آسیاتل

بازدید: 57

اذعان آمریکا به انتقال تروریستهای داعش از رقه

منبع : صدا و سیما کد خبر: 801421
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، نیرو های خارجی تحت فرمان آمریکا در سوریه روز سه شنبه مدعی شدند برخی اعضای خارجی گروه تروریستی داعش احتمالا موفق شده اند پیش از سقوط رقه از این شهر فرار کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، این خبر پس از آن اعلام شد که شبکه بی بی سی گزارشی افشاگرانه در این زمینه پخش کرد.
درست پیش از سقوط شهر رقه و آزادسازی آن از اشغال داعش، کاروانی از خودرو ها که گفته می شد حامل بیش از سیصد غیرنظامی است در تاریخ چهاردهم اکتبر این شهر را ترک کرد. این تخلیه بر اساس توافقی که با "شورای غیرنظامی" حاصل شد، صورت گرفت. شورای غیرنظامی یک نهاد محلی است که نیرو های دموکراتیک سوریه تحت حمایت ائتلاف خارجی ضدداعش تشکیل داده اند.
شبه نظامیان کرد "یگان های مدافع خلق" به اتفاق ستیزه جویان عرب ائتلاف نیرو های دموکراتیک سوریه را تشکیل می دهند. آمریکا از ائتلاف نیرو های دموکراتیک سوریه در مبارزه با داعش حمایت های مالی و تسلیحاتی به عمل می آورد.
داعش در سال ۲۰۱۴ شهر رقه را به عنوان مرکز خلافت خود اعلام کرد. نیرو های دموکراتیک سوریه عملیات آزادسازی رقه را نوامبر گذشته آغاز کردند و هفت ماه طول کشید تا بتوانند ششم ژوئن به این شهر نفوذ کنند. این نیرو ها که از حمایت ائتلاف بین المللی ضدداعش به سرکردگی آمریکا برخوردار هستند، هفدهم اکتبر شهر رقه را از چنگ داعش خارج کردند.
در زمان خروج سه هزار نفر از شهر رقه مسئولان ائتلاف ضد داعش تحت فرمان آمریکا اعلام کردند از نیرو های دموکراتیک سوریه تضمین گرفته اند که اعضای خارجی داعش امکان خروج از شهر را ندارند.
اما شبکه بی بی سی روز دوشنبه گزارشی پخش کرد که در آن رانندگان چند خودرو که در قالب کاروان یادشده از رقه خارج شده بودند، گفتند صد ها عضو گروه داعش از جمله تعداد زیادی از ستیزه جویان خارجی این گروه را که کاملا هم مجهز بودند، از رقه خارج کرده اند. طبق گزارش بی بی سی، بسیاری از این افراد موفق شده اند وارد خاک ترکیه شوند تا از آنجا حملاتی را در اروپا تدارک ببینند.
سرهنگ ریان دیلون سخنگوی ائتلاف آمریکایی ضدداعش روز سه شنبه در کنفرانسی تلفنی در پنتاگون در پاسخ به سوالی در این باره گفت: از مجموع سه هزار و پانصد نفر که در آستانه سقوط رقه این شهر را ترک کرده اند، کمتر از سیصد نفر احتمالا از ستیزه جویان داعش بوده اند.
وزارت امور خارجه سوریه نیز در آستانه آزادسازی رقه با انتشار بیانیه ای آمریکا و نیرو های دموکراتیک سوریه را که تحت حمایت پنتاگون قرار دارند، متهم کرده بود برای این که بتوانند به شهر رقه نفوذ کنند با گروه داعش دسیسه کرده و به عناصر این گروه اجازه داده اند از شهر خارج شوند و برای مبارزه با ارتش سوریه به دیگر نقاط کشور بروند.
پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه شهر رقه نزدیک به سیصد هزار نفر جمعیت داشت که اکثرشان عرب های سنی بودند، اما بخش عمده ساکنان این شهر از بیم جان خود به مناطق دیگر فرار کرده اند.
مناقشه مسلحانه سوریه که ماه مارس سال ۲۰۱۱ آغاز شد تا کنون بیش از ­سیصد و بیست هزار کشته بر جا گذاشته و میلیون ها نفر را آواره کرده است.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

عربستان سعودی چگونه روایت خود درباره خاشقجی را تغییر داد؛ از اظهار بی‌اطلاعی درباره سرنوشت خاشقجی تا بی‌اساس توصیف کردن گزارش‌های قتل و تأیید مرگ خاشقجی در کنسولگری

عربستان سعودی چگونه روایت خود درباره خاشقجی را تغییر داد؛ از اظهار بی‌اطلاعی درباره سرنوشت خاشقجی تا بی‌اساس توصیف کردن گزارش‌های قتل و تأیید مرگ خاشقجی در کنسولگری

گزارش لحظه به لحطه از عملکرد آزادکاران ایران/ قرعه‌ سخت برای شاگردان خادم

گزارش لحظه به لحطه از عملکرد آزادکاران ایران/ قرعه‌ سخت برای شاگردان خادم

گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی مجلس

گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی مجلس

تبلیغات

آسیاتک حمایت