آسیاتل

بازدید: 27

مشکل جشنواره تئاتر کودک و نوجوان سهم‌خواهی است

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 801566
دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گفت: دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت مشکل جشنواره تئاتر کودک و نوجوان سهم‌خواهی است.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از ایران تئاتر، مریم کاظمی دبیر بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، درباره اقدامات انجام گرفته در این دوره از جشنواره تاکنون گفت: همان کارهایی که دبیران پیشین برنامه ریزی کرده بودند را ما هم طبق برنامه و جدول پیش می رویم و کارهایمان را انجام می دهیم. خوشبختانه مشکلی نداشتیم و همه چیز طبق روال و پیش می رود.

کاظمی بابیان اینکه غیر از مسائل اسکان و پذیرایی آنچه که به نوع و کیفیت برگزاری جشنواره مربوط می شود مهم تر است، گفت: چون جشنواره کودک و نوجوان کاری تولید نمی کند و از کارهایی که در طول یکسال در جشنواره اجرا شده انتخاب می کند طبیعتا ممکن است یکسال کارها سطح ش بسته به نوع کارها خیلی خوب باشد و یک سال پایین تر. اگر اصلا انتخاب نکنیم باید دیگر در جشنواره را ببندیم و تا وقتی هم بخواهیم با همین روال پیش برویم باید تابع شرایط مستمر اجرای تئاترها در طول سال باشیم.

او با اشاره به چشم اندازی که از کیفیت این دوره از جشنواره دارد، گفت: باتوجه به کارهایی که وجود داشته من فکر نمی کنم نسبت به سال های گذشته استاندارد اجراها پایین تر باشد. تمام سعی من این است که حداقل در همان سطح بماند و از دایره علاقه مندان تئاتر کودک و نوجوان چیزی کم نکنیم.

دبیر بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با اشاره به برگزاری این جشنواره در شهری به غیر از تهران گفت: به نظر من برگزاری جشنواره در شهرستان و تمرکززدایی بسیار فکر هوشمندانه و خوبی است و مردم را زنده می کند. همه ارگان های سطح استان همکاری می کنند و احساس خوبی به آدم ها دست می دهد. رفت و آمد فرهنگی و گذر فرهنگ و ایجاد انگیزه در کودکان و خانواده ها و ارگان های مرتبط همه انگیزه خوبی در آن استان به وجود می آورد. ضمن اینکه می توانند برایش بودجه ای فراهم کنند و همه خود را در آن جشن ملی شریک بدانند و یک میزبان فرهیخته باشند.

کاظمی ادامه داد: فقط یک مشکل کلی وجود دارد که استان ها فکر می کنند چون در استان خودشان برگزار می شود باید دارای سهمی باشند. مگر وقتی جشنواره ای در تهران برگزار می شود مختص تهران است؟ نمی شود گفت از هر استان حتما یک نماینده باشد. ممکن است سطح کیفی کار تئاتر یک استان در آن سال به دیگر کارهای شهر تهران نرسد؛ اما اگر شرایط مساوی وجود داشته سعی کردیم اولویت را به کار شهرستان بدهیم.

او با تاکید بر اینکه صد در صد با تمرکززدایی موافقم؛ معتقدم باید به شهرستان ها سفر کنیم چون انگیزه در تئاتر این مناطق به این شیوه افزایش پیدا می کند. تهرانی ها هم باید بروند در شهرستان ها کار ببیند گفت: این تمرکززدایی بسیار کار خوبی است اما مثل همه کارهایی که خوب شروع می شود در ادامه تبدیل به یک حرکت غلط می شود؛ یعنی هرکسی سهم خودش را می خواهد و فکر می کند اگر مشارکتی دارد تکه ای باید به جشنواره اضافه کند که بی ربط است و کم کم از مسیر اصلی خودش دور می شود. انقدر زیاده روی می کنیم که اصل را از بین می بریم. با این روندی که پیش می رویم من فکر می کنم جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان شکوفا نخواهد شد. نه صرفا این جشنواره، اساسا در شهرستان ها انگار شکوفا نمی شود یعنی رشد نمی کند.

کاظمی با اشاره به اینکه جشنواره جشن برداشت محصول است؛ باید گندمیبکاری و بعد آن را در بازار مکاره ارائه دهی. گفت: جشنواره محل گردهمایی است. اشتباه اغلب آدم ها این است که می گویند جشنواره برای معرفی استعدادها چه کار کرده است؟ برای بهتر شدن تئاتر کودک و نوجوان چه کرده؟ این موضوع باید حل شود که بدانیم جشنواره یک جشن ملی و ایرانی ماست که مهمانان خارجی هم در آن داریم. اتفاق فرخنده ای است که چنین جشنی در یک شهرستان برگزار شود و همه در کاری فرهنگی دخیل شوند و بتوانیم برای مردم و کتابخوانی و فیلم و تئاتر دیدن آنها انگیزه ایجاد کنیم و جشنواره بخش فرهنگی زندگی مردم را رشد دهد ولی همیشه در ادامه این جشن ها یک روال فرسوده پیدا می کند.

دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: انگار وظیفه مان است هرسال یکسری برگزیده انتخاب کنیم و جایزه بدهیم و تمام شود. این آزادی عمل باید برای جشنواره ها وجود داشته باشد که بتوانند از بین کارهای خوب و شاخص انتخاب کنند و کارها بیایند و برآیند تلاش یک یا دو سال شان را به عرضه تماشای دیگران بگذارند. به رشد همدیگر کمک کنیم و در جریان فعالیت های جدی و جدید و خلاقه همدیگر قرار بگیریم. جشنواره محل تلاقی و برخورد است نه تولید. باید امکان برخورد به وجود بیاید. اگر این برخورد و تنوع وجود نداشته باشد و ما مثل امر محتوم به آن نگاه کنیم این کنتراست فرهنگی هم ایجاد نمی شود.

کاظمی با اشاره به تاثیر حضور آثار دیگر کشورها در جشنواره تئاتر کودک، بابیان اینکه بسیاری از کارهای ایرانی از کارهای خارجی در سال های بعدی تقلید می کنند، گفت: برخی هنرمندان ما فکر می کنند چون این کار خارجی است پس درست است. چرا؟ چون ما روی تئاتر خودمان خوب کار نکردیم. تحلیل نمی کنیم که شاید آن هم اشتباه باشد. او هم آمده کارش را مثل ما نشان دهد دلیل نمی شود کارش بهترین باشد. باید از همدیگر متقابلا یاد بگیریم اما معمولا چشم مان را می بندیم. درحالی که بزرگترین نقش و کارکرد جشنواره همین است.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

تبلیغات

آسیاتک حمایت