آسیاتل

بازدید: 75

از مقام علمی ابراهیمی دینانی تجلیل شد

منبع : فارس نیوز کد خبر: 944927
مراسم تجلیل از مقام علمی غلامحسین ابراهیمی دینانی با حضور چهره‌های مختلف فرهنگی و علمی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی با حضور علما، استادان و دوست داران وی، عصر روز گذشته در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور شخصیت های علمی و فرهنگی برگزار شد، دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن؛ دکترغلامرضا اعوانی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم؛ دکتر نجفقلی حبیبی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران؛ منوچهر صدوقی سها، عضو شورای علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دکتر سید احمدرضا خضری، عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی به ایراد سخنرانی پرداختند.

بلخاری در ابتدای این نشست گفت:از آن زمان که ابویوسف کندی به عنوان نخستین فیلسوف عرب یا دست کم اندیشنده در حوزۀ فلسفه جمع بین شریعت و فلسفه را باب کرد و خود در این موضوع چنین نگاشت: «فلسفه و دین هر دو علم به حق هستند» تا به امروز بحث نسبت میان عقل و شریعت به عنوان یکی از مهم ترین مباحث حوزۀ اندیشه در تمدن اسلامی مطرح بوده است.

وی افزود: از دیدگاه کندی، غرضِ فیلسوف رسیدن به حق و عملِ به آن است. لکن وی به عنوان نخستین اندیشندۀ فلسفی مسلمان به شریعت نیز توجه کامل داشت. از دیدگاه کندی، فلسفة اُولی، اعلی مرتبة فلسفه است، زیرا شناخت و علم به حق است و اتفاقاً از همین روست که با آنچه پیامبران آورده اند برابر است. کندی فلسفه را علم ربوبی، علم وحدانی، علم فضیلت، علم به حقایق اشیاء و تمامیت علومی می داند که نافع برای انسان و مانع خطرها و ضرر ها در زندگی اوست، و این تمامی آن چیزی است که پیامبران صادق نیز از سوی خداوند آورده اند.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: اخوان الصفا نیز بحث جمع میان عقل و شریعت را بسیار جدی انگاشته و تقریباً در تمامی رسایل خود ضمن گرامیداشت عقل، از آیات قرآن در تبیین مطالب خویش استفاده کردند. آنان در تبیین عالم، قائل به قاعدۀ فیض بوده و مراتب وجود از حضرت حق تعالی را عقل، نفس و هیولی دانستند.

بلخاری افزود: مراتبی که در یک نظام طولی به ظهور هستی می انجامد. مبتنی بر این اصل، عقل جامع تمامی صور است و نفس انسان بنا به این نظام طولی، حامل صور الهی متخذ از عقل فعال است که از عقل به نفس کلیه و از آن بر هیولی و از هیولی بر نفس جزئی بشری عطا شده است.

وی افزود: در نظام حکمی، فلسفی و عرفانی جهان اسلام نیز عقل صدرنشین بود، فلذا اگر نخستین بزرگان فلسفی جهان اسلام همچون فارابی و ابن سینا و ابن رشد نیز مشّایی مسلک یا تابع جریان خردگرایی یونان نبودند، باز اندیشۀ اسلامی استعدادِ عظیمِ پروراندن عقل و به تبع آن شکل گیری مکاتب فلسفی را داشت.

بلخاری با اشاره به دیدگاه های دینانی پیرامون نسبت عقل و دین گفت: تأکید وسیع یکی از ارجمندترین فیلسوفان زمان معاصر ما یعنی استاد دکتر دینانی بر عقل، خود میراث بری عظیم از این تاریخ گرانقدر است. این استاد معظم را که مشخصۀ کامل مکتب فلسفی اش تأکید بر عقل است و این را در آثار و گفت وگوهای خود بسیار نشان داده است، به حق می توان فیلسوف عقل یا حکیم خرد نامید.

وی افزود: بیش از نیم قرن تلاش های مجدانه و گرانقدر او یقیناً در زنده نگه داشتن میراث بزرگ فلسفی، حکمی و کلامی فرهنگ درخشان اسلامی بسیار مؤثر و کارساز بوده است. تأملات او هم زمان بر سه جریان قَدَر فکری در جهان اسلام یعنی روش های فکری بزرگانی چون شیخ اشراق، خواجه نصیرالدین طوسی و ابن رشد این معنا را به کمال نشان می دهد.

