آسیاتل

بازدید: 20

ساخت ۹۰ درصد ساختمان‌ها با افراد فاقد صلاحیت

منبع : صدا و سیما کد خبر: 801841
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: حدود ۹۰ درصد ساختمان‌ها در استان تهران و کشور را افراد فاقد صلاحیت ساخته اند.

ساخت ۹۰ درصد ساختمان ها با افراد فاقد صلاحیتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ حسن قربانخانی در نشست خبری مشترک با مدیرکل استاندارد استان تهران با بیان اینکه در چنین شرایطی نمی توان رعایت استاندارد و کیفیت را در این ساخت و سازها تایید کرد ، افزود : براساس الزام قانونی همه ساختمانها باید شناسنامه فنی و ملکی داشته باشد و شهرداری ها باید کارفرماها را برای دریافت این شناسنامه به سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان متولی صدور شناسنامه فنی و ملکی هدایت کنند که متاسفانه رعایت نمی کنند.
وی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته فقط برای 67 ساختمان در استان تهران شناسنامه فنی صادر شده است ، گفت : این درحالی است که در این مدت چندهزار ساخت و ساز در استان تهران انجام شده است و ساختمانها علاوه بر شناسنامه فنی و ملکی از داشتن بیمه تضمین کیفیت که حداقل حقوق خریداران و بهره برداران از ساختمان است ، بی بهره اند و شهرداری ها به وظایف خود در این حوزه عمل نمی کنند.
قربانخانی ، ایمنی و سلامت جان انسانها را از هر اولویتی بالاتر دانست و افزود : فاصله هزینه ساخت و سازهای استاندارد با ساخت وسازهای غیر استاندارد به اندازه جان ساکنان ساختمان ها نیست و ما مکلف به رعایت ضوابط ساخت و ساز در اجرای ساختمان ها هستیم .
وی گفت : خسارت وارده به هزاران ساختمانی که تخریب شدند در صورت داشتن بیمه تضمین کیفیت و شناسنامه فنی و ملکی جبران می شد و بازرسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران سالانه هزاران بار از شهرداری ها درخواست توقف ساخت و ساز دارند ولی شهرداریها رعایت نمی کنند .
قربانخانی با تاکید بر رعایت الزامات کیفیت و استاندارد افزود : کسانی که ضوابط ساخت و ساز را رعایت نمی کنند بر این باورند که به نفع مردم کار می کنند و هزینه ها را کاهش می دهند در حالی که خسارت و آسیب های ناشی از ساخت و سازهای بی کیفیت و فاقد استاندارد نتیجه همین اقدامات غلط است.
وی گفت : در چهار سال گذشته 32 هزار فقره بازرسی از طرح های گودبرداری داشتیم ، گودبرداری های پرخطر و رهاشده را شناسایی و به شهرداریها اعلام کردیم ، حتی برای رسیدگی به نهادها و دستگاههای قضایی ارجاع دادیم.
قربانخانی افزود : ضوابط ساخت و ساز در بسیاری از ساختمانهای تهران رعایت نشده است یا تراکم کمتر داشته یا تخلفات دیگری که با جریمه مشکل رفع می شود ، اگر اینها خلاف مصالح مردم است نباید از تخلفات گذشت ولی متاسفانه درآمد شهرداریها از محل فروش تراکم و تخلفات است.
وی گفت : مساحت 68 درصد از ساختمانهای تهران کمتر از 1500 متر است و ما برای این ساختمانها به اندازه کافی مهندس ناظر نداریم.
قربانخانی درخصوص نظارت بر طرحهای مسکن مهر افزود : مسکن مهر خارج از نظارت سازمان نظام مهندسی و ساختمان بوده و چون اجرای این طرح از مسیر ما طی نشده است ، نمی دانیم چه کسانی این مسکن ها را تولید کرده اند و نمی توانیم در این خصوص اظهار نظر کنیم.
وی با بیان اینکه باید از حوادثی که در کشور اتفاق می افتد ، درس بگیریم ، گفت : نظام ساخت و ساز در کشور نیازمند تغییرات اساسی است و همه دستگاه های مرتبط باید نسبت به بروز رسانی خود اقدام کنند چرا که در غیر اینصورت باید منتظر آسیب های به مراتب جدی تری باشیم .
 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت