آسیاتل

بازدید: 50

آغاز شمارش معکوس تغییر در ریاض

تحولات عربستان امروز در کانون توجه قرار گرفته است. سؤال اساسی این است که آیا رژیم سعودی در عربستان در حال تحولی بنیادی است و یا آنچه روی خواهد داد خدشه‌ای به اساس نظام سیاسی وارد نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، سعدالله زارعی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: تحولات عربستان امروز در کانون توجه قرار گرفته است. سؤال اساسی این است که آیا رژیم سعودی در عربستان در حال تحولی بنیادی است و یا آنچه روی خواهد داد خدشه ای به اساس نظام سیاسی وارد نمی کند. اگر تحولات بنیادی باشد به معنای تغییر نظام سیاسی خواهد بود و از سوی دیگر بیانگر آن است که آنچه طی ماههای اخیر در این کشور مشاهده کرده ایم، صرفاً نشانه های بالینی تغییرات و نه خود تغییرات بوده اند. با این وصف این قلم وضعیت پیش روی عربستان را براساس این باور که شرایط کنونی فقط علائم بالینی یک تحول بنیادی است در موارد زیر تجزیه و تحلیل می کند:
1- براساس آنچه گفته شده است بن سلمان طی هفته های اخیر نزدیک به 50 نفر از شاهزادگان و مسئولان ارشد ذی نفوذ سعودی را از کار برکنار و بازداشت و اموال آنان را مصادره کرده است که فرزندان عبداله و طلال از جمله آنان بودند. با توجه به اینکه عربستان در موقعیت حساسی قرار دارد، نمی توان گمان کرد که چنین اقدامی بدون نظر آمریکایی ها صورت گرفته است. چه اینکه دستگیری بی مقدمه نزدیک به 50 شخصیت حکومتی در شرایطی که حکومت با انواعی از مسایل دست به گریبان است، می تواندبه بروز اتفاقاتی منجر شود که قابل محاسبه نباشد.
از آنجا که آمریکایی ها بخاطر ورود بی ملاحظه به پرونده سیاسی- امنیتی عراق مورد ملامت قرار گرفتند، طبعاً نمی توان پذیرفت که آنان در پرونده ای مهمتر از عراق بار دیگر دچار بی ملاحظگی شوند. کما اینکه در طول حدود 40 سال گذشته، پنتاگون و سازمان سیا بطور ویژه ای روند مسایل در عربستان را زیر نظر داشته و مدیریت می کنند.
با این وصف جای این سؤال وجود دارد که پس چرا این اتفاقات در عربستان روی داده و در آینده تکرار می شود. پاسخ این سؤال را خود محمد بن سلمان بیان کرده است او حدود دو هفته پیش در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی گفت در طول این دوران همه حکومت های عربستان در تجزیه و تحلیل مسایل ایران و راه های مقابله با آن دچار خطا شده اند و از این رو او مصمم است؛ تغییر سیاست در عربستان به مهار ایران نایل آید. جدای از اینکه این سخنان در واقع اعتراف صریح به شکست های پیاپی آل سعود در مواجهه با ایران محسوب می شود، بیانگر آغاز دوره ای جدید از تبلیغات رسانه ای سعودی علیه ایران نیز می باشد. اما البته در اینکه محمد بن سلمان بتواند در سیاست جدید موفقیتی بدست آورد جای تردید وجود دارد و صد البته مواجهه نسبتاً مثبت آل سعود و شخص محمد بن سلمان با حضور توأم با امنیت زائران ایرانی بیت الله الحرام و بعضی پیغام پسغام های او نشان می دهد که خود او در موفقیت اعمال فشار بر ایران دچار تردید می باشد.
