آسیاتل

بازدید: 53

آموزش دستشویی رفتن به کودکان، راهکار چیست؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 801111
پسری 2.5 ساله دارم. پسرم می خواد واستادنی پی پی کنه به همین خاطر دچار مشکل میشه و بیشتر از یک دقیقه توو دستشویی نمیمونه، می خوام ببرم دستشویی جیش یا پی پی رو نگه میداره، واقعا نمیدونم باید چی کار کنم.
 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: با سلام و عرض خسته نباشید. پسری 2.5 ساله دارم. چند روزی شروع کردم که از پوشک بگیرمش ولی موفق نبودم. چند تا مشکل دارم. اول اینکه پسر به هیچ عنوان نمیشینه نه روی خود سنگ دستشویی ، نه روی صندلی خودش ، نه همینطوری روی پاهاش، فقط میخواد بایسته، واستادنش برای پی پی مشکل ایجاد میکنه. دومین مورد بیشتر از یک دقیقه توو دستشویی نمیمونه با اینکه دستشوویی تزیین کردم اما اصلا علاقه نشون نمیده و سریع میخواد بیاد بیرون. سومین مورد هم اینه که وقتی متوجه میشم جیش یا پی پی داره میخوام ببرمش دستشویی سریع جیش یا پی پی شو نگه میداره و دیگه جیش نمیکنه. واقعا نمیدونم باید چی کار کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید
 
پاسخ دکتر نگار سجادیان، متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان:
سن از پوشک گرفتن بچه ها از دو تا دو و نیم سالگی است. اول باید فقط در طی روز پوشک بچه را باز کنند و شب باید بچه تا مدتی پوشک بشود تا بر روی ادرارش تسلط پیدا کند و بتواند خودش را نگه دارد. پسرها  معمولا دیرتر از دخترها  می توانند روی ادرارشان مسلط بشوند و در دخترها این اتفاق زودتر می افتد. به این مادر محترم توصیه می کنم اصلا به کودک فشار نیاورید. فرایند از پوشک گرفتن کودک باید با بازی و تشویق همراه باشد. سعی کنند لگنی که استفاده می کنند را در دسترس قرار داده و جای مشخصی برایش در نظر بگیرند که خود بچه بتواند برود روی آن بنشیند. وقتی مادر حس می کند که بچه دفع دارد باید او را بر روی لگن بگذارد و برایش قصه تعریف کند، یعنی به نحوی مشغولش کند تا این پروسه راه بیفتد. به هر حال فرایند از پوشک گرفتن کودک  3-2 ماهی طول خواهد کشید. اگر هم احساس می کنند بچه نمی تواند و هنوز آمادگی ندارد می توانند دوباره او را مدتی پوشک کنند. این مساله هیچ اشکالی ندارد و لازم نیست که مادرها خیلی در مورد این قضیه نگران شوند چون بچه ها با یکدیگر متفاوت هستند و در سن خاصی روی ادرارشان کنترل پیدا می کنند. پس از 2-1 ماه اگر احساس کردند کودکشان آماده است، دوباره به او آموزش بدهند. در ضمن اگر بچه در یک بازه زمانی کنترل ادرار خود را پیدا کرده و دوباره از دست داد، نگران نشوند. این مساله می تواند ناشی از استرس محیطی یا براثر ترس از تنبیه یا حتی عفونت ادراری باشد. بنابراین می توانند به پزشک معالجشان مراجعه کنند تا مطمئن شوند مشکل خاصی وجود ندارد.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

تبلیغات

آسیاتک حمایت