آسیاتل

بازدید: 41

دیوید آلبرایت: اروپایی‌ها برای اصلاح برجام توافق نکنند ترامپ تحریم‌های ایران را برمی‌گرداند

منبع : فارس نیوز کد خبر: 973227
Array

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «دیوید آلبرایت»، رئیس و بنیانگذار «موسسه علوم و امنیت بین الملل» که نقش گسترده ای در فضاسازی علیه برنامه هسته ای ایران دارد  در یادداشتی روز چهارشنبه با اشاره به فرا رسیدن موعد تصمیم گیری ترامپ برای تمدید معافیت های تحریمی ذیل برجام از اروپایی ها خواسته برای رفع آنچه به گفته وی «نقائص برجام» است فرصت را غنیمت بشمارند. 

ایت» در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست، آشوب های اخیر در شهرهای ایران را «خیره کننده و مهم» خوانده اما نوشته تمرکز روی این موضوع نباید باعث غفلت از لحظه سرنوشت سازی دیگری «برای ایران و غرب» شود که به سرعت در حال نزدیک شدن است.

وی با اشاره به اینکه بعد از اقدام ترامپ در عدم تأیید پایبندی ایران به برجام، کشورهای اروپایی نمایندگانی را برای رایزنی در خصوص اصلاح این توافق هسته ای به واشنگتن اعزام کرده اند نوشته است: «مسیر سازنده تری در راه است، اگر اروپایی ها بتوانند قبل از هدر رفتن آن، از آن استفاده کنند.»

او از بندهای زوال پذیر توافق هسته ای، معروف به «بندهای غروب آفتاب» به عنوان یکی از نقائص این توافق یاد کرده و نوشته اروپایی ها تا کنون هیچ «راه حل جدی» برای حل آن ارائه نکرده اند. 

«آلبرایت» در ادامه مدعی شده برنامه موشک های بالستیک ایران در حال پیشروی به سمت قابلیت حمل کلاهک های هسته ای است. 

این کارشناس مسائل هسته ای از کشورهای اروپایی خواسته قبل از فرارسیدن موعد تصمیم گیری ترامپ درباره تمدید معافیت های تحریمی ایران در اواسط ماه ژانویه، کشورهای اروپایی رایزنی با آمریکا درباره سرنوشت این توافق را آغاز کنند. 

وی می نویسد: «علی رغم آنکه رسیدن به مواضع مشترک برای متوقف کردن ساختارسازی هسته ای تهران ماه ها به طول خواهد انجامید، توافق بر سر شروع کار ضروری است.»

آلبرایت نوشته کشورهای اروپایی بایستی برای طراحی مواضع مشترک جهت جلوگیری از بندهای زوال پذیر توافق، بهبود اجرای توافق و نحوه مقابله با برنامه موشکی ایران توافق کنند.

او تصریح کرده در صورتی که چنین اتفاقی نیفتد، راهکار دیگر این خواهد بود که ترامپ از امضای معافیت های تحریمی علیه ایران خودداری خواهد کرد و تحریم ها علیه تهران را بازخواهد گرداند. 

انتهای پیام/ M

عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارس

 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

فردوسی‌پور گزارشگر بازی حساس یک‌شنبه شب شد

فردوسی‌پور گزارشگر بازی حساس یک‌شنبه شب شد

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

تبلیغات

آسیاتک حمایت