2- تغییرات در عربستان و مرتبط کردن آشکار آن به انقلاب اسلامی- آنگونه که بن سلمان در آن مصاحبه گفت- نیازمند یک وضع جدیدی در داخل عربستان است وضع جدیدی که نشان دهد بن سلمان از حمایت مردمی برخوردار است. چه اینکه نداشتن عمق مردمی در مواجهه با انقلابی که علیرغم آنکه 40 سال از پیروزی اش می گذرد، عمیقاً از حمایت مردمی برخوردار است یک نقطه ضعف مهم برای رژیم سعودی به حساب می آید. در این میانه محمد بن سلمان پس از آنکه حکمی بنام خود صادر و امضای پدرش را پای آن گذاشت بنام «مبارزه با فساد» وارد میدان شد و در یک چشم بهم زدن! چهل نفر از برادران و عموزادگان و... خویش را دستگیر کرد و اعلام نمود که تعداد بیشتری را بازداشت خواهد کرد کما اینکه دیوان حکومتی عربستان از صدور حکم علیه 285 نفر از خاندان سعودی خبر داد و گفت طی روزهای آینده بازداشت خواهند شد. بن سلمان این همه را برای کسب محبوبیت در داخل انجام داد ولی واقعیت آن است که هر چند اقدام او عده زیادی از مردم و از جمله جوانان را خوشحال کرد اما در عین حال زبان ها را هم روی فساد آل سعود باز کرد تا جائی که یکی از روزنامه های آمریکایی نوشت اگر قرار بر مبارزه با فساد باشد و بخاطر آن باید عده ای دستگیر شوند، این حکم ابتدا باید در مورد سلمان و پسرش جاری شود چرا که از بقیه شاهزادگان آلوده ترند. این ماجرا ما را به یاد بازداشت های محمدرضا خان در اواخر دوره حکومتش می اندازد. او در پاسخ به فشار مردم برای کنار رفتن از حکومت، چند تن از نزدیکترین افراد به خودش از جمله هویدا و نصیری را بازداشت کرد و گفت که پیام انقلاب مردم را شنیده و حاضر است برای اصلاح امور هر کاری بکند. بعدها محمدرضا شاه به کسانی که با تحلیل شرایط چنین پیشنهادی را به او کرده بودند گلایه مند و معترض بود.
محمدبن سلمان تلاش می کند تا با جذب سطحی از حمایت مردمی ضمن استقرار پایه های سلطنت خود که از درون آل سعود معترضان جدی دارد، ظرفیت مواجهه با انقلاب اسلامی را پدید آورد اما واقعیت این است که اقدامات او تا این زمان به نتیجه ای نرسیده و بازی تبلیغاتی او جواب نداده است.
3- آمریکا، عربستان، اسرائیل با همراهی بعضی دولت های دیگر شامل بحرین، کویت و امارات، سناریو مشترکی با نمای راه انداختن جنگ علیه حزب اله لبنان به اجرا گذاشته اند. این سناریو ابتدا در آمریکا کلید خورد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نطق 21 مهر ماه خود اعمال فشار علیه حزب اله را به عنوان راهی برای محدود کردن آن در لبنان معرفی کرد. پس از آن در روز 12 آبان رژیم صهیونیستی اعلام کرد که حضور حزب اله در طول مرزهای منطقه مشرف به بلندی های جولان - قنیطره- را تحمل نمی کند و برای اخراج حزب الله از سوریه وارد درگیری جدید نظامی می شود. یک روز پس از این سعدالدین حریری نخست وزیر لبنان به ریاض فراخوانده می شود و برای استعفا از مقام خود تحت فشار قرار می گیرد.
تصمیم محور مشترک آمریکا و... برای آن بود که حزب الله بر سر دوراهی حفظ آرامش لبنان و ادامه حضور در سوریه یکی را برگزیند و گمان می کرد که با پایان کار تروریست ها و فرو کاستن از عملیات ها، حزب الله به لبنان باز می گردد و این امکان فراهم می شود که یک بازیگر قدرتمند از پرونده امنیتی سوریه کنار رفته و راه برای افزایش مداخلات غرب در پرونده سیاسی سوریه باز شود این در حالی است که حزب الله در یک تحلیل دقیق و با خواندن دست این محور اعلام کرد که سخن گفتن اسرائیلی ها از «جنگ جدید» یک بلوف بیش نیست. از سوی دیگر حزب الله با تقبیح اقدام سعودی در وارد کردن حریری به استعفا و اعلام آن در خاک عربستان، و ابراز نگرانی نسبت به حفظ جان نخست وزیر لبنان، توپ را به زمین عربستان انداخت و سبب شد که در داخل لبنان نه تنها اعتراضی علیه حزب الله شکل نگیرد بلکه سبب اعتراضات زیادی علیه سعودی از داخل لبنان شد. خب این موضوع ناپختگی طرح مشترک آمریکا، اسرائیل و عربستان رابه اثبات رساند و از این رو حریری در مصاحبه دو روز پیش خود گفت طی 2 تا 3 روز آینده به لبنان می آید و در چارچوب قوانین لبنان از قدرت کناره گیری می کند.
با این وصف می توان گفت فشار سعودی به حریری و بر جامعه لبنان در واقع یک فشار برنامه ریزی شده از سوی آمریکایی هاست و هدف از آن خود لبنان نیست بلکه تأثیرگذاری بر پرونده سیاسی سوریه است چرا که در حال حاضر و طی یک سال آینده، سوریه شرایط حساس سیاسی را در پیش خواهد داشت و برای اثرگذاری بر آن، آمریکا باید موانعی که حزب الله یکی از اصلی ترین آن است را از پیش پای خود بردارد. اما نه آمریکا و نه سعودی و نه اسرائیل از این نکته غافل نیستند که با یک جنبش انقلابی بسیار هوشمند و منسجم مواجه می باشند. جنبشی که می تواند شرایط بد را به نفع خود تغییر دهد. کما اینکه در پرونده استعفای حریری، سید حسن نصرالله به بهترین وجه توطئه مشترک ریاض، تل آویو و واشنگتن را خنثی کرد. نصرالله می دانست که هم آغاز جنگی جدید علیه حزب الله یا علیه ایران و هم موفقیت سعودی در به نتیجه رساندن یک ائتلاف منطقه ای علیه جبهه مقاومت یک بلوف است.
4- در این بین سعودی ها و آمریکایی ها به فشار داخلی بر جبهه مقاومت بعنوان اصلی ترین راه حل مواجهه با قدرت و نفوذ آن دل بسته اند. فشاری در داخل ایران علیه نهادها و نیروهای «پیشتاز، فشاری در عراق علیه جریان مقتدر حشدالشعبی و فشاری در لبنان علیه حزب الله» اما تا اینجای کار دستاوردی نداشته اند. نه اینکه در این سه حوزه افرادی نبوده اند تا دست به اقدامات بزنند بلکه از این جهت که اقتدار منطقه ای یک خواست عمومی در هر کشوری است و نیروهایی که در مقابل مقاومت قرار می گیرند، قادر به مقاومت نیستند. وقتی اقتدار در برابر آمریکا در سطح منطقه ای هواداران قوی داشته باشد به گونه ای که در هر کجای منطقه فرش را از زیر پای نظامیان آمریکایی و انگلیسی بکشد، در داخل نیز موفقیت آنان قوی است. امروز سپاه پاسداران به میزانی که در سطح منطقه عملکردی مایه افتخار داشته در صحنه داخلی نیز هواداران فراوان دارد و این مانع تحقق اهداف دشمن می شود.
بنابراین تردیدی نیست که منطقه دستخوش تحولی بنیادی است اما این تحولات در سمت محور مقاومت بلکه در سمت محور آمریکایی سعودی است. قضایای هفته اخیر به ما می گوید همان طور که قطعاً حزب الله در این منطقه می ماند، آل سعود به زودی از منطقه ریشه کن خواهد شد.


