آسیاتک

بازدید: 21

پرخاشگری شدید کودک، مشکل اصلی کجاست؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 810411
پرخاشگری می‌تواند به علت بسیاری از مشکلات اساسی در کودکان پدیدار شود. پرخاشگری مساله‌ای چند جانبه است.


پرخاشگری می‌تواند به علت بسیاری از مشکلات اساسی در کودکان پدیدار شود. پرخاشگری مساله‌ای چند جانبه است که معمولا به واسطه وضعیت درمانی، مشکلات پزشکی و شرایط زندگی رخ می‌‌دهد.

اولین قدم اساسی برای درمان پرخاشگری یافتن علت بروز آن است.

علل پرخاشگری
شما می‌توانید علل پرخاشگری را در گروه‌های مختلفی تقسیم بندی کنید.

اختلالات خلق کودک
در ابتدا باید دید آیا فرزند شما از مشکلات خلقی رنج می‌برد؟ کودکان مبتلا به بیماری دو قطبی، هنگامی که در حالت عادی نیستند، غالبا پرخاشگر می‌شوند.

آن‌ها کنترل خود را از دست داده و به یک‌بار تصمیم می‌گیرند. از طرفی دیگر هنگامی که این کودکان دچار حالت افسردگی می‌شوند، با وجود اینکه در این وضعیت به ندرت پرخاشگری می‌کنند، اما باز هم می‌توانند تند مزاج باشند و در مواردی این کج خلقی و زود رنجی پرخاشگری را به دنبال دارد.

روان پریشی کودک
 افراد مبتلا به بیماری‌های روانی نیز پرخاشگر هستند. برای مثال کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی نسبت به محرک‌های درونی به گونه ای آشفته واکنش نشان می‌دهند.

بعضی از کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی بدگمان و مشکوک بوده ـ یا دچاراختلال شخصیت پارانویید می‌شوند ـ بنابراین آنان به علت ترس درونی خودشان حالتی پرخاشگرانه دارند.

ناامیدی کودک
کودکانی که دچار مشکلاتی از جمله ناتوانی رشدی یا مشکلات برقراری ارتباط (از جمله اتیسم) هستند نیز می‌توانند پرخاشگر باشند.

معمولا، هنگامی که این کودکان عصبانی شده پرخاشگر می‌شوند.

آنان غالبا به این علت که در مواجهه با ترس و نا امیدی خود دچار مشکل هستند و نمی‌توانند احساسات خود را همانند دیگران بیان کنند، دچار پرخاشگری می‌شوند

پرخاشگری در این کودکان می‌تواند فرم دیگری از تکانشگری باشد.

تکانشگری و رفتار‌های مخرب کودک
 اختلال کم توجهی ـ پیش فعالی که متداول ترین آن تکانشگری و ناتوانی در تصمیم گیری می‌باشد، در کودکان مبتلا به آن موجب بروز رفتار‌هایی می‌شود که پرخاشگرانه به نظر می‌رسند.

غالبا کودکان عواقب‌های کار‌های خود را در نظر نمی‌گیرند، در نتیجه بعضی از رفتار‌ها و اعمال آنان می‌توانند بد خواهانه و سنگدلانه به نظر برسند، در حالی که در واقع آنان اصلا به عواقب آن عمل فکر نکرده اند.

اختلال رفتاری کودک
 پرخاشگری بخش عظیمی از بیماری اختلال رفتاری است. بر خلاف کودکانی که عواقب عمل خود را مد نظر قرار نمی‌دهند، کودکان مبتلا به(CD) اختلال رفتاری، از روی عمد رفتاری بد خواهانه دارند بنابراین پیش بینی و درمان بیماری در آنان متفاوت است.

آسیب اندام‌ها
در مواردی آسیب اندام‌ها دلیل فوران عصبانیت و پرخاشگری است. هنگامی که لب قدامی مغز کودک دچار آسیب می‌شود و در انواع مختلفی از بیماری صرع پر خاشگری صورت می‌گیرد.

این احتمال وجود دارد که در این موارد هیچ گونه توضیح قابل قبولی برای حالت‌های پرخاشگرانه کودک وجود نداشته باشد. این وضعیت می‌تواند با رفتار‌های خشونت آمیز همراه باشد.

تروما
در پایان باید اشاره کرد که در مواردی خشونت و پرخاشگری موجود در کودکان و نوجوانان به واسطه عوامل استرس‌زایی که آنان با آن مواجه هستند ایجاد می‌شود و به بیانی دیگر به علت وجود یک مشکل روحی اساسی نمی‌باشد.

با این وجود باید در نظر داشت که این موارد به ندرت رخ می‌دهند و اگر کودکی به دفعات دچار پرخاشگری و خشونت شود، نشانگر وجود یک مشکل و یا اختلال عاطفی در او می‌باشد.
loading...

 • پرخاشگری شدید کودک، مشکل اصلی کجاست؟


  پرخاشگری می‌تواند به علت بسیاری از مشکلات اساسی در کودکان پدیدار شود. پرخاشگری مساله‌ای چند جانبه است.
 • مشکل اصلی دولت کجاست؟


  مواضع و رویکرد دولتمردان نشانگر این است که با توجه به ناکامی‌های آنها در عرصه سیاست خارجی، حالا دیگر امیدی به رفع مشکلات اقتصادی ندارند.
 • درد شدید هنگام نزدیکی، مشکل از کجاست؟


  بخاطر درد شدید هنگام نزدیکی به پزشک مراجعه کردم، سونو توده هتروژن سالید سیستیک در مجاورت تخمدان چپ نشان داد ، یعنی چی؟
 • تجمیع یا تصدی؟مشکل اصلی بیمه ها کجاست؟


  سلامت نیوز-محمود عمیدی:بحث این روزهای مجامع و نشستها اغلب در رابطه با تجمیع بیمه هاست و اینکه اغلب افراد نگران هستند که چه اتفاقی قرار است که بیافتد.
 • انحراف چشم کودک، مشکل کجاست؟


  دخترم تازه یک سالش تموم شده ولی این پنج ماه متوجه انحراف چشماش شدم ولی موقعی که از خواب بیدار میشه یا چشماش خسته شدن انحرافشون معلوم میشه. چه کنم؟
 • بای بای نکردن کودک، مشکل از کجاست؟


  پسرم یکسالشه و کاملا با دستاش بازی میکنه ولی هنوز هر چه تلاش میکنم دست نمیزنه و یا بای بای نمیکنه آیا مشکلی هست؟
 • ناخن جویدن کودک، راه حل مشکل کجاست؟


  کودک ناخن‌های دست و پایش را با دندان میجود، راهنمایی کنید.
 • ثابت ماندن وزن کودک، مشکل کجاست؟


  پسر من 19 ماهش و از ماه 16 به بعد رو وزن 10 و 300 ثابت مونده و خیلی تحرک داره و اصلا نمیشینه... چه کنم؟
 • مدفوع غیر طبیعی کودک، مشکل از کجاست؟


  پسرم حدوده چهارده ماهشه اخیرا به نظرم خوب مدفوع نمی کنه مثلا یکبار مدفوع میکنه به صورت خمیر از لحاظ مدل مدفوع میگم بعد نیم ساعت بعد دوباره مدفوع میکنه
 • علت دندان درنیاوردن کودک، مشکل کجاست؟


  گاهی اوقات دندان‌های کودکان از همان ابتدا درنمی آید یا این که دندان‎های شیری‎شان می روید، اما برخی دندان‌های دائمی‎شان هرگز سر از لثه درنمی آورد.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات

آسیاتک عینک ارزان