آسیاتل

بازدید: 64

بیانیه پایانی نشست «ائتلاف اسلامی» در ریاض با غیاب قطر ایران، سوریه و عراق

منبع : انتخاب کد خبر: 835332
وزرای دفاع کشورهای عضو به اصطلاح "ائتلاف اسلامی" با انتشار بیانیه پایانی نشست اخیر خود در ریاض، بر سر راهکارهای "مبارزه با تروریسم" توافق کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزرای دفاع کشورهای عضو به اصطلاح "ائتلاف اسلامی" با انتشار بیانیه پایانی نشست اخیر خود در ریاض، بر سر راهکارهای "مبارزه با تروریسم" توافق کردند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه رای الیوم، عبدالله الصالح، دبیرکل این ائتلاف که با تلاش های عربستان ایجاد شده اظهار داشت: وزرای دفاع بر عزم خود برای هماهنگ سازی تلاش ها برای مبارزه با تروریسم از طریق یک کار گروه جهت مقابله با کسانی که به افراط گرایی و طائفه گرایی دامن می زنند، تاکید کردند.

به گفته الصالح، وزرای دفاع ائتلاف مذکور راهکارهای مبارزه جامع با تروریسم در ابعاد عقیدتی، رسانه ای، مالی و نظامی را تصویب کردند.

طبق اظهارات عبدالله الصالح، اعضای این ائتلاف با اشاره به "نخ نما بودن تفکرات افراطی و گرایش های مختلف آن"، بر لزوم مقابله با گسترش این تفکرات و تاثیر آنها بر اشخاص و جوامع از طریق معرفی ارزش های اسلام میانه رو و پتانسیل های آن برای همزیستی مسالمت آمیز با دیگران تاکید کردند.

این ائتلاف روز یکشنبه در ریاض اولین نشست خود را پس از دو سال از اعلام تاسیسش به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و حضور مقاماتی از کشورهای عضو برگزار کرد.

بن سلمان در این نشست اعلام کرد که فعالیت های ائتلاف جدید بر هماهنگی های اطلاعاتی، مالی، نظامی و سیاسی متمرکز خواهد بود.

ولیعهد عربستان گفت: تروریسم در سال های گذشته در تمامی کشورهای ما فعالیت داشته و بیشتر این گروه ها در حالی در برخی کشورها فعالیت هایی داشتند که هیچ گونه هماهنگی جدی، قدرتمند و خوبی میان کشورهای اسلامی در این زمینه وجود نداشت اما امروز این مساله با تشکیل ائتلاف پایان یافت.

این ائتلاف که در دسامبر ۲۰۱۵ به پیشنهاد ولیعهد جوان عربستان تشکیل شد شامل ۴۱ کشور اسلامی از جمله قطر بود اما قطر ایران، سوریه و عراق در این نشست شرکت نکردند.

لیست کشورهای شرکت کننده در نشست روز یکشنبه که از سوی خبرگزاری رسمی عربستان (واس) منتشر شد، شامل قطر بود اما برگزارکنندگان نشست تاکید کردند که دوحه نماینده ای در این نشست نداشت.

هنوز هیچ توضیحی درباره علت غیبت قطر در این نشست از سوی دو طرف ریاض و دوحه ارائه نشده است.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت