بازدید: 35

ذرات معلق در هوای تهران سه برابر استانداردجهانی است

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1003206
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بسیاری از دستگاه‌ها به دلیل کمبود بودجه و عدم تخصیص اعتبارات نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند و در حال حاضر ذرات معلق درهوای تهران سه برابر استاندارد جهانی است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ، مسعود تجریشی در نشست خبری با موضوع تشریح تکالیف دستگاه ها در اجرای قانون هوای پاک که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد،اظهار کرد: بسیاری از مواد مصوبه ۹۵ نیز نیاز به سیاستگذاری دارد که درصورت تحقق این امر امکان اقدامات مناسب ایجاد می شود.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بسیاری از کشورهایی که سال های گذشته مشکل آلودگی هوا داشتند از دهه ۸۰ به این نتیجه رسیدند که باید بر اساس یک قانون جامع در این زمینه عمل کنند؛ قانونی که همه دستگاه ها را موظف به اجرای تکالیفی در زمینه کاهش آلودگی هوا کند.
وی با اشاره به تصویب قانون هوای پاک در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن در مرداد امسال گفت: بر اساس این قانون، وظایف کلیه دستگاه های اجرایی برای کاهش آلودگی هوا مشخص شده است و
سازمان حفاظت محیط زیست یک دستگاه اجرایی نیست بلکه به عنوان یک نهاد حاکمیتی و نظارتی بر عملکرد دستگاه های مختلف در قبال قانون هوای پاک عمل می کند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه به منظور اجرای قانون هوای پاک باید آئین نامه هایی در دستگاه های اجرایی تهیه و تدوین شود، اظهار کرد: نظارت این سازمان بر روند اجرای قانون نیز بر مبنای این آئین نامه ها مشخص خواهد شد.
تجریشی در ادامه با اشاره به اینکه در سال های ۱۳۹۰، ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵ سه مصوبه هیات وزیران در زمینه کاهش آلودگی هوا داشته ایم، اظهار کرد: این مصوبات به صورت تکاملی تعهدات دستگاه های مختلف را برای کاهش آلودگی هوا مشخص کرده است. در مصوبه ۱۳۹۵ تقسیم بندی بین منابع متحرک و ثابت آلودگی هوا صورت گرفت و وظایف هر یک از دستگاه های اجرایی مشخص شد و سازمان حفاظت محیط زیست نیز وظیفه نظارت بر اجرای این مصوبه را بر عهده دارد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برخی اقدامات در همه کشورهایی که دچار آلودگی هوا هستند مورد توجه قرار می گیرد، گفت: در کلانشهرها سوخت، عامل اصلی تولید ذرات معلق است. در شهر تهران با توجه به مطالعات صورت گرفته، دلیل عمده آلودگی به ذرات معلق بر می گردد بنابراین مهمترین آلاینده تهران در شرایط حاضر ذرات معلق است که از احتراق ناقص و کیفیت نامناسب سوخت تولید می شود.
تجریشی با تاکید بر اینکه نظارت بر کیفیت سوخت تولیدی بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است و طبق قانون این سازمان باید سه ماه یکبار سوخت توزیعی در کشور را مورد پایش قرار دهد،اظهارکرد: ماه های آذر و دی پایش کیفیت سوخت در کلانشهرها به جای سه ماه یکبار به هفته ای یکبار رسید.

