آسیاتل

بازدید: 26

لیونی: آمریکا باید نقش‌آفرینی بیشتری در منطقه خاورمیانه داشته باشد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 801045
وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی از آمریکا خواست نقش‌آفرینی بیشتری در خاورمیانه به ویژه درباره روند برقراری «صلح» میان اشغالگران و فلسطینیان داشته باشد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه سابق رژیم صهیونیستی، در گفتگوی اختصاصی با این شبکه درباره برقراری «صلح» میان صهیونیست ها و فلسطینیان گفت: «اینکه بنده به آینده صلح در منطقه خوشبین هستم یا نه بستگی به روزی دارد که این سوال را بپرسید. در حال حاضر، بنده بدبین هستم. رهبران مطرح در پرداختن هزینه سیاسی این مسئله به شدت گیر کرده اند. اما هزینه نرسیدن به توافق برای مردمشان بیش از هزینه سیاسی است که خودشان شخصا می پردازند. صادقانه باید عرض کنم ما در حال حاضر نمی توانیم رهبرانی پیدا کنیم که حاضر باشند چنین هزینه ای بپردازند.»

او در ادامه در پاسخ به سوالی درباره توافق حماس و فتح گفت: «سوال مطرح این نیست که آیا حماس با صدای واحد سخن می گوید یا خیر. باید توجه داشت که بین تشکیلات (خودگردان) فلسطینی و حماس، تفاوت عظیم وجود دارد. راهبرد صحیح این است که بین این دو تمایز قائل شد؛ زیرا حماس نماینده طرف مذهبی این مناقشه است. هیچ امیدی برای رسیدن به صلح با حماس وجود ندارد. علت این مسئله نیز فقط دودستگی داخلی حماس نیست بلکه علت این مسئله آن است که اسرائیل هرگز حق «موجودیت اسرائیل» را نخواهد پذیرفت. (پس) مسئله اصلی که در حال حاضر با آن مواجهیم وجود توافق برای اتحاد بین حماس و فتح نیست و اینکه آیا حماس بر تشکیلات (خودگردان) فلسطین غلبه کند یا اینکه مقامات میانه روی فلسطینی بر حماس غالب شود و صدای مطرح، صدای مردم فلسطین باشد.»

وزیر امور خارجه سابق رژیم اشغالگر صهیونیستی در ادامه گفت: «به نظرم جامعه جهانی باید به فلسطینی ها بگوید اگر می خواهند مشروعیت داشته باشند و دولت جدید مشروعیت داشته باشد، باید اصول جامعه بین المللی را در جایگاهی یک دولت بپذیرند. پس در مجموع باید بگویم در این زمینه، فرصت وجود دارد، اما هنوز خیلی زود است که بتوان نظرداد!»

لیونی در ادامه گفت: «امیدوارم ترامپ روند صلح را ادامه بدهد و کار هایی انجام بدهد؛ زیرا به نظرم، این کار به نفع اسرائیل و منطقه است. امیدوارم در این فرایند صلح، کشور های عربی نیز همراهی کنند و از فلسطینی ها برای تصمیم گیری حمایت کنند و در عین حال، برای اسرائیلی هایی امید ایجاد شود که به صلح رسیدن سبب تغییر می شود و این تغییر فقط بین اسرائیل و فلسطین نخواهد بود بلکه تغییری راهبردی برای منطقه خواهد بود.»

او افزود: «باید بگویم مشارکت آمریکا در منطقه کمتر شده است. البته منظورم این نیست که آمریکا از منطقه خارج شده است. معتقدم نقش آمریکا در حال حاضر هم در منطقه بسیار مهم است. نباید اجازه داد هریک از کشور های منطقه به تنهایی با چالش ها مواجه شوند. می توان جبهه ای از عملگرایان را در مقابل «تروریست ها و افراطی ها» تشکیل داد. با صراحت باید عرض کنم معتقدم آمریکا باید نقش آفرینی بیشتری داشته باشد.»

انتهای پیام/

گفتگوی لیونی با شبکه سی ان ان درباره صلح خاورمیانه

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت