آسیاتل

بازدید: 60

مجلس چه پیشنهاداتی برای اصلاح بودجه دفاعی دارد؟

منبع : فردا نیوز کد خبر: 957755
نمایندگان مجلس در جهت اصلاح بخش دفاعی لایحه بودجه سال ۹۷، پیشنهاداتی برای تقویت قرارگاه پدافند هوایی و افزایش حقوق نیروهای مسلح ارائه کرده‌اند.

نمایندگان مجلس در جهت اصلاح بخش دفاعی لایحه بودجه سال ۹۷، پیشنهاداتی برای تقویت قرارگاه پدافند هوایی و افزایش حقوق نیروهای مسلح ارائه کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم: ۱۹ آذر ماه امسال بود که رئیس جمهور روحانی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور را به صحن علنی مجلس برد تا برای بررسی و تصویب در اختیار مجلس قرار دهد.

بر اساس قانون پس از آنکه رئیس جمهور لایحه بودجه سالیانه را به مجلس می دهد، نمایندگان حداکثر ۱۵ روز فرصت دارند تا لایحه بودجه را بررسی و پیشنهادات خود را به کمیسیون های تخصصی مجلس و همچنین کمیسیون تلفیق بودجه ارائه دهند.

پس از ارائه نظرات نمایندگان، کمیسیون تلفیق نیز حداکثر دو هفته فرصت دارد تا با جمع بندی نظرات و پیشنهادات نمایندگان، لایحه بودجه ۹۷ را برای تصویب نهایی راهی صحن علنی مجلس کند.

یکی از بخش های مهم بودجه سالیانه کل کشور، بخش دفاعی آن است که از اهمیت بالایی بر خوردار است. بر اساس قانون برنامه ۵ ساله ششم کشور، دولت موظف است سالانه ۵ درصد از بودجه کل کشور را به تقویت بنیه دفاعی کشور اختصاص دهد.

**لایحه دولت و کاهش بودجه برخی طرح های کلیدی.

اما آنچه دولت در بخش دفاعی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور به مجلس ارائه داد فاصله زیادی با این رقم دارد و علی رغم افزایش بودجه دفاعی در بعضی بخش ها، در بخش های دیگری مانند تقویت توان پدافند هوایی کشور که از قضا در برنامه ششم توسعه هم یکی از الویت های اصلی بخش دفاع و امنیت کشور تلقی شده، با کاهش چشمگیر همراه بوده است.

همچنین بر اساس قانون خدمات کشوری و قانون برنامه ششم، حقوق نیرو های مسلح باید ۲۰ درصد بیشتر از کارکنان سایر بخش های کشور باشد که هم اکنون نه تنها این موضوع تحقق نیافته بلکه حقوق نیرو های مسلح چند درصد کمتر از کارکنان بخش های دیگر هم هست.

حالا نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر آن شده اند تا با رفع کاستی های بخش دفاعی لایحه بودجه ۹۷، در نهایت بودجه ای به تصویب برسد که به تقویت بینه دفاعی کشور کمک کنند.

**تقویت قرارگاه پدافند هوایی، دستور کار کمیسیون امنیت

نمایندگان مجلس با درک اهمیت تهدیدات پیش روی کشور در حوزه پدافند هوایی، لزوم تقویت بنیه قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) را در دستور کار قرار داده و با توجه به کاهش چشمگیر بودجه این قرارگاه در لایحه پیشنهادی دولت، پیشنهاداتی برای افزایش بودجه این قرارگاه ارائه داده اند.

یکی از این پیشنهادات مربوط می شود به پرداخت بخشی از حق ترانزیت پرواز عبوری از آسمان ایران به قرارگاه پدافند هوایی. از زمانی که بحران عراق و اوکراین شورع شد بخشی از تزانزیت این خطوط هوایی بر دوش آسمان ایران قرار گرفت و در نتیجه حجم پرواز های عبوری از آسمان کشور افزایش یافت و درآمد خوبی از این طریق نصیب کشور شده است.

در نتیجه قرارگاه پدافند هوایی که وظیفه تامین امنیت آسمان کشور را بر عهده دارد، لاجرم باید استعداد نیروی انسانی و تجهیزات خود را افزایش دهد که برای این کار نیازمند افزایش اعتبارات هم هست.

نمایندگان مجلس پیشنهاد داده اند تا بخشی از درآمد حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومانی حاصل از حق تزانزیت پرواز های عبوری از آسمان کشور به قرارگاه پدافندهوایی خاتم الانیبا (ص) اختصاص یابد تا از این طریق بخشی از اعتبارات مورد نیاز این قرارگاه تامین شود.

**موشک و نیروی قدس؛ اولویت اول بودجه دفاعی

در بخش دیگر بودجه دفاعی کشور، با توجه به تهدیداتی که در موضوع جنگ های نیابتی متوجه کشور است و همچنین عملکرد بسیار خوب نیروی قدس سپاه در خنثی سازی این تهدید و همچنین توان بازدارندگی که به واسطه قدرت موشکی در کشور ایجاد شده و تلاش دشمنان برای بنیه موشکی ایران، تامین اعتبارات لازم در این دو حوزه اولویت اول مجلس در بحث بودجه دفاعی است.

**برنامه مجلس برای افزایش حقوق نیرو های مسلح

در موضوع حقوق و مزایای نیرو های مسلح، همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، حقوق و مزایای نیرو های مسلح کمتر از حقوق کارکنان سایر بخش های کشور است. برای مثال نیروی انتظامی با حدود ۴۰۰۰ میلیار تومان کسری بودجه در حوزه حقوق و مزایا روبرو است.

نمایندگان مجلس در جهت یافتن راه حلی برای افزایش حقوق نیرو های مسلح، جلساتی را با نمایندگان برنامه و بودجه وزارت دفاع و نیرو های مسلح و همچنین نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه برگزار کردند و در این راستا کمیته ای ویژه هم تشکیل دادند.

یکی از پیشنهاداتی که محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه برای افزایش حقوق نیرو های مسلح در جلسه با نمایندگان مجلس ارائه کرد، تامین اعتبارات لازم برای اجرای این قانون از محل افزایش قیمت حامل های انرژی است. موضوعی که بحث های فراوانی در چند روز اخیر حول محور آن انجام شده، ولی هنوز قطعی نشده است.

**صنایع بالگردی تقویت می شود

در یک دهه گذشته صنایع دفاعی کشور در بخش ساخت بالگرد نظامی با توجه به تحریم هایی که کشورمان با آن روبرو بوده است، تحقیقات و اقدامات خوبی برای ساخت انواع بالگرد انجام داده است.

در این حوزه نیز نمایندگان ملت، با ارائه پیشنهاد اعطای وام یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی به صنایع بالگردی وزارت دفاع جهت ساخت بالگرد و تامین نیاز نیرو های مسلح، سعی می کنند تا بنیه دفاعی کشور در این بخش هم تقویت شود.

حال باید دید آیا آنچه در نهایت در صحن علنی مجلس تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ می شود تا چه اندازه می تواند کاستی های بودجه دفاعی مورد نیاز کشور را تامین کرده و در نهایت به تقویت بنیه دفاعی و افزایش قدرت بازدارندگی کشور منجر شود.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش

گزارش "قچار" قند را در دل سهام‌دارانش آب کرد/ رشد ۵۴۱ درصدی سودآوری

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

تبلیغات

آسیاتک حمایت