بلخاری در انتها گفت: ذهن اندیشنده ای که بتواند در ظرف اندیشۀ خود، شیخ اشراق، ابن رشد و خواجه نصیر را کنار هم بنشاند (البته اضافه کنید به این لیست مولانا، ابن عربی و ملاصدرا را) این ذهن فراتر از تقسیمات رایج و شایع جهان حکمت و فلسفه عمل می کند. شاید دکتر دینانی در ذهن خود به اعتباری بودن این تقسیمات رسیده است.

در ادامه این مراسم غلامرضا اعوانی، استاد فلسفه با مقایسه دینانی با فیلسوفان قرن گفت: اول می خواستم دینانی را با کانت یا هگل مقایسه کنم. ولی بعد به این نتیجه رسیدم که دینانی سُقراط زمان است. ایشان روشِ سقراطی دارد چون سقراط چیزی را ادعا نمی کرد که می داند؛ یعنی کسی که می داند ولی می گوید نمی دانم. او در عقیده شخص تصرف نمی کند تا ببیند چه می گوید. ولی به محض اینکه چیزی گفت، او را تحلیل می کند تا به نتیجه برسد. این روش دینانی، روش سقراطی است. به هر جهت، ایشان هم کتابی در جهت فلسفه پرسش نوشته و به او فیلسوف پرسش هم می توان گفت. کتاب هایی که او نوشته، یکی همین کتاب «فلسفه پرسش» که مربوط به پرسش های اساسی در فلسفه است که در هیچ علمی، این پرسش ها مطرح نمی شود و حیات انسان در این دنیا به این پرسش ها وابسته است.

اعوانی در ادامه گفت: تمام فیلسوفان بزرگ، یک پا در گذشته و یک پا در حال داشته اند. کتاب هایی که استاد می خوانند، به ایشان در این راه کمک کرده است. همچنان که او در انتخاب خواندن کتاب هم بسیار دقیق و نکته بین هستند. از خصایص دیگر او این است که هم در حوزه و هم در دانشگاه درس خوانده و نسبت به هر دو بسیار اشراف دارد. همچنین ایشان شاگردان زیادی تربیت کرده که این راه را ادامه دهند و استاد خوب کسی است که بتواند شاگردان خوبی را تربیت کند و به نظر من، ایشان در این راه موفق بوده است.

نجفقلی حبیبی، استاد دانشگاه تهران دیگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: این مقام و منزلت علمی، آسان فراهم نشده است بلکه حاصل مطالعه عمیق ایشان است که عصاره کتاب ها را درمی آورند و در استدلال های مختلف، از آن استفاده می کنند. به حق، لقب فیلسوف برای ایشان شایسته است. برای اینکه صاحبنظر در حوزه فلسفه است و در این حوزه، تولید دانش و از آن دفاع می کند.

حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور نیز که به این مراسم دعوت شده بود بیان کرد: ما احتیاج به یک پژوهشگری داشتیم که آزاداندیش باشد که حرف خود را بزند و بزرگان برایش آنقدر بزرگ نباشد که بتواند حرف خود را بزند، ما احتیاج به یک روشنفکر عرصه عمومی داشتیم، احتیاج داشتیم به کسی که فلسفه بنویسد برای کسانی که فلسفه نمی دانند و نمی خوانند. احتیاج داشتیم به کسی که با تلویزیون قهر نباشد و حاضر باشد در جایی سخن بگوید که شاید مخاطب حواسش به حرف های او نباشد و به جای اینکه زانوی ادب در برابر سخنان ایشان بزند، ممکن است حرف های او را نادیده بگیرد. احتیاج داشتیم به کسی که به روز باشد و باور داشته باشد به اینکه ما درباره فلسفه خوانی و فلسفه ورزی، در همین دوره صحبت می کنیم و احتیاج داشتیم به کسی که با جوانانی که شاید اصلاً به خدا اعتقادی نداشته باشند، بتواند وارد مکالمه شود و احتیاج داشتیم به کسی که نسبت به دانش و فهمیدن غیرت داشته باشد که امروز نام او، غلامحسین دینانی است.

در پایان این مراسم از دینانی تقدیر و به وی لوح تقدیر اعطا شد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش

گزارش "قچار" قند را در دل سهام‌دارانش آب کرد/ رشد ۵۴۱ درصدی سودآوری

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

تبلیغات

آسیاتک حمایت