بازدید: 68

۴۰ هزار میلیارد تومان؛ درآمد شرکت‌های دانش بنیان/ تدوین اطلس توانمندی تولیدات دانش بنیان

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1006299
در جلسه ۲۶۳ کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تدوین اطلس توانمندی تولیدات دانش بنیان اشاره شد.

تدوین  اطلس توانمندی تولیدات دانش بنیان/  40 هزار میلیارد تومان؛  درآمد شرکت های دانش بنیانبه گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ جلسه 263 کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه مأموریت ها و برنامه های پیش روی ستاد توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور رئیس این مرکز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و گزارش تهیه شده پیرامون الگوی پیشنهادی برای مأموریت های ستادهای توسعه فناوری ارائه شد.

در این گزارش محورهایی همچون دستیابی به مرجعیت علمی و توسعه پژوهش های مرز دانش، ترویج و فرهنگ سازی علم و فناوری و نوآوری، تسهیل تبادلات و همکاری های علمی و فناوری بین المللی، توسعه فناوری های راهبردی متناسب با نیازهای چالشی کشور از جمله مشکلات زیست محیطی، ایجاد صنایع دانش بنیان جدید و توسعه بازار محصولات دانش بنیان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

 درصد تخصیص اعتبارات به ستادهای توسعه فناوری از ابتدای سال 93 تا پایان سال 95

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره اینکه اطلس توانمندی تولیدات دانش بنیان تدوین شده، قابلیت احصاء ظرفیت های دانش بنیان به منظور تولید محصولات مبتنی بر این فناوری ها و امکان تطبیق مأموریت های ستادهای توسعه فناوری با راهبردهای کلان نقشه جامع علمی کشور به عنوان اصلی ترین کارکردهای این اطلس مورد اشاره قرار گرفت.

در ادامه گزارش ارائه شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درصد تخصیص اعتبارات به ستادهای توسعه فناوری از ابتدای سال 93 تا پایان سال 95 طی یک نمودار ارائه شد که بر این اساس 28 درصد از سهم اعتبارات به ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و 12 درصد از این اعتبارات نیز به ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاص داده شده است.

در بخش پایانی این گزارش نیز با اشاره به این موضوع که بیشترین حجم حمایت از ستادهای توسعه فناوری کشور متعلق به دانشگاه ها و دانشکده ها به میزان 43 درصد و شرکت ها و مؤسسات غیردولتی با 37 درصد بوده این موضوع نیز مورد اشاره قرارگرفت که از فعالیت 3260 شرکت دانش بنیان ثبت شده تاکنون 40 هزار میلیارد تومان درآمد نصیب کشور شده است.

در پایان اعضای جلسه به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح زیر است:

توجه به مدیریت اقتصاد و منابع انسانی، لزوم تدوین پیوست فرهنگی فعالیت های دانش بنیان، توسعه زیرساخت های مرتبط با فناوری های نوین و حمایت های هدفمند و برنامه محور به منظور هم افزایی راهبردهای پیش روی ستادهای فناوری های ملی.

انتهای پیام/


۴۰ هزار میلیارد تومان؛ درآمد شرکت‌های دانش بنیان/ تدوین اطلس توانمندی تولیدات دانش بنیان
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها