آسیاتک

بازدید: 26

از نفوذ سیاسی گسترده ایران تا افول اقتصادی در عراق/ مسوولان چاره اندیشی کنند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 924808
بنابر گزارش های موجود، سعودی‌ها اقدامات بسیاری را در جهت ایجاد اخلال در بازار اقتصادی و تجاری ایران در بازار عراق در دستور کار قرار داده اند.

از نفوذ سیاسی گسترده ایران تا افول اقتصادی در عراق/ مسوولان چاره اندیشی کنندبه گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بنابر گزارش های موجود،  سعودی ها اقدامات بسیاری را در جهت ایجاد اخلال در بازار اقتصادی و تجاری ایران در بازار عراق در دستور کار قرار داده اند و به نوعی می توان گفت، عربستانی ها با طراحی اقدامات پشت پرده تلاش می کنند منافع اقتصادی ایران را در کشور مذکور تحت الشعاع قرار دهند.

بدون تردید یکی از بازار های قابل توجه اقتصادی ایران، به کشور عراق معطوف می شود.

عرصه ای که دارای یکی از طولانی ترین مرز ها با ایران است و اشتراکات فرهنگی و مذهبی این دو کشور باعث شده تا بسیاری از محصولات و تولیدات ایرانی، در بازار کشور اشاره شده عرضه و توزیع شود.

در لیست اقلام صادارتی ایران، کمتر محصول و تولیدی را می توان یافت کرد که به کشور عراق صادر و توزیع نشود.

به تبع، این حوزه جغرافیایی، بازاری جذاب و سودآور برای ایران به شمار می رود، اما این بازار اخیرا تحت الشعاع دسیسه چینی ها و توطئه های نامیمون سعودی ها قرار گرفته است.

ظاهرا برخی از مقامات و عوامل سعودی در کنار موضع گیری های تند و پرخاشگرانه علیه ایران، تاب و تحمل منافع اقتصادی ایران را نیز ندارند.

البته پیش از این نیز اخبار و گزارش هایی، مبنی بر هم آوایی و هم نوایی عربستان با ایالات متحده در راستای تشدید تحریم ها، ایجاد تنگنا های اقتصادی و روشن کردن جنگ نظامی علیه ایران منتشر شده بود که طرح عبارت جدا کردن سر افعی از سوی ملک عبدا... به جورج دبلیو بوش رییس جمهور وقت آمریکا از نمونه های آن به شمار می رود و به تبع در چنین شرایطی، ورود برای دست اندازی در مسیر تجارت اقتصادی ایران در کشور عراق چندان غیر منتظره به نظر نمی رسد.

مسوولان چاره اندیشی کنند/ از نفوذ سیاسی گسترده ایران تا افول اقتصادی در عراق

چندی پیش، علیرضا کلاهی، عضو اتاق بازرگانی و فعال تجاری در بازار عراق، در گفتگویی با رسانه ها با اشاره به کاهش نفوذ اقتصادی ایران در کشور عراق،  اظهار کرد: بخشی از این کاهش و کمرنگ تر شدن فعالیت اقتصادی ایران، ریشه در دسیسه چینی ها و طراحی های عربستان سعودی دارد.

وی در ادامه به کم کاری ایران نیز اشاره می کند و بصورت تلویحی، غفلت ایران از این فرصت بالقوه را عاملی دیگر در کاهش و کمرنگ تر شدن نفوذ اقتصادی ایران عنوان  کرد.

کلاهی معتقد است:"ایران پس از سقوط رژیم صدام، توانست ارتباط مناسبی از نظر سیاسی با کشور عراق برقرار کند که همان ارتباط منطقی، عاملی بود برای حضور گسترده سرمایه گذاران و تجار ایرانی، اما رفته رفته راه سیاست از اقتصاد جدا شد. "

وی می گوید، تجار شمال عراق، اعتماد چندانی به بازرگانان ایرانی ندارند و این در شرایطی است که قریب به ۷۰ درصد از صادارت ایران به کشور عراق از طریق همین مجاری (شمال عراق) وارد این حوزه می شود.

