آسیاتل

بازدید: 164

یک شکاف دوبرابری

منبع : عصر ایران کد خبر: 882074
اختلاف بودجه خانوار که در سال ۱۳۸۵ بین تهران و استان‌های دیگر ۴۵ درصد بود، در سال ۱۳۹۵ به ۸۷ درصد رسید؛ شکاف بین تهران و دیگر استان‌ها زیاد شده است.

پول نیوز- بنا بر آماری که بانک مرکزی چندی پیش منتشر کرده، میانگین هزینه ناخالص هر خانوار ایرانی 393 میلیون و 6 هزار ریال بوده است.

در این آمارگیری هزینه و درآمد خانوارهای شهری ایران در سال 95 با مراجعه به حدود 17 هزار و 600 خانوار نمونه انجام گرفته است.

گفتنی است در سال مورد بررسی متوسط تعداد افراد خانوار 3.33 نفر بود که نسبت به سال قبل کاهش داشته است. از این میان، خانوارهای «چهارنفری» با 29.4 درصد بیشترین و خانوارهای « 10 نفر و بیشتر» با 0.1 درصد کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

اما متوسط درآمد ناخالص سالانه یک خانوار در سال 95 چقدر بوده است؟ 
بر اساس آمارهای ارائه شده،  متوسط درآمد ناخالص سالانه یک خانوار در سال 95 حدود 392 میلیون و 373 هزار ریال یعنی ماهانه حدود 32 میلیون و 698 هزار ریال (3 میلیون و 269 هزار و 800 تومان) بوده که نسبت به سال 94 معادل 11.3 درصد افزایش داشته است.

نکته قابل توجه اما اینجاست که برا اساس بررسی های خبرنگار پول نیوز، متوسط بودجه خانوار در استان تهران و شهرستان ها اختلاف قابل توجهی را تجربه کرده است.

بر این اساس، شکاف میان هزینه متوسط خانوار در تهران با متوسط هزینه در دیگر استان های ایران، در دهه اخیر دو برابر شده است. 

چنان که آمار رسمی نشان می دهد وضع اقتصادی ایرانیان در دهه اخیر ۱۵ درصد بدتر شده، یعنی مجموع کالاها و خدماتی که هر خانوار به طور متوسط مصرف کرده پایین آمده است؛ اما این ضربه به رفاه خانوار برای همه یکسان نبوده است.

بنا به آمار بانک مرکزی ایران در حالی که بین سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ متوسط بودجه خانوار به قیمت ثابت (با در نظر گرفتن تورم) در عموم استان های ایران پایین آمده، متوسط بودجه خانوار شهری در تهران بالا رفته است.

خراسان جنوبی و قم تنها استان هایی هستند که در کنار تهران بودجه خانوار در آنها افزایش داشته است (با توجه به تاسیس استان البرز پس از سال ۱۳۸۵، این استان در محاسبات در نظر گرفته نشده.)

اگر قیمت ها را معادل سال ۱۳۹۵ در نظر بگیریم، هر خانوار تهرانی در سال ۱۳۸۵ بودجه ماهانه ای معادل ۴ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان داشت. این بودجه متوسط در سال ۱۳۹۵ به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. 

اما متوسط بودجه خانوار در سایر استان های ایران، که در سال ۱۳۸۵ ماهی ۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان بود، در سال ۱۳۹۵ تا ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان پایین آمد

به این ترتیب اختلاف بودجه خانوار که در سال ۱۳۸۵ بین تهران و استان های دیگر ۴۵ درصد بود، در سال ۱۳۹۵ به ۸۷ درصد رسید. (اگر سال ۱۳۸۶ را با سال ۱۳۹۵ مقایسه کنیم متوسط بودجه خانوار در همه استان ها پایین آمده است، البته همچنان شکاف بین تهران و دیگر استان ها زیاد شده است.)


یک شکاف دوبرابری


loading...
 • یک شکاف دوبرابری


  اختلاف بودجه خانوار که در سال ۱۳۸۵ بین تهران و استان‌های دیگر ۴۵ درصد بود، در سال ۱۳۹۵ به ۸۷ درصد رسید؛ شکاف بین تهران و دیگر استان‌ها زیاد شده است.
 • یک شکاف دوبرابری


  اختلاف بودجه خانوار که در سال ۱۳۸۵ بین تهران و استان‌های دیگر ۴۵ درصد بود، در سال ۱۳۹۵ به ۸۷ درصد رسید؛ شکاف بین تهران و دیگر استان‌ها زیاد شده است.
 • محسن رضایی: مذاکرات برای ما نتیجه‌ای نداشته است/ شکاف ما با غربی‌ها شکاف اعتقادی است


  اکنون تمامی دنیا و حتی آمریکا به اقتدار و ایستادگی جمهوری اسلامی اعتراف کرده‌اند.
 • شکاف نسل‌ها یا شکاف همشهری و مردم؟!


  به دنبال انتشار تصاویری از دختر جوانی که خود را در یکی از شبکه‌های مجازی به نمایش گذارده بود، سیل تبلیغات مظلوم‌نمایی از جبهه متحد ضدانقلاب و رسانه‌های زنجیره‌ای داخلی و شبکه‌های خارجی و. به راه افتاد و در این میان روزنامه همشهری متاسفانه بازهم از کی
 • افزایش دوبرابری چندقلوزایی


  سلامت نیوز:مادر نوزاد کودک فرزند زایمان بارداریآمارهای اداره ثبت احوال استان تهران جزئیاتی در مورد موالید ثبت شده در استان تهران را نشان می دهد که در آن می توان به موارد مختلفی از جمله اسامی پرکاربرد، میزان موالید دختران و پسران و... اشاره کرد. ب
 • افزایش دوبرابری قیمت کیوی


  رئیس­ اتحادیه بارفروشان از افزایش دو برابری قیمت کیوی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل صادرات بی رویه این میوه خبر داد.
 • افزایش دوبرابری حجم و ارزش معاملات آتی سکه


  حجم معاملات آتی سکه طی هفته گذشته در بورس کالای ایران با افزایش حدودا دو برابری به ۴۷ هزار و ۶۱۵ قرارداد و ارزش آن نیز به ۶ هزار و ۵۴۳ میلیارد ریال رسید.
 • افزایش دوبرابری وام ودیعه مسکن دانشجویان


 • توزیع دوبرابری سوخت در جایگاه‌های تهران


  سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ضمن اعلام شرایط عادی در جایگاه‌های سوخت، تصریح کرد: از زمان وقوع زلزله تاکنون توزیع سوخت در تهران دوبرابر شرایط عادی بوده است.
 • 30 آذر آخرین مهلت بخشودگی دوبرابری جریمه‌ها


 • ابتلای دوبرابری سیگاری ها به سرطان کلیه


  متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با تاکید بر تشخیص به موقع سرطان کلیه برای موفقیت در درمان گفت: افراد سیگاری دو برابر بیشتر از دیگران به سرطان کلیه مبتلا می شوند.
 • ابتلای دوبرابری سیگاری ها به سرطان کلیه


  سلامت نیوز: متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با تاکید بر تشخیص به موقع سرطان کلیه برای موفقیت در درمان گفت: افراد سیگاری دو برابر بیشتر از دیگران به سرطان کلیه مبتلا می شوند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، دکتر سید هادی مولانا اظهار کرد: یکی از
 • فاصله دوبرابری بین ظرفیت شبکه‌های ارتباطی و زمان پیک


  وزیر ارتباطات گفت: بین ظرفیت شبکه‌های ارتباطی و زمان پیک در مازندران دو برابر فاصله وجود دارد که از نظر ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی این امر هزینه‌بر است.
 • افزایش دوبرابری ابتلا به سرطان کبد در کشورهای پیشرفته


  سلامت نیوز:طبق نتایج یک تحقیق جدید، موارد ابتلا به سرطان کبد در کشورهای پیشرفته در طول ۲۵ سال گذشته دو برابر شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محققان دانشگاه تورنتو کانادا دلیل افزایش شمار موارد ابتلا به سرطان کبد را ناشی از تداوم اپیدمی
 • جزئیات اجرای طرح بخشودگی دوبرابری جرایم رانندگی


  اجرای طرح بخشودگی دوبرابری جرایم،مرگ روزانه 43 ایرانی در تصادفات، برخورد با سرعت در شهرها و توقیف خودروهای حادثه ساز مهمترین بخش های گفت و گوی میزان با رئیس پلیس راهور است.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

تبلیغات

آسیاتک حمایت