آسیاتل

بازدید: 51

اضافه وزن؛ دلیل ۳۰ درصد سرطان‌ها/ابتلای 30 درصد ایرانی‌ها به بیماری کبد چرب

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 801795
معاون سلامت وزارت بهداشت از ابتلای ۳۰ درصد ایرانی‌ها به بیماری کبد چرب در کشور خبر داد.

اضافه وزن؛ دلیل ۳۰ درصد سرطان ها/ابتلای 30 درصد ایرانی ها به بیماری کبد چرببه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رضا ملک زاده معاون سلامت وزارت بهداشت و رئیس هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت این کنگره در ساختمان پژوهشگاه کبد برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه در منطقه کرمانشاه امکانات خوبی از لحاظ پزشکی در حوزه گوارش و کبد وجود دارد ولی اگر آب آشامیدنی در دسترس مردم نباشد می تواند باعث بروز مشکلات عفونی و یا حتی بروز اسهال در میان آسیب دیدگان شود.

وی بیان کرد: انجمن کبد و گوارش یک هزار و 500 عضو دارد و همه ساله کنگره گوارش را با هدف ارائه دستاوردهای علمی و انتقال تجربیات برگزار می کند.

ملک زاده ادامه داد: بیش از 50 درصد سرطان ها در کشورمان مخصوص دستگاه گوارش است که سرطان معده شایع ترین بیماری در بین مردان و سرطان سینه در بین زنان است.

وی با بیان اینکه 50 درصد از سرطان ها به شرط آنکه به موقع تشخیص داده شود قابل علاج هستند ، افزود: 28 درصد مردان ایرانی چاق هستند و امروزه زنان ایرانی نیز به چاقی مبتلا شده اند.

ملک زاده عنوان کرد: مصرف کالری زیاد یکی از عوامل بروز چاقی در بین افراد است و در همین راستا طبق مطالعات انجام شده در سال 1970 میزان مصرف کالری ایرانیان حدود 2 هزار و در سال گذشته این میزان متأسفانه به سه هزار و 10 کالری رسیده است که همین مسئله باعث بروز چاقی و بیماری های غیرواگیر در بین افراد می شود.

وی با بیان اینکه 90 درصد از ایرانیان تحرک کافی ندارند و علت 30 درصد از سرطان ها چاقی است ، تأکید کرد: انجمن گوارش و کبد در حال تدوین برنامه ملی پیشگیری از سرطان بوده و بر اساس پیشرفت هایی که در علم پزشکی انجام شده سرطان روده بزرگ با تشخیص به موقع قابل درمان است .

ملک زاده ادامه داد: مصرف مایعات داغ ، گوشت قرمز سرخ شده و میزان کالری بالا نقش مهمی در بروز سرطان گوارش در افراد می شود که در این میان نباید از مصرف قلیان و سیگار چشم پوشی کرد ، زیرا 30 درصد از عامل بروز سرطان ها به دلیل مصرف قلیان و سیگار است.

رئیس کنگره گوارش و کبد با بیان اینکه 17 درصد مردم 40 سال به بالا تریاک مصرف می کنند، افزود: به طور کلی 30 درصد سرطان ها مربوط به چاقی، 30 درصد مربوط به مصرف قلیان و 30 درصد به دلیل الگوی غذایی نامناسب است؛ توصیه می کنم که افراد میوه را در چند وعده مصرف کنند.

وی یادآور شد: مصرف سه فنجان قهوه در روز برای بدن مفید است و امروزه ایرانیان باید مواظب میزان قند خون خود باشند، زیرا تا 15 سال آینده یک، سوم جامعه دچار بیماری قند خون می شوند.

ملک زاده گفت: قرص پلی پیل تا 50 درصد عوارض قلبی و مغزی را در افراد کاهش می دهد.

پذیرش 112 مقاله در کنگره گوارش

در ادامه مراسم اکرم پورشمس دبیر علمی هفدهمین کنگره کبد و گوارش، گفت: این کنگره 142 سخنران دارد و در خصوص همه محورهای بیماری کبد و گوارش بحث و بررسی می شود، طبق برنامه ریزی های انجام شده 22 پنل در حاشیه این کنگره برگزار می شود.

وی بیان کرد: رئیس انجمن جهانی آندوسکوپی و همچنین رئیس انجمن بیماری های التهابی روده مهمان ویژه این کنگره هستند و مسئولان انستیتو ی میلان در خصوص بیماری های پانکراس و سرطان نیز در این کنگره سخنرانی می کنند.

پورشمس ادامه داد: 128 مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده که از این تعداد 112 مقاله مورد تأیید قرار گرفته است و در روز پایانی کنگره سه پژوهشگر برتر معرفی می شوند.

وی با بیان اینکه شایع ترین بیماری های گوارش سندروم روده تحریک پذیر و رفلاکس مری و همچنین التهاب های روده است، ادامه داد: سرطان های دستگاه گوارش، پلیپ های روده بزرگ، پانکراس، کبد، ضایعات پیش سرطانی معده و توده های زیرمخاطی از جمله مباحثی هستند که در هفدهمین کنگره گوارش و کبد در خصوص آنها بحث و بررسی می شود.

پورشمس ادامه داد: کبد چرب بخشی از سندروم متابولیک است و در دنیا این عارضه در حال افزایش بوده که به خاطر مسائل چاقی، اختلالات چربی خون و دیابت ایجاد می شود.

وی یادآور شد: 30 درصد از ایرانیان دچار کبد چرب بوده و هپاتیت ناشی از کبد چرب در حدود 3 درصد است.

ابتلای 30 درصد از ایرانیان به عارضه کبد چرب

در ادامه مراسم شاهین مرآت استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: افرادی که دچار کبد چرب بوده مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در آنها بیشتر است و همچنین عارضه هپاتیت در اثر التهاب کبد ایجاد می شود.

وی بیان کرد: به طور میانگین 30 درصد از ایرانیان دارای کبد چرب بوده که از این تعداد 10 درصدشان دچار عارضه هپاتیت کبد چرب هستند.

مرآت ادامه داد: چاقی، چربی خون بالا می تواند باعث ایجاد کبد چرب شود و متأسفانه شیوع چاقی و کبد چرب در بین ایرانیان بالاتر از مردم دنیا است به طوریکه در استان گلستان 40 تا 50 درصد مردمشان دچار کبد چرب هستند.

وی یادآور شد: بر خلاف تصور بسیاری از افراد مصرف زیاد و بدون تجویز داروهای گیاهی می تواند باعث بروز مشکلات متعددی در افراد شود.

برگزاری 4 کارگاه آموزشی در حاشیه کنگره گوارش و کبد

در ادامه مراسم سید محمدمهدی میرناصری دبیر اجرایی هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران، گفت: در حاشیه برگزاری این کنگره 4 کارگاه آموزشی برگزار می شود و در همین راستا یک سمپوزیوم دارویی در خصوص التهاب روده برگزار و افرادی از آمریکا، سوئیس ، آلمان و ایتالیا نیز در این کنگره حضور دارند.

میرناصری ادامه داد: از تعداد مقالات ارسال شده به دبیرخانه کنگره تعداد 112 مقاله مورد تأیید و به صورت پوستر ارائه می شود.

وی یادآور شد: طبق سنوات گذشته پزشکان برتر گوارش سال انتخاب می شوند و این کنگره دارای 15 امتیاز بازآموزی ویژه متخصصان داخلی، پزشکان عمومی دارد.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت