آسیاتل

بازدید: 51

علت توزیع نشدن کانکس ها میان زلزله زدگان/ کدام خانواده ها در اولویت هستند؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 867416
تعداد زیادی از کانکس های اهدایی مردم به زلزله زدگان هنوز میان آنها توزیع نشده است، موضوعی که معاون استاندار کرمانشاه در مورد آن توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بارش شدید باران از شب گذشته در شهرهای مختلف مناطق زلزله زده آغاز شده است و دمای هوا در این مناطق به شدت کاهش یافته است.

علی رغم امداد رسانی دستگاه های حمایتی از زلزله زدگان، هنوز تعداد بسیاری از خانواده ها، در چادرهایی زندگی می کنند که هیچ گونه عایقی در برابر نفوذ باران ندارد.

برخی از خانواده ها با وجود فرزند معلول و یا زن باردار و دیگر شرایط اضطراری، هنوز کانکس دریافت نکرده اند و با سرمای سخت این روزها، دست و پنجه نرم می کنند.

در مناطق مختلف زلزله زده استان کرمانشاه از جمله شهر سرپل ذهاب، کانکس های اهدایی از سوی گروه های مردمی و ورزشکاران موجود است و مسئولان با دلایل مختلف از واگذاری آن به مردم بی پناه زلزله زده خودداری می کنند.

یکی از افرادی که هم اکنون با خانواده خود، درون یک کانکس زندگی می کند و امانتدار حدود ۲۰ کانکس از سوی گروه هایی چون ورزشکاران، است می گوید: به ما گفته اند که این کانکس ها باید به فلان منطقه فرستاده شود و تا موعد آن باید در این مجموعه باقی بماند.

او که می خواهد حرف هایش بدون قید نام منتشر شود اینطور ادامه می دهد: گروهی که کانکس های فوق را به زلزله زدگان اهدا کرده است، در هیچ کجا قید نکرده است که باید کانکس ها را به آدم های فلان منطقه تحویل دهید.

در حال حاضر بسیاری از مردم زلزله زده زیر باران مانده اند و هیچ سرپناهی ندارند اما کانکس های اینجا بلا استفاده باقی مانده است و بهتر است بگوییم که احتکار شده است.

علت توزیع نشدن کانکس ها میان زلزله زدگان/ کدام خانواده ها در اولویت هستند؟

برای جویا شدن علت واگذار نشدن کانکس ها با معاون استاندار کرمانشاه تماس به گفتگو پرداختیم. مجتبی نیک کردار معاون عمرانی استاندار کرمانشاه در گفتگو با حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در حال حاضر یک گردشْ کاری با مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تشکیل شده است که اولویت تحویل کانکس به زلزله زدگان استان کرمانشاه را مشخص کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس این گزارش، روستائیان، زنان سرپرست خانوار و  خانواده های دارای فرزند معلول و پس از آن خانواده هایی که منزل مسکونی شان در زلزله اخیر تخریب شده است در اولویت دریافت کانکس قرار دارند.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه تصریح کرد: هم اکنون توزیع کانکس میان اولویت های تعیین شده، آغاز شده است اما، به دلایلی با کندی پیش می رود و در نهایت اسکان موقت زلزله زدگان در کانکس، ظرف ۵ تا ۶ هفته آینده به اتمام می رسد.

نیک کردار خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی که در مناطق زلزله زده در روستاهای استان کرمانشاه حاکم است و همچنین واقع شدن آن ها در نقاط کوهستانی، روستائیان جزء اولویت های دریافت کانکس هستند.

وی یادآور شد: کار تفکیک و شناسایی خانواده هایی که منزل آن ها در زلزله تخریب شده است، آغاز شده و این روند تا پایان شناسایی با دقت ادامه دارد.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه تاکید کرد: در حال حاضر آمار دقیقی از خانواده هایی که واحدهای مسکونی آن ها به کلی تخریب شده است ندارم اما پیش بینی می کنیم حدود ۳۰۰۰ خانواده با این شرایط باشند که به تدریج کانکس مورد نیاز به آن ها واگذار می شود.

زندگی در سرمای سخت این روزها در کرمانشاه، زیر چادری که هیچ گونه عایقی ندارد، درد و رنج از دست دادن عزیزان و آوار شدن خانه های زلزله زدگان را صد چندان کرده است و مسئولان باید چاره اساسی بیندیشند.

نیک کردار اظهار کرد: متأسفم که همشهریانم در شرایط فعلی و با وجود بارندگی باید در چادر زندگی کنند اما ببخشید که نمی توانم به زلزله بگویم که چرا روز بیست و یکم آبان ماه را که هوا سرد است را برای آمدن انتخاب کرد و در فصل تابستان که باران نمی بارد نیامده است.

وی تصریح کرد: بر اساس کارشناسی صورت گرفته توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تخریب واحد های مسکونی نیازمند تعمیر که در جریان وقوع زلزله آسیب دیده اند به میزانی بوده است که با انجام یک تعمیر سطحی برای سکونت مجدد خانواده ها مشکلی وجود نخواهد داشت.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: هزینه تعمیر واحد های مسکونی زلزله زدگان، توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به آن ها پرداخت خواهد شد و خانواده ها به تدریج منازل فوق را تعمیر و در آن مستقر می شوند.

جالب است بدانید به دلیل کمبود فضا جهت اسکان و برپایی چادر برای استقرار برخی از خانواده ها از فضای بین دو بلوار استفاده شده است و علاوه بر خطرات احتمالی زندگی بین دو خیابان، هم اکنون وضعیت این خانواده ها نیز بسیار دردناک و تأسف بار است.

نیک کردار در تشریح این مطلب که بسیاری از خانواده های زلزله زده در میان بلوارهای شهر سرپل ذهاب چادر زده اند تاکید کرد: چه کار کنم! باران سرپل ذهاب نسبت به روستاهای زلزله زده گرمسیر بیشتر است و تا شناسایی خانواده ها با اولویت های تعیین شده و تحویل کانکس به آن ها به اتمام نرسد، نمی توان به خانواده های فوق کانکس واگذار کرد.

وی ادامه داد: همه امکاناتی را که در اختیار داریم بسیج کرده ایم تا مردم زلزله زده استان کرمانشاه را از شرایط فوق نجات دهیم و کانکس ها به تدریج به اولویت های مشخص شده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تحویل خانواده ها می شود.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه تصریح کرد: واگذاری کانکس ها به ترتیب اولویتی که تعیین شده است، با معرفی جامعه هدف از سوی نهادهای ذیربط همچون کمیته امداد امام خمینی «ره» ، سازمان بهزیستی، فرمانداری و سایر دستگاه های مسئول صورت می گیرد.

انتهای پیام/

اخرین وضعیت توزیع کانکس میان زلزله زدگان

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته‌ایم| لزوم آموزش‌های خودمراقبتی کودکان و نوجوانان+ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر|

ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته‌ایم| لزوم آموزش‌های خودمراقبتی کودکان و نوجوانان+ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر| "احمد تن تن" کیست؟

گزارش «الجزیره» درباره عزم ایران و چین برای عبور از تحریم‌

گزارش «الجزیره» درباره عزم ایران و چین برای عبور از تحریم‌

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

تبلیغات

آسیاتک حمایت