کردند: متاسفانه بیشترین مشتریان آن ها دانشجویان رشته مدیریت هستند.

آنچه مسلم است برخورد فیزیکی با فروشندگان یا تلاش برای تشخیص آثار کپی و خریداری شده از اثری که توسط خود دانشجو نوشته شده راه حل نیست و راه چاره را باید در جای دیگری جست و جو کرد، جایی که دانشجو اثری از مهم بودن تلاش های خود در نگارش پایان نامه در سیستم آموزش عالی نمی بیند یا با وجود چند سال تحصیل و پشت سر گذاشتن آزمون های مختلف توانایی نوشتن یک پایان نامه را ندارد.

محمدعلی برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت در گفت وگو با فارس با بیان اینکه علت اصلی این معضل گسترش بدون برنامه ریزی دانشگاه ها در سراسر کشور است، خاطرنشان کرد: زمانی که به یک استاد حداقل 50 دانشجو سپرده می شود، وی دانشجویان خود را حتی نمی شناسد چه برسد به اینکه در جریان جزئیات عملکرد دانشجویان خود باشد.

وی ادامه داد: مسئله پایان نامه های کپی شده هیچ گاه در دانشگاه های برتر کشور مشاهده نمی شود زیرا به هر استاد حداکثر 5 دانشجو سپرده می شود و دانشجویان تحت نظر او مرحله به مرحله پروژه و پایان نامه های خود را پیش می برند.

مهدی گلشنی استاد دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با فارس با اشاره به اینکه دیگر ارزش و جایگاه علم همچون گذشته نیست، تاکید کرد: عامل اصلی کپی کردن پایان نامه ها بی توجهی مدیران است زیرا آن طور که نیاز است برای احیای علم در دانشگاه ها تلاش نمی کنند و از طرف دیگر برخی اساتید نیز برای بهره برداری بیشتر از مزایا تعداد دانشجویان زیادی را می پذیرند اما توجهی به آثار ارائه شده ندارند.

مهدی احسانیان مفرد عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز در گفت وگو با فارس گسترش روزافزون دانشگاه ها و موسسات آموزشی بدون در نظر گرفتن اساتید مجرب و آزمایشگاه های مجهز را یکی از مهم ترین عوامل کپی کردن پایان نامه عنوان کرد و افزود: متاسفانه در کشور سامانه ای برای تشخیص آثار کپی شده از اصل وجود ندارد که موجب شده دانشجویان به جای تلاش برای نگارش پایان نامه روش راحت تر یعنی کپی یا خریدن آن را انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی اساتید هم برای ارتقا به مقام بالاتر تعداد زیادی از دانشجویان را پذیرش می کنند و توجهی به آثار ارائه شده ندارند، از سوی دیگر، برخورد قضایی صحیحی با متخلفان صورت نمی گیرد تا خود انگیزه ای جهت تلاش برای نوشتن پایان نامه در دانشجویان ایجاد کند.

آنچه که به نظر می رسد مشکل سرقت های علمی و خرید و فروش پایان نامه و مقالات علمی بیشتر از دانشجویان، متوجه سیستم آموزش عالی کشور است، تا زمانی که این نگاه افزایش مراکز دانشگاهی و مدرک گرایی و خاک خوردن پایان نامه های تکراری در کتابخانه های برخی مراکز دانشگاهی که جز اعطاء مدرک در ازای دریافت شهریه فعالیت بخصوصی ندارند، کپی برداری و خرید پایان نامه ها هم ادامه دارد.


حکایت دنباله‌دار خرید و فروش پایان‌نامه‌ها
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها