آسیاتل

بازدید: 48

لکه بینی بعد از پریود، علت چیست؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 984128
لکه بینی برطرف شد و بعد از اتمام قرص مجددا پریود شدم. اما این بار بعد از یک هفته مثل روز دوم و سوم پریود خونریزی دارم.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من 34 سال سن دارم. سه سال است که ازدواج کردم و یک سال است که صاحب فرزند شدم. در این مدت یک سال پریود نمی شدم تا یک ماه پیش که لکه بینی داشتم و به پزشک مراجعه کردم. سونوگرافی رفتم ضخامت لایه رحم 18 میلی متر بود و باردار هم نبودم. پزشک برایم از روز 17 عادت ماهیانه به مدت 10 شب دو قرص مدروکسی پروژسترون و متفورمین برای تخمدان پلی کیستیک سمت راست تجویز کرد. خوردم و لکه بینی برطرف شد و بعد از اتمام قرص مجددا پریود شدم. من همیشه بعد از 7 روز پاک می شدم اما این بار نه تنها تا 7 روز پاک نشدم بلکه امروز که روز نهم است مثل روز دوم و سوم پریود خونریزی دارم.  پزشک گفته بود که  بعد از مصرف قرص، خونریزی و یا لخته خون های برزگ خواهی داشت اما نگفت تا کی و من قاعدتا تا الان باید پاک می شدم. این خونریزی بابت قرص مدروکسی است یا دلیل دیگری دارد؟ چه قرصی بخورم تا خونریزی قطع شود؟ آیا قرص ضد بارداری مخصوص شیر دهی بخورم خوب است یا خیر؟  اگر قرص ضد بارداری بخورم قرص متفرومین را نیز ادامه دهم یا خیر؟

پاسخ دکتر بهرام ایروانی، متخصص زنان و زایمان:
به صورت طبیعی ضخامت دیواره رحم چیزی حدود ۵ تا ۱۲ میلی متر است. وقتی دیواره رحم به دلیل تاخیر در پریود ضخیم می شود (ضخامت به بالای ۱۲ میلی متر می رسد) نیاز به مصرف قرص یا آمپول برای شروع پریود است. ضمن اینکه که با وجود تخمدان پلی کیستیک غیر معمول نیست که خونریزی های خارج از سیکل و نامنظم داشته باشند. بنابر این هر دو عامل، یعنی هم تخمدان پلی کیستیک و هم مصرف داروها می تواند عامل خونریزی به صورت نامنظم و در حجم زیاد باشد.  
وقوع پریود و قطع پریود یا این آمپول و قرص ها امکان پذیر است، ولی این درمان ها موقتی بوده و کارساز نیست. ضمن اینکه مصرف مداوم قرص و داروهای هورمونی، اختلالات هورمونی شما را تشدید کرده است و شاید لازم باشد چند دوره به خودتان استراحت دهید تا میزان هورمون های بدن به سطح نرمال برسد.
توصیه می کنم با انجام آزمایش غدد سطح هورمون های بدن را اندازه گیری کنید تا به این ترتیب علل اصلی عملکرد ضعیف تخمدان ها مشخص شود.

اگر می خواهید بیشتر درباره این موضوع آگاهی داشته باشید، به اینجا بروید.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

تبلیغات

آسیاتک حمایت