آسیاتل

بازدید: 42

تصويب 38 طرح با سرمايه گذاري خارجي در صنعت، معدن و تجارت

منبع : صدا و سیما کد خبر: 954959
تصويب 38 طرح­ با حجم سرمايه گذاري خارجي 1.98 ميليارد دلار در حوزه صنعت، معدن و تجارت از ابتداي دولت دوازدهم تاکنون از جمله دستاوردهاي برجام بود. نهايي کردن 70 قرارداد و تفاهم نامه ديگر نيز در حال پيگيري است.

تصويب 38 طرح با سرمايه گذاري خارجي  در صنعت، معدن و تجارتبه گزارش خبرگزاري صداوسيما از شاتا،­ با گشايش هاي ايجاد شده در روابط خارجي کشور پس از استقرار دولت يازدهم، شاهد دستاوردهاي قابل توجه در عرصه هاي گوناگون و به ويژه اقتصادي بوده ايم که از آن جمله مي توان به رشد سرمايه گذاري خارجي اشاره کرد.

از ابتداي دولت دوازدهم تاکنون در حوزه صنعت، معدن و تجارت 38 طرح­ ­­با حجم سرمايه گذاري خارجي 1.98 ميليارد دلار با حضور سرمايه گذاران خارجي به تصويب رسيده و عمليات ا جرايي براي همه­­ اين طرح ها­ آغاز شده است.

پيگيري براي نهايي کردن 70 قرار داد و تفاهم نامه­
علاوه بر اين مذاکرات و پيگيري هاي مربوط به نهايي کردن حدود 70 فقره قرارداد و تفاهم نامه در حال انجام نيز هست.

انتقال فناوري روز و تکنولوژي هاي پيشرفته به داخل، توليد صادرات محور و دسترسي به بازارهاي بين المللي، همکاري هاي اقتصادي بلند مدت با تأکيد بر افزايش کيفيت محصولات داخلي، تکميل زنجيره هاي توليد داخل و اتصال به زنجيره جهاني به عنوان راهبرد اساسي وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين سرمايه گذاري ها بوده است.

پراکندگي جغرافيايي اين سرمايه گذاري ها نيز از نکات قابل توجه است که مي تواند مورد اشاره قرار بگيرد.
بيشترين طرح هاي سرمايه گذاري خارجي در خراسان رضوي بود


از 38 سرمايه گذاري ياد شده، استان خراسان رضوي 8 طرح، استان هاي تهران و آذربايجان شرقي هر کدام 4 طرح، استان مرکزي 3 طرح و استان هاي فارس، اصفهان، سيستان و بلوچستان و زنجان هر يک 2 طرح را به خود اختصاص دادند.


همچنين استان هاي قزوين، بوشهر، کردستان، کرمان، گيلان، مازنداران، هرمزگان، اردبيل، خراسان جنوبي، البرز هر کدام يک طرح داشتند و يک طرح نيز در حوزه سرمايه گذاري در پخش و ايجاد شبکه توزيع مواد غذايي براي هتل ها، رستوران ها و کترينگ در سراسر کشور بوده است.

پيشرفت فيزيکي 100 درصدي 9 طرح
پيشرفت فيزيکي 9 طرح يادشده 100 درصدي و 5 طرح نيز با پيشرفت فيزيکي بالاي 60 درصد هستند.
از سوي ديگر 16 طرح از مجموع 38 طرح در مرحله مقدماتي و 4 طرح در حال اجرا هستند و پيشرفت فيزيکي 4 طرح باقيمانده زير 60 درصد است.

سرمايه گذاري شرکت هاي افغانستاني در 9 طرح

سرمايه گذاران اين طرح ها از کشورهاي اروپايي، آسيايي و آمريکاي شمالي هستند و افغانستان با 9 سرمايه گذاري بيشترين تعداد طرح ها را به خود اختصاص داد.

ترکيه 5 طرح، آلمان و فرانسه هر کدام 4 طرح، عراق و چين و کره جنوبي هر کدام 3 طرح، آذربايجان و امارات هر کدام 2 طرح و کشورهاي پاکستان، اتريش، هنگ کنگ، روسيه ، آمريکاي شمالي و ايتاليا نيز هر کدام يک طرح داشتند.

برخي سرمايه گذاري ها در قالب شرکت هاي مشترک بين دو کشور خارجي انجام گرفته است.
نسبت مشارکت خارجي ها در 20 طرح از 38 طرح به صورت 100 درصدي و 4 طرح نيز بيش از 50 درصد بوده است.

­


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

تبلیغات

آسیاتک حمایت