loading...
 • آغاز شمارش معکوس تغییر در ریاض


  تحولات عربستان امروز در کانون توجه قرار گرفته است. سؤال اساسی این است که آیا رژیم سعودی در عربستان در حال تحولی بنیادی است و یا آنچه روی خواهد داد خدشه‌ای به اساس نظام سیاسی وارد نمی‌کند.
 • ریاض، شمارش معکوس


  نسل سوم قدرت در کمترین زمان ممکن به وجود آمد ، رشد کرد و قدرت را به دست گرفت از اینرو در فقدان "تجربه" لازم ، "هیجان" جایگزین شده و مناسبات داخلی و بین المللی ، از اقتصاد گرفته تا صنعت ، سیاست و فرهنگ تحت تاثیر این هیجان شکننده خواهند بود .
 • شمارش معکوس برای اعلام روابط ریاض و تل آویو


  روزنامۀ تایمز فاش کرد که این روزها برای عادی سازی روابط، مذاکراتی جدی و گسترده میان عربستان و رژیم صهیونیستی در جریان است و عادی سازی روابط آن ها، به صورت محدود آغاز و کم کم گسترش خواهد یافت.
 • «شمارش معکوس» در شبکه یک آغاز شد


  برنامه «شمارش معکوس» ویژه انتخابات فردا سه شنبه 22 فروردین روی آنتن شبکه یک می‌رود.
 • شمارش معکوس «سینماحقیقت» آغاز شد


  دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای 14 تا 21 آذرماه 1395 در پردیس سینمایی چارسو برگزار می شود.
 • شمارش معکوس اختتامیه جشنواره جام جم آغاز شد


  گروه هنر ــ مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم، 17 اسفندماه مصادف با میلاد مادر گیتی حضرت فاطمه سلام الله علیها برگزار می‌شود.
 • شمارش معکوس برای زنگنه آغاز شد


  انتظار می‌رفت چاه ۱۴۷ رگ سفید با تلاش هایی که انجام می شود، طی هفته گذشته مهار شود، اما با وجود سپری شدن ۵۰ روز از فوران این چاه، همه عملیات‌های کنترل چاه به شکست انجامیده است.
 • آغاز شمارش معکوس تا کاپ بسکتبال آسیا


  سایت رسمی رقابت‌های بسکتبال آسیاکاپ ۲۰۱۷، شمارش معکوس را تا شروع مسابقات با معرفی تیم‌های شرکت کننده آغاز کرد.
 • شمارش معکوس آغاز جلسات تعیین‌ مزد ۹۶


  شمارش معکوس برای آغاز جلسات تعیین حداقل دستمزد سال آینده کارگران آغاز شده است و این قشر از جامعه، به تعیین دستمزد نزدیک به واقعیت امیدوارند.
 • آغاز شمارش معکوس دوچرخه سواری در مالزی


  مسابقات قهرمانی دوچرخه سواری پیست 2018 آسیا در مالزی رو به پایان است.
 • آیا شمارش معکوس پایان شهرداری نجفی آغاز شده است؟


  شمارش معکوس برای پایان حضور محمدعلی نجفی در ساختمان بهشت آغاز شده است. این را امروز نه اصولگرایان بلکه حتی در لابی‌های شورای شهر و از میان سخنان حامیان اولیه شهردار فعلی تهران می‌شود فهمید.
 • شمارش معکوس تا آغاز پیکارهای نهایی لیگ کشتی


 • شمارش معکوس تا آغاز پیکارهای نهایی لیگ کشتی


 • آغاز شمارش معکوس برای کاهش نرخ سود خودروسازان


  معاون بازرسی سازمان حمایت گفت: برای جلوگیری از پرداخت سود‌های بالای خودروسازان به مردم مهلتی ۵ ماهه به آنها داده شده و خودروسازان تا بهمن ماه امسال مهلت دارند نرخ های سود خود را کاهش دهند.
 • آغاز شمارش معکوس پایان پادشاهی ملک سلمان


  گشایش روابط عربستان در قبال قطر و پیش از آن، اقدام پادشاه در فراهم کردن مقدمات سلطنت فرزندش همگی حاکی از قریب الوقوع بودن پادشاهی محمد بن سلمان است.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

گزارش مأمور سابق «اف‌بی‌آی» از سردار سلیمانی

گزارش مأمور سابق «اف‌بی‌آی» از سردار سلیمانی

تبلیغات

آسیاتک حمایت