آسیاتل

بازدید: 57

علت سوراخ قلب نوزادان، تاثیر ژنتیک

منبع : نی نی بان کد خبر: 823550
سوراخ دهلیزی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی در نوزادان است که برای بعضی از آنها حسابی دردسر‌ساز می‌شود.
سوراخ دهلیزی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی در نوزادان است که برای بعضی از آنها حسابی دردسر‌ساز می‌شود. در گزارش پیشین درباره دلایل تولد نوزادان با سوراخ دهلیزی و علائم و زمینه‌های آن برایتان نوشتیم. حالا در قسمت دوم گزارش سوراخ دهلیزی قلب در نوزادان، با دکتر فریدون آشنایی، فوق تخصص قلب نوزادان، درباره انواع سوراخ‌های بین دهلیزی، تشخیص و درمان آنها گفتگو کردیم.
 
دکتر آشنایی درباره انواع سوراخ‌های بین دهلیزی در قلب نوزادان می‌گوید: «سوراخ‌های بین دهلیزی سه نوع هستند و شایع‌ترین آنها این‌گونه است که سوراخ بین دهلیزی دقیقا در وسط دیواره بین دهلیزی قرار داشته باشد. به این حالت، سوراخ بین دهلیزی ثانویه می‌گویند که خوشبخانه بهترین فرم این نوع بیماری قلبی است چون تعدادی از این‌نوع سوراخ‌ها در صورتی که اندازه‌شان کوچک باشد، ممکن است خود‌به خود بسته شوند. نوع دیگری از این سوراخ‌های قلبی، سوراخ بین دهلیزی اولیه است که محل آن به سمت نوک قلب است و معمولا خود به خود بسته نمی‌شود. سوراخ بین دهلیزی به سمت پایه قلب، نوع دیگری از این سوراخ‌ها که این‌ها هم خود به خود بسته نمی‌شوند.»
 
دکتر آشنایی با بیان اینکه سوراخ‌های دهلیزی را نمی‌توان به راحتی در دوران غربالگری جنینی تشخیص داد، می‌گوید: «علت این که نمی‌توان سوراخ دهلیزی قلب را در نوزادان تشخیص داد این است که همه جنین‌ها به‌طور طبیعی در دوران جنینی یک سوراخ بین دهلیزی کوچک دارند. پس وقتی برای جنین اکوی قلب انجام می‌شود می‌توانیم این سوراخ‌ها را ببینیم اما ‌این سوراخ بین دهلیزی با بیشتر شدن سن جنین در انتهای بارداری و در زمان تولد بسته می‌شود. بنابر‌این با اینکه در اکوی قلب جنین سوراخ بین دهلیزی دیده می‌شود، اما مشخص نیست که طبیعی است یا غیر‌طبیعی. به همین دلیل این اختلال معمولا بعد از تولد تشخیص داده می‌شود. البته در صورتی که سوراخ بین دهلیزی از نوع اولیه باشد می‌توان آن را تشخیص داد اما سوراخ بین دهلیزی ثانویه را نمی‌شود تشخیص داد.»

 خوب است بدانید نوزاد ممکن است تنها سوراخ بین دهلیزی قلب داشته باشد و یا همراه با این اختلال به بیماری‌های قلبی مادرزادی دیگر هم دچار باشد. به همین دکتر آشنایی درباره روش‌های درمان این سوراخ‌ها می‌گوید: «سوراخ‌دهلیزی قلب با اکوی قلب تشخیص داده می‌شود. اگر سوراخ بین دهلیزی کوچک و از نوع ثانویه باشد، معمولا نوزادان را فقط تحت‌نظر می‌گیریم چون بیشتر این سوراخ‌ها خود به خود بسته می‌شوند. اما اگر سوراخ بین دهلیزی از نوع اولیه و یا اندازه‌اش بزرگ یا متوسط باشد، معمولا بسته نمی‌شود. سوراخ‌دهلیزی ثانویه از طریق آنژیوگرافی (گذاشتن فنر) و یا جراحی بسته می‌شوند.»
همچنین بر اساس اینکه اندازه سوراخ دهلیزی قلب چقدر است و در کجای دیواره دهلیزی قلب قرار دارد، متخصصان تصمیم می‌گیرند که عمل آنژیوگرافی برای نوزاد مناسب‌تر است یا عمل جراحی قلب.
 
دکتر آشنایی با اشاره به بهبود نوزاد بعد از روش‌های درمان توضیح می‌دهد: «معمولا وقتی سوراخ دهلیزی قلب در نوزادان از طریق عمل جراحی یا آنژیوگرافی بسته می‌شود، بیشتر آنها برای همیشه بهبود پیدا می‌کنند.‏ تعداد زیادی از این بچه‌ها به دارو نیاز ندارند اما بعضی از آنها که سوراخ بین دهلیزی‌شان بزرگ شده بید دارو مصرف کنند. باید بدانید بچه‌هایی که سوراخ بین دهلیزی بزرگ دارند، مستعد سرماخوردگی‌های مکرر هستند. بنابر‌این‌متخصصان به پدر و مادر‌ها توصیه می‌کنند که بچه‌های مبتلا به این اختلال قلبی بعد از 6 ماهگی، هر سال یک‌بار واکسن آنفلوآنزا بزند.»
 
