آسیاتل

بازدید: 40

گاز تعدادی از نیروگاه‌های مقیاس کوچک وصل شد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 801315
مومنی گفت: گاز ۱۷ نیروگاه‌ مقیاس کوچک به دلیل نپرداختن بدهی قطع شده که پس از پرداخت بخشی از این مبلغ، گاز تعدادی از نیروگاه ها وصل شده است.

گاز تعدادی از نیروگاه های مقیاس کوچک وصل شدبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  سعید مومنی، مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز از وصل گاز تعدادی از نیروگاه های مقیاس کوچک خبرداد و گفت: اوایل آبان، گاز تعدادی از نیروگاه های مقیاس کوچک به دلیل نپرداختن بهای گاز مصرفی معادل ۷۵ میلیارد تومان قطع شد، این در حالی است که شرکت ملی گاز با وجود این بدهی مدت زمان زیادی با این نیروگاه ها همکاری کرده بود.

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ادامه داد: گاز ، خوراک اصلی این نیروگاه ها برای تولید برق است و تا زمانیکه این خوراک تامین نشود، آنها از فعالیت اصلی خود بازمی مانند.

وی افزود: جلسه ای با حضور مسئولان وزارت نیرو و شرکت ملی گاز برگزار شد تا وضعیت پرداخت بدهی و نحوه محاسبه گازبهای نیروگاه ها مورد بررسی قرار گیرد، که این امر بر اساس میزان راندمان نیروگاه ها تعیین می شود.

مومنی ادامه داد: مطابق قانون معین برای تعرفه نیروگاهی، اگر راندمان تولید این واحدها کمتر از ۵۰ درصد باشد تعرفه گازبهای آنان به صورت صنعتی و در صورتی که راندمان آنها بیشتر از ۵۰ درصد باشد مانند تعرفه نیروگاه های بزرگ محاسبه می ‎شوند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز، گفت: بخشی از مبلغ بدهی به شرکت ملی گاز پرداخت شده که مطابق آن گاز تعدادی از نیروگاه های CHP ( سیستم تولید هم زمان برق و حرارت ) نیز وصل شده اما وصل گاز کامل تنها با پرداخت تمام مبلغ بدهی میسر می شود.

وی تصریح کرد: شرکت ملی گاز نمی تواند بدون دریافت این مبالغ به روند گازرسانی به نیروگاه های بدهکار ادامه دهد، زیرا خود شرکت ملی گاز نیز تعهداتی به دولت و ستاد هدفمندی یارانه ها و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت دارد و باید پاسخگوی آنان باشد، محل تامین منابع مالی این تعهدها نیز از طریق دریافت مبالغ قبض ها است بنابراین ما مجبور به قطع گاز این نیروگاه ها شده ایم.

گفتنی است؛ نیروگاه هایی که در مقیاس کوچک فعالیت می کنند با شرکت مادرتخصصی توانیر و همچنین با شرکت های برق قراردادی امضا کرده اند که بر اساس آن شرکت توانیر پول گاز را به شرکت ملی گاز پرداخت می کند و این مبلغ از صورتحساب نیروگاه های مقیاس کوچک کسر و به صورت مستقیم پرداخت می شود که طی ماه های اخیر این اتفاق نیافتاده است.

انتهای پیام/

بررسی وضعیت پرداخت بدهی و نحوه محاسبه گازبهای نیروگاه ها 

 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

تبلیغات

آسیاتک حمایت