آسیاتل

بازدید: 16

حذف مصوبه امکان توافقات دریایی تهران-واشنگتن

منبع : صراط نیوز کد خبر: 906525
یکی از بندهای مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا که خواستار بررسی امکان توافق دریایی میان تهران و واشنگتن بود از متن نهایی قانون بودجه دفاعی آمریکا حذف شده است.
صراط:  بررسی‌ها نشان می‌دهند یکی از بندهای یک مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا که وزیر دفاع این کشور را به بررسی «مزایای» توافق با نیروی دریایی ایران ملزم می‌کرد احتمالاً در نسخه نهایی قانون که به امضای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا رسیده حذف شده است.
 
به گزارش تسنیم «دونالد ترامپ» سه‌شنبه هفته گذشته «قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا» برای سال مالی 2018 که به لایحه بودجه دفاعی این کشور معروف است را امضا و آن را به قانون تبدیل کرد.
 
این لایحه، پیش از امضای ترامپ و تبدیل شدن به قانون، مسیر پرپیچ و خمی را برای تصویب در کنگره آمریکا طی کرده بود.
 
ابتدا مجلس نمایندگان، در تاریخ 14 جولای با 344 رأی موافق در برابر 81 رأی مخالف نسخه‌ای از این طرح را به تصویب رساند. نسخه دیگر آن، دو ماه بعد در تاریخ 18 سپتامبر با 89 رأی مثبت و 8 رأی منفی به تصویب دیگر شاخه قانونگذاری کنگره یعنی مجلس سنا رسید.
 
در مرحله بعد، با توجه به مغایرت‌های موجود میان مصوبه‌های مجلس نمایندگان و سنا، کمیته‌ای متشکل از اعضای ارشد هر دو مجلس در تاریخ 25 اکتبر برای رایزنی درباره تدوین متنی واحد تشکیل جلسه دادند. این کمیته، در تاریخ 9 نوامبر موفق شد با حذف و اضافه برخی مفاد بر سر متنی واحد توافق کند.
 
بعد از آن، مجلس نمایندگان آمریکا در 14 نوامبر و مجلس سنا در 16 نوامبر متن مورد مصالحه را به تصویب رسانده و آن را برای تبدیل شدن به قانون به رئیس‌جمهور آمریکا ارائه کردند.  
 
مصوبه اولیه‌ای که به تأیید مجلس نمایندگان رسید، حاوی بندی درباره ایران بود که موافقت با گنجاندن آن در متن به طور گسترده‌ در رسانه‌ها گزارش شده بود.  
 
یک روز قبل از تصویب طرح، رسانه‌ها گزارش داده بودند اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با 435 رأی موافق و بدون رأی مخالف با  الحاق متممی به طرح موافقت کردند که خواستار بررسی امکان «توافق رویدادهای دریایی» میان نیروهای نظامی تهران و واشنگتن است. مجلس نمایندگان، سرانجام 14 جولای «قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا» را در حالی که هنوز حاوی این ماده بود  به تصویب رساند.  
 
متن متمم «جان کونیارس» و «رابن گالگو»  به شرح زیر است:
 
«حداکثر یک سال بعد از تاریخ اجرایی شدن این قانون، وزیر دفاع با همکاری وزیر خارجه بایستی با هدف جلوگیری از درگیری‌های دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز، گزارشی درباره مزایای نسبی توافق "رویدادهای دریایی" میان ایالات متحده، حکومت ایران و سایر کشورهای در حال فعالیت در خلیج فارس را تقدیم کمیته‌های مقتضی کنگره کند.»  
 
جستجوها نشان می‌دهد این بند در نسخه نهایی قانون بودجه حذف شده است. سایت رسمی کنگره در گزارشی که حاوی تمامی تغییرات اعمال شده در متن لایحه بودجه است تأیید کرده که این بند در نشست کمیته مشترک مجلس نمایندگان و سنا که روز 9 نوامبر برگزار شده، حذف شده است.  
 
در صفحه 987 از این گزارش  تصریح شده در حالی که مصوبه مجلس نمایندگان از لایحه حاوی بندی (1225) درباره امکان توافق دریایی ایران و آمریکا بوده، در مصوبه مجلس سنا چنین بندی وجود نداشته و بر همین اساس مجلس نمایندگان آمریکا با حذف آن در متن نهایی موافقت کرده است.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش

گزارش "قچار" قند را در دل سهام‌دارانش آب کرد/ رشد ۵۴۱ درصدی سودآوری

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحظه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران/ اکبری حذف شد

گزارش لحظه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران/ اکبری حذف شد

گزارشی ناامیدکننده از

گزارشی ناامیدکننده از "شغدیر" / پتروشیمی غدیر در شش‌ماهه، ۱۹۲ریال سود ساخت

ماموریت مرکز پژوهش‌های مجلس برای تهیه گزارش درباره «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»

ماموریت مرکز پژوهش‌های مجلس برای تهیه گزارش درباره «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»

ظریف از روند مذاکره با اروپا به نمایندگان مجلس گزارش ارائه کرد

ظریف از روند مذاکره با اروپا به نمایندگان مجلس گزارش ارائه کرد

تبلیغات

آسیاتک حمایت