*در هر سال دو درصد افزایش مصرف سوخت داشته ایم

وی با اشاره به افزایش مصرف بنزین طی چهار سال اخیر افزود: در هر سال دو درصد افزایش مصرف سوخت داشته ایم و در فصل سرما در برخی کلانشهرها مثل تهران بروز پدیده وارونگی دما در کنار افزایش مصرف سوخت و پایداری هوا باعث افزایش آلودگی می شود.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: مهمترین مسئله آلودگی هوا ذرات معلق ناشی از مصرف سوخت است. این ذرات از طریق ریه وارد بدن و خون انسان می شود و عوارض بهداشتی و سلامتی دارد.
وی بااشاره به اینکه در شش ماهه دوم سال به دلیل بروز پدیده وارونگی دما شاهد تشدید آلودگی هوا هستیم ،تصریح کرد: ذرات معلق می تواند ناشی از نیروگاه ها، فعالیت های صنعتی، سوخت زباله و خودروها باشد اما سوخت و احتراق ناقص عمده ترین سهم را در تولید ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون دارد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: سال های گذشته توانستیم برخی آلاینده ها را مدیریت کنیم ولی در حال حاضر ذرات معلق مهمترین مسئله در آلودگی هوای شهرها به ویژه تهران است. مقدار ذرات معلق در تهران ۳۲ میکروگرم در متر مکعب است در حالی که استاندارد جهانی ۱۰ میکروگرم در متر مکعب است. بنابراین سه برابر حد استاندارد جهانی ذرات معلق در هوای تهران وجود دارد.
تجریشی اظهار کرد: از ساعت ۲۳ به بعد میانگین ذرات معلق افزایش می یابد که تردد وسایل نقلیه سنگین فرسوده علت عمده آن است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با توجه به ایمنی که وزارت راه در جاده ها در نظر گرفته تردد کامیون ها با عمر بالا در جاده ها ممنوع است. به همین علت کامیون های فرسوده به سمت شهر سرازیر شده اند همچنین در طول روز اتوبوس های فرسوده امکان تردد در شهر را دارند اما این دستگاه ها نیز امکان تردد در جاده ها را ندارند.بنابراین ناوگان اتوبوسرانی و کامیون ها سهم قابل توجهی در ایجاد ذرات معلق دارند.
وی افزود: بر اساس مطالعات سال ۱۳۹۵ سهم خودروهای سواری اعم از شخصی، ون و تاکسی در تولید آلودگی سه درصد است. بررغم اینکه این دستگاه ها ۸۰ درصد ناوگان را تشکیل می دهند ، موتورسیکلت ها در تولید آلودگی ۱۲ درصد سهم دارند اما بیشترین سهم با میزان ۸۵ درصد متعلق به اتوبوس ها و کامیون ها است.
تجریشی تاکید کرد: بیشترین ذرات معلق در تهران از ناوگان فرسوده حمل و نقل و باری نشأت می گیرد بنابراین بر اساس یکی از مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا تردد کامیون ها در سطح شهر تا نیمه بهمن ماه ممنوع شده است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مصوبه سال ۹۴ برای وسایل نقلیه دیزلی اظهار کرد: بر اساس این مصوبه قرار شد وسایل نقلیه دیزل با استاندارد یورو۴ بعلاوه فیلتر دوده وارد چرخه مصرف شود البته سوخت دیزل باید استاندارد و میزان گوگرد آن پایین باشد و در صورتی که خودروی دیزلی نو و استاندارد از سوخت مرغوب و با کیفیت استفاده نکند فیلتر دوده آن از بین می رود.
تجریشی بااشاره به اینکه وزارت نفت نمی تواند بیش از ۵۰ درصد از گازوئیل مورد نیاز ماشین آلات سنگین را با استاندارد یورو۴ تولید کند ،گفت: بنابراین اگر کامیون نیز نو باشد ولی سوخت، استاندارد نباشد به هدف اصلی که کاهش آلودگی هوا است دست نمی یابیم.
وی با اشاره به اینکه وزارت نفت باید کریدورهای توزیع سوخت را که به سمت شهرهای بزرگ هستند ، شناسایی کند و در این مناطق تنها سوخت استاندارد ارائه دهد، گفت: وزارت نفت اعلام می کند که در شرایط کنونی امکان شناسایی این کریدورها و رساندن سوخت استاندارد را به این مناطق ندارد بنابراین به لحاظ اجرایی به دلیل نبود زیرساخت ها در زمینه تولید گازوئیل استاندارد با مشکلاتی روبروست.

