آسیاتل

بازدید: 48

رایزنی مسئولان حج ایران و ترکیه درخصوص تحولات منطقه

منبع : صدا و سیما کد خبر: 822836
مسئولان حج ایران و ترکیه با اشاره به پیروزی‌های اخیر رزمندگان مسلمان در جبهه‌های نبرد با تروریست‌ها در سوریه، عراق و لبنان تاکید کردند: جنایات گروهک‌های تکفیری هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، آقایان اکرم کلش رئیس شورای دینی و سلیم ارگون معاون و مسئول امور حج و زیارت سازمان دیانت ترکیه که به ایران سفرکرده اند امروز با حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکرنماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که چند تن از معاونان بعثه مقام معظم رهبری حضورداشتند دوطرف با ابراز خرسندی از پیروزی جبهه مقاومت برگروهک داعش درسوریه، عراق و لبنان بر ضرورت همفکری علما و اندیشمندان ایران و ترکیه در خصوص مسایل مهم منطقه تاکید کردند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دراین دیدار با برشمردن جنایات وحشیانه گروهک داعش اظهار داشت: تروریست های تکفیری به نام دین لطمه بزرگی به اسلام وارد کردند که تا سال ها در ذهن مردم دنیا باقی خواهد ماند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به اینکه ایران و ترکیه بعنوان دو کشور بزرگ و تاثیرگذارمی توانند نقش جدی تری را در منطقه ایفاء کنند، ابراز امیدواری کرد که درعراق، سوریه و لبنان صلح پایدار بوجود آید.

وی تاکید کرد: ایران، ترکیه، سوریه، عراق، لبنان و برخی کشور های دیگر خاورمیانه درکنار هم و با اتحاد یکدیگر می توانند در برابر توطئه های آمریکا موفق عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با حائز اهمیت خواندن روابط علمی و دینی بین دو کشورگفت: در حوزه مسایل دینی و نیزموضوع های حج دو طرف می توانند ارتباطات خود را جدی تر دنبال کنند.

وی افزود: اسلام دینی عقلانی، رحمانی و تمدن ساز است و همکاری اندیشمندان دو کشور در اصلاح ذهنیت غرب از اسلام بسیار موثر خواهد بود.

در این دیدار آقای اکرم کلش رئیس شورای دینی ترکیه نیز با اشاره به اینکه دنیای اسلام یکی از سخت ترین دوره های خود را تجربه می کند، گفت: دشمنان اسلام با آموزش های غلط و سوء استفاده از بچه های مسلمان جنایت هایی را مرتکب شدند که هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

وی از داعش به عنوان یک گروه جنایتکار نام برد و افزود: حال که دشمنان کارشان دراین منطقه تمام شده درمقابل چشمانمان، این بچه ها را ازمنطقه درگیری به نقاط دیگر منتقل می کنند و این دلیل واضحی است که دشمنان می خواهند مسلمانان با هم درگیرشوند.

وی با ابراز تاسف از اینکه در درون جامعه اسلامی کسانی بدنبال ایجاد درگیری هستند، تصریح کرد: دانشمندان و علمای بزرگ در حل اختلافات و کاهش درگیری ها بین مسلمانان باید پیشرو باشند.

اکرم کلش همچنین از تلاش های نماینده، ولی فقیه درامور حج و زیارت برای حضور ایرانیان در حج امسال تقدیر کرد و گفت: حج برای همه مسلمانان است و اگر زائران ایرانی درحج حضورنمی یافتند یک بخش بزرگ از جامعه اسلامی در حج نبود و آن حج ناقص می ماند.

این دیدار با سخنان آقای سلیم ارگون معاون و مسئول امور حج و زیارت سازمان دیانت ترکیه در باره نقش مهم علما در حل و فصل بحران ها ادامه یافت.

وی با بیان اینکه درجهان امروز نقش عالمان دینی روز بروز درحال افزایش است، اظهار داشت: ما بعنوان علمای شیعه و سنی باید به دنیا اعلام کنیم که درکنار هم و دوست یکدیگر هستیم و از هم جدا نخواهیم شد.

سلیم ارگون ­افزود: علمای دو طرف باید با همفکری و شناخت بیشتراز یکدیگربرای خنثی کردن توطئه نیرو های شر که هدف شان ایجاد درگیری بین شیعه و سنی است هرچه بیشتر تلاش کنند.

در پایان این دیدار نماینده ولی فقیه نیز راه انداختن بحث شیعه و سنی را توطئه دشمن ذکر کرد و گفت: سردمداران آمریکا با ایجاد داعش بیشترین آسیب را به اهل سنت در عراق و سوریه وارد کردند و درخیابان های ترکیه با انفجار بمب اهل سنت را به خاک و خون کشید، از طرف دیگر، مگر فلسطینی ها شیعه هستند که آن ها را به کام مرگ می فرستند و یا یمنی ها مگر شیعه هستند که آن ها را محاصره کرده و کودکان از وبا و گرسنگی می میرند.

سرپرست حجاج ایرانی با تاکید براینکه روابط دوستانه و خوبی در امور دینی بین علمای ایرانی و ترکیه ای وجود دارد، افزود: این فرصت خوبی است که اندیشمندان دو کشور برای معرفی اسلام حقیقی، رحمانی و عقلانی و بهره گیری معنوی و درست از کنگره عظیم حج تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه دو کشور ظرفیت های بزرگی دارند که می توانند برای همکاری های مشترک استفاده کنند، اظهار داشت: ما می خواهیم اسلامی را به دنیا معرفی کنیم که بتواند دنیا را اداره کند و برای مردم جهان پیام داشته باشد که این نیاز به همکاری و همفکری دارد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

تبلیغات

آسیاتک حمایت