آسیاتل

بازدید: 40

ترازوی ناعادلانه دلار/ پول جهانی نباید در استیلای یک کشور قرار گیرد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 822125
یک کارشناس امور اقتصادی گفت: پول جهانی نباید در استیلای یک کشور قرار گیرد و دلار معیار خوبی برای ارزیابی دیگر پول ها نیست.

حسین ترازوی ناعادلانه دلار/ پول جهانی نباید در استیلای یک کشور قرار گیردباهر کارشناس امور اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص بررسی مشکلاتی که از قدرت دلار برای ایران ایجاد شده، اظهار کرد: بسیاری از کشور ها بدون دلار تجارت خود را دنبال می کنند و در نتیجه با مشکلاتی که مربوط به دلار و سوئیفت است رو به رو نمی شوند.

این کارشناس ارشد امور اقتصادی گفت: اقتصاددان های زمان انقلاب به طور مکرر اعلام می کردند که روزی آمریکا به واسطه پول خود، ما را گرفتار می سازد و پیش از وقوع چنین رخدادی باید چاره ای برای مقابله با آن و کنترل قدرت نفوذ این پول در ایران اندیشید.

باهر، با تاکید بر الزام کاهش آقایی دلار گفت: منشور حقوق بشر متکی به نظر شخصی نیست بلکه  فرهیختگان جهانی در تدوین آن کوشش کرده اند و پول جهانی هم همانند منشور حقوق بشر باید از سلطه ی یک یا چند کشور خارج و از قیاس معتبری، ارزش پذیر شود.

باهری یادآورشد: کشور هایی همچون انگلستان برای پول خود ارزش قائل اند و ایران باید از اینگونه کشور ها الگو برداری کند و روابط خود را با آمریکا قطع نکند و به طور کنترل شده با این قاره ارتباط برقرار کند.

وی معتقد است، بی ارزش شمردن پول ملی کشورمان ریشه در فرهنگ دارد و سهم اقتصاد از این قضیه محدود است لذا ایران باید حدود ارتباط با آمریکا را همچون کشور هایی از جمله اسکاتلند و سوئد حفظ کند زیرا این کشور ها توسعه یافته هستند.

به گفته باهر، با اجرای سیاست هایی مبنی بر کاهش آقایی دلار باید تولید کشور هم افزون شود و با کشورهایی که تجارت آنها بر دلار تکیه ای ندارد ارتباط تجاری بیشتری برقرار کنیم.

گفتنی است،  اکو در ابتدا با نام "آر سی دی" فعالیت خود را آغاز کرد و سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در سال ۱۳۴۳ برای نخستین بار این سازمان را پایه ریزی کردند و پس از آن کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان هم به این اتحادیه پیوستند.

انتهای پیام/

الزام کاهش آقایی دلار

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

عادل فردوسی‌پور گزارشگر بازی جذاب امشب اروپا

عادل فردوسی‌پور گزارشگر بازی جذاب امشب اروپا

تبلیغات

آسیاتک حمایت