* منابع مالی برای تغییر سامانه انتقال گازوئیل نیاز است

وی ادامه داد: برای تغییر سامانه انتقال گازوئیل و ایجاد شبکه جدید احتیاج به منابع مالی داریم بنابراین وزارت نفت نمی تواند در کوتاه مدت نسبت به توزیع گازوئیل استاندارد در همه مناطق اقدام کند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: گزارش عملکرد دستگاه های مختلف را در زمینه عمل به مصوبات و تعهداتشان را برای ارائه به رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست آماده کرده ایم. بر اساس تصمیمات جدید دبیرخانه کارگروه کاهش آلودگی هوا به سازمان حفاظت محیط زیست منتقل شده است تا بتوانیم اجرای مصوبات کاهش آلودگی هوا را با جدیت پیگیری کنیم. در این شرایط سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر نظارت بر اجرای مصوبات باید راهکار اجرای قوانین و مسیر رفع موانع را نیز مشخص کند همچنین با کنسرسیوم ۱۳ دانشگاه برتر
توافقنامه ای امضاء کرده ایم تا پشتوانه علمی و فنی را نیز فراهم کنیم.
تجریشی تاکید کرد: گزارش اقدامات دستگاه های مختلف در زمینه کاهش آلودگی هوا روی سایت سازمان حفاظت محیط زیست قرار خواهد گرفت تا همه مردم در جریان اقدامات دستگاه های اجرایی برای کاهش آلودگی هوا باشند.
وی با اشاره به برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران، گفت: با توجه به مصوبات دولت، شهرداری تهران در زمینه کاهش آلودگی هوا برای تهران برش اقدامات را تدوین و مشخص کرده که طی پنج سال آینده با تامین منابع مالی چه اقداماتی می تواند برای کاهش آلودگی هوا انجام دهد همچنین در این برنامه اثربخشی اقدامات نیز به طور کمی تعیین شده است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به پایش سوخت توزیعی در کشور اظهار کرد: بر اساس اندازه گیری ها آروماتیک سوخت در حد استاندارد است همچنین در صورت افتتاح کامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس امکان توزیع سوخت استاندارد برای همه شهرها ایجاد می شود. در حال حاضر طبق توافقی که با وزارت نفت داشتیم در همه کلانشهرها سوخت یورو۴ توزیع می شود اما سوخت سایر شهرها یورو۲ است.

*بررسی طرح یک ماهه تعطیلی مدارس این هفته در هیات دولت

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد طرح پیشنهادی این سازمان مبنی بر تعطیلی مدارس در ۱۵ آذر تا ۱۵ دی اظهار کرد: این طرح پیشنهادی برای مناطق سردسیر است و شامل همه مناطق کشور نمی شود. در هفته جاری این طرح در هیات دولت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت تصویب دولت به مجلس ارائه می شود.
تجریشی در ادامه در مورد اجرای طرح ترافیکی جدید در تهران اظهار کرد: مدل طرح ترافیکی جدید خوب است اما قیمت گذاری عوارض موضوع حائز اهمیتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بر اساس نظر برخی کارشناسان این نحوه قیمت گذاری بازدارندگی ایجاد نمی کند بنابراین اصل مدل را قبول دارم اما باید اشکالات آن رفع شود.
به گفته تجریشی ۲۰ کشور دنیا طرحی مشابه طرح ترافیکی جدید اجرا کرده اند که در ۱۶ کشور موفقیت آمیز بوده است و چهار کشوری که در اجرای این طرح موفق نبوده اند کشورهای آسیایی هستند.
وی تاکید کرد: کاهش آلودگی ناشی از اجرای طرح ترافیکی جدید باید توسط شهرداری و طبق مدل ها پیش بینی شود.
تجریشی با اشاره به بخشنامه اخیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر ضرورت اطلاع رسانی دقیق از سوی بخش های مختلف این سازمان اظهار کرد: سیاست ما این نیست که اگر هوا آلوده باشد از اعلام آن خودداری کنیم بلکه باید مردم در جریان دقیق اطلاعات باشند.
وی با اشاره به اینکه عدم توفیق دولت ها طی سال های گذشته در زمینه کاهش آلودگی هوا باید مورد بررسی قرار گیرد، گفت: یکی از دلایلی که باعث شده است در سال های گذشته موفقیتی در زمینه کاهش آلودگی هوا نداشته باشیم این است که برنامه ها به طور آرمان گرایانه تدوین و بدون توجه به منابع مالی و توان کشور تهیه شده است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه های مختلف توسعه ای اظهار کرد: ۲۴۰ پروژه منتظر ارزیابی زیست محیطی سازمان بودند که برخی از این پروژه ها مربوط به ۱۳ سال پیش بود. طبق قولی که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به رئیس جمهور داده بود قرار شد در چهار ماه تعیین تکلیف شود و همین اتفاق هم افتاد و تعیین تکلیف بیشتر این پروژه ها تاکنون صورت گرفته است.
تجریشی تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون به هیچ پروژه ای مجوز نداده و تنها مجوزی که امروز قرار است صادر شود مجوز تاسیس یک نیروگاه در ساوه است.
وی ادامه داد: تاکنون تنها تعیین تکلیف برای پروژه ها صورت گرفته و هیچ مجوزی از جمله مجوز انتقال آب داده نشده است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: هفته هوای پاک با شعار «قانون هوای پاک، قانون نفس» از امروز آغاز شده است ، برای اجرای قانون هوای پاک در دستگاه های مختلف باید به وظایف و تکالیف خود عمل کنند.
 
 

ذرات معلق در هوای تهران سه برابر استانداردجهانی است
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور