آسیاتل

بازدید: 152

چرا توسعه سواحل مکران و تقویت نیروی دریایی ارتش به هم گره خورده است

منبع : تابناک کد خبر: 885532
توسعه سواحل مکران و تقویت نیروی دریایی ارتش به دلایل مختلفی به همدیگر گره خورده‌اند و برای این موضوع می توان دلایل مختلفی را تعیین کرد.

دولت در لایحه بودجه سال 97 برای توسعه سواحل مکران و تقویت نیروی دریایی ارتش 960 هزار میلیون ریال(96 میلیارد تومان) را در نظر گرفته است.

«توسعه ی اقتصاد دریایی جنوب کشور در محور چابهار – خرمشهر با تأکید بر سواحل مکران» این بند، بخشی از سیاست های کلی برنامه ششم توسعه کشور، ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری است که در بند ۲۱ بخش امور اقتصادی سیاست های کلی برنامه ششم آمده است.

مَکران، مُکران یا مَک کُران از نظر تاریخی سرزمینی، ساحلی در جنوب شرقی ایران و جنوب غربی پاکستان است که در طول خلیج عمان از راس الکوه در غرب جاسک تا لاس بلا در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان گسترده است. همچنین سواحل مکران دروازه طلایی کشور است که به سوی دریاهای آزاد و فرصت های ارزشمند آن قرار دارد و کلید بهره گیری از این فرصت استثنایی توسعه آن است.

رحیمی جهان آبادی متذکر شد: سواحل مکران و چابهار یک ایده کارشناسی و دقیق است که می تواند به اقتصاد، امنیت، قدرت دریایی و ضریب نفوذ ما در آبهای بین المللی فوق العاده کمک کند.

سواحل مکران دروازه ای ارزشمند برای کشور محسوب می شود و یکی از مهم ترین قابلیت های این منطقه، مجاورت آن با آب های آزاد بین المللی در سرتاسر مرز جنوبی، همسایگی مستقیم با کشورهای پاکستان و افغانستان، و به طور غیرمستقیم با کشورهای آسیای مرکزی (از طریق ترکمنستان) است که یک راه غیرقابل چشم پوشی برای این کشورهای محصور در خشکی (غیر از پاکستان) به دریاهای آزاد محسوب می شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تعیین بودجه 960 هزار میلیون ریالی برای "توسعه سواحل مکران و تقویت نیروی دریایی ارتش" در لایحه بودجه سال 97 کل کشور، اظهار داشت: ارتباط ایران با آب ‎های آزاد بین المللی، صادرات و واردات دریایی و حفاظت دریایی در مرزی وسیع از خرمشهر تا خلیج گوادر در مرز پاکستان انجام می شود.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر بخواهیم خود را از تنگه هرمز رها کنیم و صادرات و ورادات کشور منوط به رفت و آمد در تنگه هرمز نباشد و همچنین ارتباط ایران با آبهای آزاد راحت تر باشد، لازم است که سواحل مکران توسعه یابند، بیان کرد: بهترین نقطه اتصال ایران با آب های آزاد، چابهار است که کریدور عبور کالا از مرزهای آبی در جنوب به آسیای میانه، افغانستان و کشورهای هم مرز در شرق است.

وی افزود: با وجود ارتباط گیری ایران از طریق چابهار با آب های آزاد، تکیه کامل به تنگه هرمز وجود ندارد و هر حادثه و چالش احتمالی در تنگه هرمز راه عبور و مرور ایران را قطع نخواهد کرد.

حضور ایران در آبهای بین المللی از طریق چابهار آسیب پذیری امنیتی را کاهش می دهد

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نیاز داریم بر آب های پیرامونی اعم از آب های سرزمینی، آب های آزاد، منطقه انحصاری اقتصادی برای رفت و آمد بین المللی کشتی ها در اقیانوس هند، آب های آزاد و محدوده دریای عرب و دریای احمر(سرخ) تسلط لازم را داشته باشیم، ادامه داد: حضور ایران در خلیج فارس به هر میزانی که به سمت بندر چابهار تکیه بیشتری داشته باشد، آسیب پذیری امنیتی کمتری به دنبال خواهد داشت و راحت تر می توانیم این داد و ستد اقتصادی و تسلط نظامی را بر منطقه داشته باشیم.

منطقه مکران محور ترانزیتی طرح توسعه جنوب شرق

سیستان و بلوچستان در مسیر ۲ کریدور از ۳ کریدور ترانزیتی بزرگ دنیا قرار دارد. این امر، منطقه مکران را به عنوان محور ترانزیتی طرح توسعه جنوب شرق مطرح می کند.