عضو اتاق بازرگانی و فعال تجاری ایران در بازار عراق  تصریح کرد: آمریکایی ها در شُور و توصیه هایی که به عربستان داشته اند بر این موضوع تاکید کردند که برای کاهش نفوذ سیاسی ایران باید در ابتداکاهش نفوذ اقتصادی ایران کلید بخورد.

به واقع تنیدگی و ارتباط تاثیرگذار و تاثیرپذیر و دو سویه سیاست و اقتصاد، این واقعیت را به اثبات می رساند که هر آنچه نفوذ سیاسی افزایش می یابد، به همان میزان نفوذ اقتصادی نیز تشدید می شود و بالعکس با بالا رفتن نفوذ اقتصادی متعاقبا نفوذ سیاسی نیز تعمیق می شود.

مجید شیخی، محقق و پژوهشگر اقتصادی، در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با اشاره به تلاش عربستانی ها برای تضعیف قدرت اقتصادی ایران در عراق، اظهار کرد: به واقع عربستانی ها از این دسیسه چینی ها به دنبال دو هدف عمده و ویژه هستند که این موضوع در دو وجه سیاسی و اقتصادی قابل تعریف و بررسی است.

وی افزود:سالهاست، سعودی ها از قرابت و ارتباط گرم تهران و بغداد عصبانی هستند و به تبع در طول سالیان گذشته از هیچ تلاشی برای ایجاد شکاف میان این دو کشور دریغ نکرده اند.

شیخی گفت:به نظر می رسد، با وجود ظرفیت ها و فرصت های بسیاری که ایران در کشور عراق برخوردار بوده، اما نتوانسته از حیث اقتصادی به نحو شایسته ای از آن بهره برد و با وجود حصول برخی توفیقات، می توان به دستاورد های هر چه بیشتری در این خصوص نایل شد.

محقق و پژوهشگر اقتصادی افزود: آنچنان که گزارش های رسانه ها نشان می دهد، یکی از مواردی که اصلاح و بازبینی در آن ضروری به نظر می رسد به اختلاف نرخ بهره ای است که حدود ۲۰ درصد به نفع عربستانی ها (در مقایسه با ایران)، برآورد می شود.

وی اضافه کرد:نکته حائز اهمیت بعدی به افزایش منابع مالی ارزان قیمت و مناسب برمی گردد که باید در اختیار فعالان اقتصادی ایرانی قرار گیرد و به تبع با حصول این امر، قدرت مانور تجار ایرانی افزایشخواهد یافت.

شیخی  یادآورشد: باید وزارت امور خارجه و رایزنان تجاری و اقتصادی ایران، با تدبیر هر چه بیشتری ورود کنند و نسبت به تغییر شرایط اقدام کنند در غیر اینصورت آرام آرام، این افول اقتصادی، نفوذ سیاسی ایران را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

این محقق و پژوهشگر اقتصادی  تصریح کرد: در صورت اتخاذ راهکار های مقتضی می توان نسبت به تغییر شرایط موجود و تقویت نفوذ اقتصادی ایران در عراق، توفیقات هر چه بیشتری کسب کرد و این اولویتی است که باید از سوی دستگاه های ذی ربط پیگیری شود.

بازار صادراتی میلگرد، سیمان و خدمات فنی و مهندسی ایران در عراق تقریبا به صفر رسیده است

یوسف باپیری، مسوول روابط بین الملل اتاق ایران و عراق، چندی پیش در گفتگویی با رسانه ها، با اشاره به سیاست های اقتصادی اخیر عراق علیه کالا های ایرانی اظهار کرد: ایران در طول سالیان اخیر، کم کاری مشخصی در بازار عراق داشته و امروز شاهد نِمودِ نتایج اعمال نفوذ عربستان در این منطقه و بازار هدف کالا های صادراتی ایران هستیم که باید نسبت به این موضوع بصورت منطقی و دقیقی مقابله کنیم.

