آسیاتل

بازدید: 43

دمشق: آمریکا و ترکیه نیروهایشان را از سوریه خارج کنند

منبع : انتخاب کد خبر: 997781
معاون وزیر امور خارجه سوریه با انتقاد شدید از دی‌میستورا وی را به جانبداری از کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس متهم کرد. او از آمریکا و ترکیه نیز خواست نیروهایشان را از خاک سوریه خارج کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دمشق: آمریکا و ترکیه نیروهایشان را از سوریه خارج کنند

معاون وزیر امور خارجه سوریه با انتقاد شدید از دی میستورا وی را به جانبداری از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس متهم کرد. او از آمریکا و ترکیه نیز خواست نیروهایشان را از خاک سوریه خارج کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه در نشست گفت وگو محوری که از سوی سازمان "اتحادیه جوانان انقلاب" برگزار شده بود، اظهار داشت: قانون اساسی سوریه را تنها می توان در خاک کشور تدوین کرد و باید به قانون اساسی فعلی که یکی از به روزترین قانون اساسی های جهان است، احترام گذاشته شده و رعایت شود، اگر ملاحظات و انتقاداتی درباره این قانون اساسی وجود داشته باشد، می توان آنها را طبق ماده ۱۵۰ همین قانون با توافق مردم سوریه مورد بررسی و اصلاح قرار داد.

معاون وزیر امور خارجه سوریه در ادامه تاکید کرد: دمشق بر مشارکت در تمامی نشست ها و فعالیت هایی که با هدف دستیابی به راه حلی برای بحران این کشور برگزار می شود مانند مذاکرات آستانه و ژنو تاکید دارد. در هشتمین دوره مذاکرات ژنو هیاتی از مخالفان سوریه مورد حمایت ریاض پیش شرط هایی را برای حل بحران سوریه تعیین کردند که این امر از سوی دمشق مردود بوده و هرگز پذیرفته نخواهد شد.

وی در اشاره به برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس افزود: برخی کشورها می خواهند از این کنفرانس ها و نماینده های بین المللی در امور سوریه برای اهداف سیاسی خود سوءاستفاده کنند چراکه آنها در تحقق اهدافشان به شکل نظامی شکست خوردند.

مقداد تاکید کرد: استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه برای حل بحران این کشور به شکلی شفاف و جدی عمل نکرده زیرا او طرفدار و حامی منافع کسانی است که در کشورهای غربی و حوزه خلیج فارس سیاست ها را به او دیکته می کنند.

این مسئول وزارت خارجه سوریه درباره اخبار منتشر شده در رسانه ها مبنی بر تردید سازمان ملل درباره مشارکت در کنفرانس سوچی که قرار است اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود، گفت: این مساله برای دمشق غافلگیرکننده نبود زیرا دی میستورا و کسانی که از او حمایت می کنند در زمینه دستیابی به راه حلی سیاسی که به نفع مردم سوریه باشد جدی نیستند.

وی افزود: تردید دی میستورا در مشارکت در کنفرانس سوچی اقدامی غیرمسئولانه و در تعارض با ماموریت های محول شده به او است. کسی که در مورد حضور در نشست نمایندگان مردم سوریه در قالب گفت وگویی ملی تردید می کند برای مدیریت روند مسالمت آمیز جهت دستیابی به صلح، امنیت و ثبات در سوریه شایستگی ندارد.

مقداد گفت: مخالفان سوری مورد حمایت ریاض نمایندگان مردم سوریه نیستند زیرا آنها در راستای منافع کسانی عمل می کنند که آنها را به کار گرفته و از آنها حمایت مالی می کنند.

وی دوباره تاکید کرد: دمشق با مشارکت تمامی مخالفان ملی گرای سوریه که نماینده گروهی از مردم کشور هستند مشکلی ندارد و از آنها استقبال می کند.

این دیپلمات سوری در ادامه جامعه جهانی و سازمان ملل را به عدم توجه به مساله ربوده شدن هزاران سوری توسط تروریست ها متهم کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره شرایط فعلی در شمال سوریه گفت: ما یک ملت یکپارچه هستیم و بهترین ویژگی موجود در جامعه سوریه همین تعددگرایی است که در طول هزاران سال به وجود آمده است.

این دیپلمات سوری افزود: کردهایی که حامی یکپارچگی سوریه بوده و خود را بخشی از موجودیت این کشور می داند در تمامی استان های کشور حضور دارند اما آمریکا تلاش کرد بر روی نیروهای سوریه دموکراتیک سرمایه گذاری کرده و آنها را در شمال سوریه قدرت بخشد. همانگونه اسرائیل و ترکیه در دیگر مناطق کشور تلاش کردند.

مقداد گفت: کردهایی که منافع آمریکا را دنبال می کنند همان کسانی هستند که راه را برای دخالت ترکیه در امور داخلی کشور بازگذاشته اند. هرکسی که با تروریست ها و دشمنان سوریه به ویژه اسرائیل علیه کشور همدستی می کند از هر گروهی که باشد خائن است زیرا علیه کشور و هموطنان خود توطئه می کند.

معاون وزیر خارجه سوریهدر ادامه گفت: حضور ترکیه در سوریه حضوری خصمانه بوده و تحت هیچ عنوان و یا توجیهی قابل قبول نیست. ما از آنکارا می خواهیم تمامی نیروهای خود را از سوریه خارج کرده و در امور داخلی کشور ما دخالت نکند.

این مسئول وزارت خارجه سوریه درباره موضع گیری دمشق درخصوص وجود پایگاه ها و نیروهای آمریکایی در خاک این کشور نیز گفت: وجود هرگونه پایگاهی خارجی از سوی دمشق غیرقابل قبول بوده و اشغالگری محسوب می شود و ما بر این اساس با این مساله برخورد خواهیم کرد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

تبلیغات

آسیاتک حمایت