آسیاتک

بازدید: 33

نقل «بیژن و منیژه» از سوی نوجوان کرمانشاهی در جشنواره‌ قصه‌گویی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 998723
فائزه امیری نوجوان کرمانشاهی با داستان «بیژن و منیژه» در بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری حضور خواهد یافت.

نقل «بیژن و منیژه» از سوی نوجوان کرمانشاهی در جشنواره ی قصه گوییبه گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ فائزه امیری نوجوان کرمانشاهی با داستان «بیژن و منیژه» در بیستمین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری حضور خواهد یافت.

این قصه گوی نوجوان در توضیح جزئیات حضور خود در این جشنواره گفت: سال قبل نیز در بخش استانی این رقابت رتبه آوردم، اما نتوانستم به عنوان برگزیده در خود جشنواره شرکت کنم.

او افزود: امسال هم مثل سال گذشته تصمیم گرفتم با داستانی از شاهنامه در این مسابقه شرکت کنم.به همین دلیل مجموعه 10 جلدی «نامه نامور» را مطالعه کردم و به نظرم داستان مناسبی نبود. پس از آن هم چند نقالی در این زمینه دیدم و در پایان روایت اصلی را در شاهنامه مطالعه کردم.

برگزیده بیستمین جشنواره بین المللی قصه گویی در بیان ویژگی های یک قصه گو عنوان کرد: یک قصه گو در ابتدا باید داستان را دوست داشته باشد. تا زمانی که از اعماق وجود داستان و پیام و ماجرا را دوست نداشته باشد نمی تواند اجرای دلنشینی را ارایه کند. از طرف دیگر او باید بنابر شرایط سنی افراد داستان را انتخاب کند و همچنین باید کلامش گیرا باشد.

این نوجوان 16 ساله در تفاوت های قصه گویی شاهنامه ای با دیگر انواع قصه گویی گفت: روایت شاهنامه نیز باید حماسی باشد. قصه گو باید جدی باشد به همین دلیل این نوع قصه گویان باید در اجرا از لطافتی که دیگر قصه گویان در بیان خود دارند فاصله بگیرند.

امیری درباره ی دلیل انتخاب داستان های شاهنامه عنوان کرد: شاهنامه هویت یک ایرانی است. اولین بار به واسطه ی دبیر ادبیاتم با خوانش درست شاهنامه آشنا شدم و از همان جا به شاهنامه علاقه مند شدم، از طرفی پیش تر شاهد حضور مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در جشنواره قصه گویی و شاهد اجرای آن ها بودم و احساس کردم این هنر را دوست دارم.

این نوجوان در مورد وظایف یک قصه گو بیان کرد: من با این هدف داستان «بیژن و منیژه» را انتخاب کردم که شاید بتوانم با قصه گویی بچه های کوچک تر را به خواندن این اثر تشویق و علاقه مند کنم. اما فکر می کنم وظیفه ی یک قصه گو انتقال پیام و برانگیختن احساسات در شنوندگان است.

گفتنی است؛ در بیستمین دوره جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری 10 نوجوان از سراسر کشور به عنوان برگزیده انتخاب شده اند.

 

انتهای پیام/

 


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

گزارش اسپوتنیک درباره پیامدهای خطرناک دیدار ترامپ و پوتین برای رئیس‌جمهور آمریکا

گزارش اسپوتنیک درباره پیامدهای خطرناک دیدار ترامپ و پوتین برای رئیس‌جمهور آمریکا

گزارش تخلفات حضرتی در حزب اعتماد ملی، تقدیم وزارت کشور شد

گزارش تخلفات حضرتی در حزب اعتماد ملی، تقدیم وزارت کشور شد

گزارش: تحول جدی در توان زرهی نیروهای مسلح/ تزریق ۸۰۰ تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه

گزارش: تحول جدی در توان زرهی نیروهای مسلح/ تزریق ۸۰۰ تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه

گزارش: آغاز برنامه انتخاباتی کارگزاران برای ۱۴۰۰؛ همکاری با

گزارش: آغاز برنامه انتخاباتی کارگزاران برای ۱۴۰۰؛ همکاری با "شورای‌هماهنگی"، ائتلاف با معتدلین

سخنگوی تعزیرات: مردم گرانفروشی را گزارش دهند

سخنگوی تعزیرات: مردم گرانفروشی را گزارش دهند

تبلیغات

آسیاتک حمایت