عوامل ژنتیکی تا حدی در بروز سوراخ بین دهلیزی قلب در نوزادان تأثیر دارند و تعدادی از این بچه‌ها هم سابقه خانوادگی بیماری قلبی مادرزادی دارند. اما گاهی ممکن است بیماری قلبی مادرزادی و یا سوراخ بین دهلیزی برای اولین‌بار در یک خانواده مشاهده شود که می‌تواند به دلیل جهش ژنتیکی باشد.
 
این فوق تخصص قلب نوزادان، با اشاره به روش‌های پیشگیری از این اختلالات قلبی،‌ درباره آنها توضیح می‌دهد: «تنها عاملی که تا حدودی از سوراخ بین دهلیزی در نوزادان جلگیری می‌کند، این است که ازدواج فامیلی انجام نشود. در موارد ازدواج فامیلی، شیوع سوراخ بین دهلیزی بیشتر است. بیشتر این بچه‌ها از نظر تغذیه و روش زندگی مشکل ندارند اما مشکل عمده آنها سرماخوردگی‌های مکرر است و امکان دارد افزایش وزنشان مناسب نباشد. هیچ منعی برای فعالیت‌های بدنی و ورزش ندارند و تغذیه‌شان مانند نوزادان و شیرخواران دیگر هست. اما غذا‌هایی که می‌خورند نباید زیاد شور باشد.»

loading...
 • علت سوراخ قلب نوزادان، تاثیر ژنتیک


  سوراخ دهلیزی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی در نوزادان است که برای بعضی از آنها حسابی دردسر‌ساز می‌شود.
 • علت معلولیت نوزادان، تاثیر ژنتیک


  بیش از 50 درصد معلولیت‌های مادرزادی از جمله ناشنوایی و نابینایی عامل ژنتیک دارد.
 • تاثیر ژنتیک والدین، خطر برای نوزادان


  پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات جدید خود دریافتند که عوامل ژنتیک و فشارهای روحی و روانی در کنار یکدیگر نوزادان را در معرض ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی قرار می دهد.
 • علت سوراخ قلب در نوزادان


  سعی کنید در صورت اقدام برای بارداری از تغذیه کاملا سالم استفاده کنید.
 • سوراخ بین دهلیز قلب، در نوزادان


  قلب دارای 4 حفره است، دو حفره بالایی که دهلیز راست و چپ هستند و دو حفره پایینی که به آنها بطن‌های چپ و راست می‌گویند.
 • سوراخ بین دو دهلیز در نوزادان


  پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران دستگاهی برای درمان نقص مادرزادی سوراخ بین دهلیزی ارائه دادند که استفاده از این روش بیماران را از انجام اعمال جراحی برای درمان این نقص بی‌نیاز می‌کند.
 • سوراخ قلب در نوزادان، علائم و درمان آن


  زمانیکه والدین متوجه وجود سوراخ قلب نوزاد خود می‌شوند، به شدت دچار نگرانی می‌شوند .
 • بیماری های مادرزادی نوزادان، سوراخ بین بطنی قلب


  VSD عبارت است از وجود یک سوراخ در دیواره دو حفره پایین قلب موسوم به بطنها، در اثر این نقص خون بطن چپ که قبلا از اکسیژن اشباع شده است به بطن راست رفته ومجدداً به ریه فرستاده می شود.
 • سوراخ کردن گوش نوزادان، بدون ریسک است؟


  سوراخ کردن گوش معمولا استریل نیست بنابر‌این ممکن است هپاتیت را از این طریق انتقال دهد.
 • سوراخ شدن کیسه آب جنین، تاثیر استراحت


  خواهر من هفته ۳۴ بارداری هستش کیسه آبش سوراخ شده دکتر گفته استراحت کنه شاید با مصرف مایعات خوب بشه مشکلی براش پیش نمیاد؟
 • رشد قد در کودکان، تاثیر ژنتیک


  چه غذا و یا ورزش هایی مناسبه سن 14 ماهگی هست که کوتاه قد نشه؟
 • علت معلولیت نوزادان، ناشی از ژنتیک است؟


  مشاوره ژنتیک می تواند در پیشگیری از معلولیت، ارتقای سطح سلامت جسم و روان جامعه از طریق کاهش تولد نوزاد معلول بسیار موثر باشد.
 • باهوش شدن جنین، تاثیر ژنتیک است؟


  اگرچه ژنتیک بیشترین تاثیر ممکن را در زمینه هوش فرزند شما می‌تواند داشته باشد اما از عوامل مهم و تاثیرگذار دیگری همچون تغذیه مادر در دوران بارداری نمی‌توان چشم پوشی کرد.
 • اندازه دور سر نوزاد، تاثیر ژنتیک


  دورسر نوزادم در تولد ۳۵ و در حال حاضر ۴۲ است. سر بزرگ ارثی هم در خانواده داشتیم.
 • تاثیر ژنتیک در ایجاد سرطان‌ها


  قائم مقام حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهوازاز بی تاثیر بودن ۹۰ تا ۹۵ درصد عوامل ژنتیکی در ایجاد سرطان‌ها خبر داد.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

گزارش مأمور سابق «اف‌بی‌آی» از سردار سلیمانی

گزارش مأمور سابق «اف‌بی‌آی» از سردار سلیمانی

تبلیغات

آسیاتک حمایت