در سیاست های کلی برنامه ششم توسعه کشور نیز توجه ویژه به توسعه سواحل مکران مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفته است و تمام سازمان ها و وزارتخانه های کشور موظفند همکاری های لازم برای این مهم را در برنامه ششم توسعه کشور به کار گیرند.

اهمیت این موضوع تا حدی بود که نمایندگان با توسعه این سواحل در لایحه برنامه ششم موافقت کردند. در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماده 127 این لایحه با 170 رأی موافق، 12 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 238 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه دولت مکلف شد اقدامات زیر را انجام دهد:

الف- استقرار و احداث زیرساخت های نظامی، فرهنگی، رفاهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سواحل مکران

ب- فراهم نمودن اعتبارات لازم جهت پرداخت مطالبات حق اشعه خلبانان و دیگر کارکنان اداری ذینفع در طول اجرای این قانون

ج- ارتقای کیفیت مراکز آموزشی و فرهنگی نیروهای مسلح برای تربیت نیروهای کارآمد

چرا توسعه سواحل مکران و تقویت نیروی دریایی ارتش به هم گره خورده است

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارتش نیرویی با وجهه بین المللی است و حضور ایران در آب های بین المللی، اقیانوس هند، آب های ساحلی در مناطقی از یمن و عمان نیاز به حضور قدرتمند ارتش و نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران دارد، گفت: تقویت نیروی دریایی ارتش، تقویت پایگاه نظامی و دریایی چابهار، گسترش امکانات اقتصادی و رفت و آمد در چابهار می تواند برای جمهوری اسلامی ایران مفید باشد و روابط ایران و پاکستان را گسترش دهد.
آرم نیروی دریایی ارتش

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای منطقه در آسیای مرکزی هیچ مسیری امن تر از مسیر ایران برای رسیدن به آب های بین المللی ندارند، اظهار داشت: ارتباط کشورهایی مانند ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قذاقستان و قرقیزستان با آب های اقیانوس هند از طریق ایران، امنیت دارد و ایران می تواند نقش کریدور شمال جنوب را ایفا کند.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه ایران در شرایط فعلی می تواند از قدرت نظامی و تجربه دوران دفاع مقدس خود برای ایجاد امنیت رفت و آمد کشتی ها بهره ببرد و توسعه بندرچابهار و سواحل مکران می تواند در خصوص بخشی از محرومیت زدایی داخلی نقش موثری را ایفا کند.

وی با بیان اینکه مرز نشینان شرقی حتی در استان خراسان نیز می توانند از توسعه سواحل مکران استفاده ببرند، زیرا به هر میزان که روابط اقتصادی چابهار توسعه پیدا کند به توسعه شرق کشور کمک می کند، افزود: بخش عمده ای از کالا و بار بنادر چابهار و بندرعباس از طریق گمرک دوغارون تایباد به افغانستان می رود و در این شرایط توسعه اقتصادی چابهار قدرمسلم به توسعه مناطق شرق کشور نیز کمک می کند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: توسعه اقتصادی مکران به بهبود وضعیت اقتصادی منطقه سیستان و نهبندان در خراسان جنوبی نیز کمک می کند و می توان بخشی از محرومیت هایی که در شرق کشور داریم را به این طریق جبران کنیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تخصیص 96 میلیارد تومان برای "توسعه سواحل مکران و تقویت نیروی دریایی ارتش" بخشی از تامین هزینه های توسعه قدرت دریایی ایران و پایگاه های نظامی در چابهار می ‍تواند باشد که در سال های بعدی نیز امکان تداوم آن وجود دارد، گفت: معتقدم این ایده کاملا کارشناسی شده و ارتش جمهوری اسلامی این توان و تجربه را برای حضور قدرتمندانه در منطقه چابهار و آب های آزاد متصل به چابهار را دارد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

عربستان سعودی چگونه روایت خود درباره خاشقجی را تغییر داد؛ از اظهار بی‌اطلاعی درباره سرنوشت خاشقجی تا بی‌اساس توصیف کردن گزارش‌های قتل و تأیید مرگ خاشقجی در کنسولگری

عربستان سعودی چگونه روایت خود درباره خاشقجی را تغییر داد؛ از اظهار بی‌اطلاعی درباره سرنوشت خاشقجی تا بی‌اساس توصیف کردن گزارش‌های قتل و تأیید مرگ خاشقجی در کنسولگری

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارش لحظه به لحطه از عملکرد آزادکاران ایران/ قرعه‌ سخت برای شاگردان خادم

گزارش لحظه به لحطه از عملکرد آزادکاران ایران/ قرعه‌ سخت برای شاگردان خادم

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی مجلس

گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی مجلس

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

تبلیغات

آسیاتک حمایت