آسیاتک

بازدید: 29

بیماری سپسیس در نوزادان، نشانه چیست؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 823538
سپسیس در بچه‌های بالای 3 ماه بسیار شیوع دارد.
 سپسیس در بچه‌های بالای 3 ماه بسیار شیوع دارد.  دکتر درخشان‌فر درباره تب سپسیس و علت‌های آن می‌گوید: ما در پزشکی اصطلاحی به نام FUO داریم که به تبی می‌گویند که به 38 درجه و بالاتر می‌رسد و بیش از 14 روز طول می‌کشد. علت این تب‌ها معمولا در شرح حال کودکان بیمار، معاینات بالینی و آزمایشات آنها پیدا نمی‌شود. اماشایع‌ترین علت FUO در بچه‌ها بیماری‌های عفونی، بیماری‌های روماتولوژی و بدخیمی‌ها هستند. از عفونت‌هایی که می‌توانند به صورت FUO ظاهر شوند، بیماری‌هایی مانند بروسلّوز، سایتومگال ویروس و انواع هپاتیت‌ها هستند.
 
بیماری‌هایی هم وجود دارند که ممکن است فقط با تب خود را نشان دهند و دکتر درخشان‌فر درباره آنها توضیح می‌دهد: مانند آرتریت روماتوئید جوانان، بیماری‌لوپوس،‌تب روماتیسمی و بیماری کاوازاکی. در بچه‌های کمتر از 5 سال هر بچه‌ای که بی‌علت تب کند و یک یا دو علامت بیماری کاوازاکی را نشان دهد، برای او اکوی قلب انجام می‌دهیم. 10 درصد از تب‌هایی که علتی برای‌شان پیدا نمی‌شود بدخیم هستند و تب‌هایی که به صورت FUO در بچه‌ها ظاهر می‌شود شامل بیماری‌های لنفومای هوچکین،‌لنفومای غیر هوچکین، انواع لوسمی‌، سارکوم یووینگ و نوروبلاستوما هستند.

اگر علت تب شناسایی نشد، آزمایش‌هایی از کودک می‌گیرند که شامل آزمایش شمارش کامل سلول‌های خونی،‌تعداد پلاکت، آنزیم‌های کبدی، آزمایش ادرار،‌کشت ادرار، کشت خون، رادیوگرافی قفسه سینه و تعدادی تست‌های روماتولوژی مانند فاکتور روماتوئید و کمپلمان می‌شود.
در 25 درصد از موارد در تب بچه‌ها حتی بعد از بررسی‌های دقیق علتی برای بیماری پیدا نمی‌شود و بچه خود به خود خوب بهبود پیدا می‌کند.
 
دکتر درخشان‌فر با بیان اینکه اگر تشخیص سپسیس قطعی و کشت خون هم مثبت شود، باید برای بچه‌ها آنتی‌بیوتیک وسیع‌الطیف تجویز شود، می‌گوید: این آنتی‌بیوتیک‌ها برای سنین مختلف متفاوت است. معمولا برای کودکان تا 3 ماهگی آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آمپی‌سیلین و جنتامایسین، آمپی‌سیلین یا سفوتاکسین تجویز می‌کنیم. از سنین 3 ماه به بالا معمولا سفتریاکسون و اگر کودک خیلی بدحال باشد برایش سفتریاکسون و ونکومایسین تجویز می‌کنیم.
 
کودکان مبتلا به سپسیس باید حداقل 10 روز در بیمارستانبستری شوند و آنتی‌بیوتیک به آنها تزریق شود مخصوصا بچه‌هایی که سن‌شان پایین است.
خوب است بدانید همه بچه‌ها ممکن است به هر طریقی دچار سپسیس شوند و این بیماری در همه فصل‌ها شایع است.

loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

کره شمالی گزارش‌ها درباره وجود تاسیسات هسته‌ای مخفی را تکذیب کرد

کره شمالی گزارش‌ها درباره وجود تاسیسات هسته‌ای مخفی را تکذیب کرد

تبلیغات

آسیاتک حمایت