وی می افزاید: با وجود شروع مطلوب ایران برای حضور در عراق و اتخاذ تدابیری همچون ارائه خطوط اعتباری، ارائه خدمات ویژه برای خرید کالا های ایرانی، امروز شاهدیم، این امتیازات، یکی پس از دیگری به دلیل کم توجهی سیاستمداران به این امر، از دست می رود.

باپیری گفت: عربستان با توجه به نیاز های زیرساختی دولت عراق، به نحوی برنامه ریزی کرده که از این کشور امتیاز گیری کند،  به عنوان نمونه، در شرایطی که صادرات سیمان و خدمات فنی و مهندسی ایران به عراق روز به روز کاهش می یابد، شاهد نزدیک به صفر شدن تعرفه صادرات سیمان عربستان به عراق هستیم و پیمانکاران سعودی به سهولت، برنده مناقصات مربوطه می شوند.

وی افزود: در شرایط فعلی، بازار صادراتی میلگرد، سیمان، خدمات فنی و مهندسی و حمل و نقل ایران در عراق تقریبا به صفر نزدیک شده و برای باز پس گیری مجدد آن باید هزینه بسیاری را متحمل شویم و تنها راهکار آن، ایجاد مزیت رقابتی برای تجار ایران در بازار عراق توسط ایران است.

باپیری، ایجاد شهرک صنعتی در مناطق مرزی و همچنین دریافت مجوز احداث منطقه آزاد ایرانی در منطقه و محدوده ای از عراق را راه حل دیگر برون رفت از این شرایط، مطرح کرد.

کاهش نفوذ اقتصادی ایران، خسارت آفرین خواهد بود

تاثیر تحولات سیاسی و اقتصادی کشور های همسایه، موضوع غیر قابل انکاری به شمار می رود و این امر در منطقه ای همچون خاورمیانه، بیش از هر حوزه جغرافیایی دیگری بروز پیدا می کند.

بدون تردید، با سقوط صدام حسین، نفوذ سیاسی ایران در عراق به میزان قابل توجهی افزایش یافت و این امر خطیر را می توان به عنوان یکی از دستاورد های سیاسی ایران اسلامی در نظر گرفت که بسیاری از تحلیلگران غربی نیز بر آن صِحِه گذاشته اند.

اما آنچه که توجه به آن ضروری است به حفظ این نفوذ و تداوم آن معطوف می شود، در شرایطی که دشمنان ایران، برای ایجاد خلل در رشد و توسعه ایران از روانه کردن و تجهیز نیرو های داعشیِ خون خوار نیز دریغ نکردند، (که بنابر اظهارات هیلاری کلینتون، این جریان دست پرورده ایالات متحده است)، کوچک ترین غفلتی در این صحنه حساس سیاسی و اقتصادی، می تواند با هزینه های سنگینی همراه شود.

زمانی، خطر پر رنگ تر از همیشه جلوه می کند که بعد از خروج داعشی ها از عراق و نقش ویژه ایران در این منطقه و در حصول چنین پیروزی عظیمی، بنابرگزارش های موجود، برخی از عوامل عراقی در مسیر تجارت و بازرگانی ایرانی ها، سنگ اندازی می کنند و این امر موید طراحی های شوم سعودی ها برای کم رنگ تر کردن نقش آفرینی ایران در عراق است.

به طور قطع، اشتراکات مذهبی، فرهنگی و بعضا سیاسی عراقی ها با ایران به میزانی است که با تدبیر و درایت بتوان بر این رفتار ها و کارشکنی های تامل برانگیز غلبه کرد و این ضرورتی است که با تدوین و طراحی و هوشمندی در دو عرصه اقتصادی و سیاسی حاصل می شود، امری که تعجیل برای بهبود وضعیت موجود در شرایط فعلی، بسیار مهم به نظر می رسد.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

گزارش میدانی رویترز از بازار قاچاق ارز ایران

گزارش میدانی رویترز از بازار قاچاق ارز ایران

گزارش بلومبرگ از عملی شدن تحریم نفت ایران

گزارش بلومبرگ از عملی شدن تحریم نفت ایران

تبلیغات

آسیاتک