آسیاتک

بازدید: 121

ساخت نمونه داخلی خیمه‌های ژاپنی ویژه زلزله/ راه اندازی کمپین خرید خیمه‌های ۱۰۰ ساله با مشارکت هنرمندان

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 820286
خیمه‌های پازلی که برای نخستین بار از سوی ژاپنی‌ها طراحی شدند اکنون در ایران نیز تولید می‌شود و قرار است تعدادی از آن‌ها در اختیار زلزله زدگان قرار گیرد.


خیمهبه گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، بعد از زمین لرزه ۷.۳ ریشتری کرمانشاه، فیلمی در فضای مجازی دست به دست می شود که در آن قطعاتی شبیه به قطعات یک پازل در کنار هم چیده شده و تبدیل به یک خانه برای افراد بی سرپناه می شود.

طراحی اولیه این مدل که در اصطلاح به آن "خیمه" گفته می شود از سوی یک شرکت ژاپنی صورت گرفته است.
اکنون در سراسر دنیا از این این خیمه ها استفاده می شود، اما تاکنون نمونه ای از آن ها در کشور وارد و یا ساخته نشده است.

سامان حقیقت ثابت، مدیرعامل یک شرکت طراحی و تولید کاروان های مسافرتی است. او پس از زمین لرزه کرمانشاه اعلام کرده که شرکت او توان تولید این خیمه ها را دارد.

وی در فضای مجازی کمپینی برای کمک به مردم زلزله زده کرمانشاه به راه انداخته و در این کمپین تاکنون مردم ایران ۶۰ میلیون تومان برای تهیه خیمه ها کمک کرده اند.

حقیقت ثابت در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان از ساخت نمونه خیمه های ژاپنی در ایران خبر می دهد و می گوید: ما قادر هستیم خیمه های پازلی که نمونه اصلی آن را یک شرکت ژاپنی تولید می کند، در کشور بسازیم و پس از زمین لرزه کرمانشاه قرار شده در کمترین زمان ممکن این سازه ها در کشور تولید شود.

وی می افزاید: در کارگاه من کاروان های مسافرتی تولید می شود و بعد از زلزله به این فکر افتادم که می توانم نمونه داخلی خیمه ها را طراحی کنم.

این کار آفرین با اشاره به عمر بالای خیمه های پازلی طراحی شده می گوید: این خیمه ها عمر ۱۰۰ ساله داشته و به نوعی می توان از آن ها به عنوان خانه های دائمی استفاده کرد. این خیمه ها در هر اقلیمی مورد استفاده قرار می گیرند و در طرح اولیه آن، مساحت در نظر گرفته شده ۴۰ متر است.

حقیقت ثابت در خصوص هزینه ساخت هر خیمه می گوید: در برآورد های اولیه، قیمت هر خیمه ۵ تا ۷ میلیون تومان در نظر گرفته شده و باید به این موضوع توجه شود که اکنون قیمت کانکس هایی که به هیچ وجه همانند خیمه ها نبوده و علاوه بر ضایعات زیست محیطی برای مدت زمان کوتاهی قابلیت استفاده دارند مبلغی حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان است.

وی با بیان اینکه " خیمه های اولیه قابلیت تبدیل به خانه های دائمی را دارند" می گوید: در طراحی اولیه خیمه ها یک تکه هستند، اما می توان برای هر کدام از آنها، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، اتاق خواب و ... را طراحی کرد.

این کار آفرین با اشاره به درخواست دو هنرمند از وی برای ساخت خیمه پازلی می گوید: برای جمع آوری کمک های مردمی از طریق شبکه های مجازی اقدام کردم و پس از آن، کیوان کلهر و اشکان خطیلی دو هنرمند کشور نیز اعلام آمادگی کردند که در کمپین تهیه خیمه برای زلزله زدگان کمک کنند.

حقیقت ثابت در پاسخ به این پرسش که هر خیمه طی چند روز ساخته می شود؟، می گوید: در هر روز می توانیم یک خیمه بسازیم و با توجه به اینکه قطعات این خیمه ها جدا می شود، جا به جایی آن ها نیز آسان بوده و هر ۵۰ دستگاه خیمه در یک تریلی جا می شود.

انتهای پیام/

دانلود نرم افزار

نیازمندی های روز ایران

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

دیگران چه میخوانند

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه/ رئال مادرید صفر - گرمیو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ رئال مادرید صفر - گرمیو صفر

گزارش المانیتور درباره طرح کنگره آمریکا درباره ایران

گزارش المانیتور درباره طرح کنگره آمریکا درباره ایران

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت شهید مدافع حرم «حسن اکبری»

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت شهید مدافع حرم «حسن اکبری»

از گزارش موشکی

از گزارش موشکی "خانم سفیر" تا ایجاد اشتغال در کشور با گران شدن بنزین!!

گزارشی درباره منشا سلاح‌های داعش

گزارشی درباره منشا سلاح‌های داعش

بزم رزم در تمرین استقلال شفر (گزارش)

بزم رزم در تمرین استقلال شفر (گزارش)

بررسی خروجی‌ها و پیشنهادهای گزارش تهیه شده پیرامون حادثه پلاسکو

بررسی خروجی‌ها و پیشنهادهای گزارش تهیه شده پیرامون حادثه پلاسکو

گزارش نشریه هیل از توسل افراد به نام ترامپ برای خشونت‌ها و تعصبات نژادی

گزارش نشریه هیل از توسل افراد به نام ترامپ برای خشونت‌ها و تعصبات نژادی

مطالب جالب از سراسر وب

آسیاتک عینک ارزان